Sebecké dieťa: prirodzená súčasť detskej povahy

„To je moje!“ je jedna z prvých fráz, ktorú batoľa vypustí z úst. Nanešťastie, sebeckosť sa takmer vždy u detí prejaví skôr, ako ochota podeliť sa o hračky. Túžba po vlastníctve je prirodzená súčasť vývoja batoľaťa.

Práve preto má jednoročné dieťa problém podeliť sa o mamu a dvojročné nechce súrodencovi, či kamarátovi požičať svojho medvedíka. Malé dieťa je neochotné vzdať sa cennej veci ako napríklad bábiky, pretože tento predmet sa stal súčasťou dieťaťa.

Ak požiadate dieťa, aby nakreslilo samo seba, dosť často sa stretnete s tým, že nakreslí seba so svojou najobľúbenejšou hračkou. Ak dieťa požičia druhému dieťaťu hračku, aby sa s ňou hralo, je neisté a nevie, či ju dostane naspäť.

Ak chcete dieťa naučiť, aby sa dokázalo podeliť o hračky, vyžaduje si to empatiu, inými slovami pozrieť sa na situáciu očami druhého dieťaťa. Deti mladšie ako šesť rokov majú s tým problém. Trojročné deti sa často hrajú vedľa seba, no sami, so svojimi hračkami. Len málokedy sa hrajú spolu dlhšie ako pár minút.

Približne vo veku štyroch rokov si dieťa začne vyberať a niektorým deťom a kamarátom, ktorým verí, svoje veci požičia. Zisťuje, že nie všetky veci vôkol neho mu patria. Začína chápať, že ak hračku požičia, o chvíľu mu ju druhé dieťa vráti a môže sa s ňou ďalej hrať. Vo veku medzi štvrtým až piatym rokom si dieťa uvedomí, že rovnaká hračka teší jeho a takisto i druhé dieťa. Zistí, že väčšie potešenie mu robí ak sa hrá so svojimi hračkami a kamarátmi ako len sám.

Buďte príkladom:

Podeľte sa ochotne o svoje „hračky“. Ak vás priateľka požiada, aby ste jej požičali jednu „hračku“, využite tento moment na výučbu: „Pozri, zlatko, mamina požičiava tete knihu.“ Takisto sa podeľte so svojim dieťaťom: „Chceš z mojej čokoládky?“

Učenie hrou:

Pomocou hry môžete dieťa naučiť ako pochopiť ľudské vzťahy. Môže si svoju štedrosť cvičiť tak, že sa bude starať o bábiku alebo plyšovú hračku. Povedzte mu: „Medvedík je hladný, podelíš sa s ním o koláčik?“

Veľmi dobrou taktikou

je, ak polámete tyčinku, či sušienku na štyri alebo viac kúskov a dáte ich synovi pre neho i pre jeho priateľov.Takýmito drobnými krôčikmi dieťa postupne naučíte to ako sa o svoje veci podeliť a zároveň sa z neho stane empatická osobnosť, ktorá bude myslieť i na potreby druhých.

catherine

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 23:01

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: