Čo s bitkárskym dieťaťom?

Mám jeden a pol ročnú dcérku, je to naše prvé dieťatko. V poslednom období sa začala veľmi biť. Bije iné deti, keď sme niekde na pieskovisku, alebo keď k nám príde návšteva s podobne starým dieťatkom. Dcéra nechce požičať žiadne hračky a najhoršie je, že deti bije.

 

A niekedy aj mňa, väčšinou, keď jej niečo nedovolím alebo zakážem. Sem tam sa hodí aj o zem, keď sa nahnevá.
O tom som čítala už viacero článkov, kde píšu, že je to normálny prejav. Ale to bitie mi robí problémy. Nepomáha ani hrešenie, zvýšený hlas a podobne. Je mi trápne, keď sme v spoločnosti iných detí. Inak je veľmi zlatá a obidvaja s manželom ju milujeme a dávame jej všetku lásku.“

Odpovedá Mgr. Eva Poláková, psychologička: „S prvými samostatnými krokmi sa rozširuje aj okruh poznávania vášho dieťatka a nevedomky začína porušovať zákazy. Nie zo zlého úmyslu, ale proste z experimentovania. A tak rodičia obyčajne zmenia svoj postoj - po období, kedy povzbudzovali svoje dieťa a každý jeho pokrok oslavovali s ním, postupne sami seba prekvapujú, ako čím ďalej tým častejšie mu začínajú hovoriť „nie!“ . Najprv bude dieťa prekvapené keď uvidí, že oponujete jeho prianiam, veď doteraz ste ich s radosťou plnili. No neskôr si začne čoraz viac uvedomovať svoje ego a začne svoje myšlienky triediť na tie, ktoré sa vzťahujú k „ja“ a na tie, ktoré sa vzťahujú na k „nie ja“.

Dieťa v tomto období začína bojovať so svojimi rodičmi, pretože sa chce voči nim identifikovať. Často vyvádza svojich rodičov z miery, kope okolo seba, búcha kope a neskôr začne prejavovať svoj boj o identitu aj voči iným ľuďom, hlavne rovesníkom. Ako v teda reagovať?

Neodpovedajte nikdy na násilie násilím, neoplácajte dieťaťu údery, nekričte na neho...Ak to urobíte, bude to považovať za normálny spôsob komunikácie medzi ľuďmi.

Neukazujte nikdy vášmu dieťaťu zlý obraz o ňom samom, pretože si ľahko osvojí: budem aj naďalej neposlušným dieťaťom, keď maminka hovorí, že som taký!

Tiež však nemôžete vďaka jeho kopaniu či kričaniu ustúpiť. Bude potom považovať za pravidlo, že plniť jeho priania je rodičovskou povinnosťou.

Keď sa teda vaše dieťa znovu začne správať agresívne vo vám či iným deťom, snažte sa odviesť jeho pozornosť: “Nie, poďme sa radšej hrať s loptou...“

Ak aj naďalej ubližuje a vzdoruje, musíte ho zaviesť do jeho izbičky, kúta alebo proste mimo detí a dať mu najavo, že znovu sa môže prísť hrať, až si oddýchne a bude mať chuť rešpektovať pravidlá hry.

A nebojte sa, tak ako vzdorovité hádzania sa o zem, tak aj bitky takéhoto rázu sú úplne normálne a zažije ich takmer každý rodič.“

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:55

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: