Nadáva váš anjelik, až sa hory zelenajú?

Mnohí z nás pokladajú detstvo za čas nevinnosti. Hlavne potom, ako prinesieme maličké, zlaté bábätko domov z nemocnice. O to väčší je však šok, keď o dva až štyri roky vyjde z malých ústočiek nášho anjelika nadávka. Veľa detí vo veku dvoch až štyroch rokov vysloví svoju prvú nadávku, hoci väčšinou nemajú ani len šajnu, aký má vyrieknuté slovo doslovný význam.

 

Prečo deti nadávajú?

Ako sa vaše dieťa vyvíja, rozširuje si slovnú zásobu počúvaním druhých ľudí vôkol seba- a nikto netrávi s deťmi viac času ako jeho rodičia.
Spolu s novými slovami tiež spoznáva, ako na ich vyrieknutie druhí reagujú. (Preto je slovíčko „nie“ také obľúbené- vidí vašu reakciu.) Ak si teda myslí, že niektoré slová majú moc, bude ich používať.

Ak mu dáte najavo, že je chutný, vtipný alebo zlatý, keď nadáva, bude sa vás snažiť potešiť a bude nadávať čo najčastejšie. Ak začujete dieťa zahrešiť, je to pre vás väčšinou šok a hanba. O to viac, ak zanadáva na verejnosti pred inými rodičmi s deťmi v parku, či v obchode. Dieťa nadávku použije, keď je frustrované alebo nahnevané.

V mnohých rodinách jeden z rodičov berie nadávanie dieťaťa pokojnejšie ako druhý. Dieťaťu však tak rodičia posielajú zmiešané signály, ak jeden z nich nadáva a druhý sa pokúša nadávanie dieťaťa obmedziť. Predtým ako chcete obmedziť nadávky, ktoré dieťa používa, vy a váš partner by ste mali mať jasno v tom, čo je prijateľné a čo nie.

V mnohých rodinách jeden z rodičov berie nadávanie dieťaťa pokojnejšie ako druhý. Dieťaťu však tak rodičia posielajú zmiešané signály, ak jeden z nich nadáva a druhý sa pokúša nadávanie dieťaťa obmedziť. Predtým ako chcete obmedziť nadávky, ktoré dieťa používa, vy a váš partner by ste mali mať jasno v tom, čo je prijateľné a čo nie.

Potom môžete použiť niektoré z našich rád:

- Ak dieťa pochytilo nadávku mimo domu, dajte mu najavo nezáujem. Pokojne mu povedzte, že sa vám to slovo nepáči a už ho viac nechcete počuť. Ak bude skúšať vaše hranice trpezlivosti a opäť nadávku vysloví, ignorujte ho a neodpovedajte mu. Keď uvidí, že to s vami nič nerobí, je pravdepodobné, že slovo už nepoužije.

- Ak dieťa nadáva vtedy, keď je nahnevané alebo smutné, vaše výčitky v tom momente situáciu len zhoršia. Pokúste sa ho motivovať, aby vyjadrilo svoje pocity, prečo je nahnevané- to vás privedie k zdroju problému. Neskôr mu pokojne povedzte, že vás sklamalo, keď použilo nadávku a že existujú aj lepšie a účinnejšie spôsoby ako sa vyjadrovať.

- Je dobré navrhnúť mu iné slová, ktorými môže vyjadriť svoje pocity.

- Ak vaše dieťa nadáva a nerozumie, čo slovo znamená, vysvetlite mu, že je to nadávka a môže mnoho ľudí uraziť, či ich zraniť.

catherine

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:55

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.