utorok, 18 júl 2017 06:50

Ako naučiť dieťa trpezlivosti

Napísal(a) Zuna

"Mamííí, kedy tam už budeme? Mami, už? Mamíííí!" tieto vety sú notoricky známe asi každej mamičke. Deti nemajú zmysel pre čas, všetko chcú hneď a zaraz. Ako ich teda naučiť trpezlivosti?

 Keď dieťa chce niečo hneď, len veľmi ťažko mu vysvetlíme, v čom spočíva trpezlivosť. Ak mu povieme, že trpezlivosť ruže prináša, asi by sme s tým veľmi u neho nepochodili. Avšak máme pre vás niečo, čo by vám naozaj mohlo pomôcť. Prinášame vám 5 trikov, ktorými môžete dieťaťu vysvetliť pojem "trpezlivosť."

#1 Vizualizáca

brightside.me

Vizualizácia je veľmi silný nástroj. Môže pomôcť vášmu dieťaťu preniesť abstraktný pojem času do znesiteľnejšej roviny. Dieťa nechápe, koľko to je 5 minút. No keď mu ich farebne vyznačíte na hodinkách, pochopí to oveľa skôr. Dôležitou pomôckou sú aj presýpacie hodiny. Aj oni dokážu pri krátkodobých cieľoch hotové zázraky.

#2 Naučte sa deti hrať sa sami

pixabay.com, pexels.com

Rodičia robia častú chybu v tom, že sa snažia deťom za každú cenu robiť animátora. A povedzme si to na rovinu, keď máte cez tridsať, asi sa vám nebude chcieť celý deň hrať sa s bábikami či s autíčkom. Naučte deti od mala, že môžu aj sami skúmať okolitý svet. Dajte im puzzle, zmiešajte fazuľky a hrach, dajte im do rúk pinzetu a ukážte im, v čom spočívala úloha Popolušky. Vieme, tablet či smartfón ich môže síce tiež zabaviť, no všetci vieme, že to nie je práve tá najlepšia alternatíva.

#3 Výborné hry počas nevyhnutného čakania

Oldtimer, Auto, Ročník, Vozidlo, Classic, Automobilovýpixabay.com

Uviazli ste v zápche, alebo čakáte na kamarátku, ktorá nechodí? Aj tu máme pre vás riešenie! Stačí trošíčku fantázie a hra sa môže začať. Dieťa môže hľadať čo najviac červených objektov, psov, či spomenúť si na čo najviac mien na ľubovoľné písmenko. Uvidíte, ako vám (obom) prejde čas!

#4 Jednoduché gesto

thehouseofhendrix.com

Ani by ste neverili, že jednoduché gesto môže mať silnejší účinok než tisíc slov. Skúste vyskúšať tip jednej maminy. Ak s niekým hovorí a dieťa si vyžaduje pozornosť, dá mame ruku na rameno. Ak ho mama chytí za rúčku, znamená to, že ho počula a o chvíľku sa mu bude venovať. Prekvapivo to celkom dobre funguje. Stačí len vyskúšať!

#5 Čakanie na dôležité dátumy

pixabay.com

Či už ide o narodeniny, Vianoce alebo príchod babičky, detičky bývajú extrémne netrpezlivé. Ak sa vám nechce každý deň stokrát odpovedať na otázku "Kedy príde babička," vyskúšajte jednoduchý trik. Urobte si trhací kalendár, z ktorého si dieťa môže každý deň odtrhnúť jeden list. Tak o čase dostane aspoň akú-takú predstavu.

Veríme, že vám naše rady pomôžu!

Zdroj: brigthside.meFoto: unsplash.com

 

 

 

Naposledy zmenené utorok, 18 júl 2017 07:15


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom