štvrtok, 06 júl 2017 13:24

Ako komunikovať s tínedžerom

Napísal(a) Zuna

"Ako sa máš?" "Dobre." "Čo je nové?" "Nič!" Ak sú vám tieto frázy povedomé, určite pokračujte v čítaní. Dáme vám skvelé tipy, ktorými sa dá zlepšiť komunikácia s deťmi v pubertálnom veku...

Staršia generácia nám svorne tvrdila, že malé deti znamenajú malé starosti, zatiaľ čo tie väčšie znamenajú veľké problémy. A asi je to tak. S malými deťmi sa komunikuje oveľa ľahšie, možno aj preto, že sú viac čitateľní. Raz-dva dajú priestor svojím emociám a my vieme, koľká bije. No aj zdieľate domácnosť s "násť" ročným, môže to byť trošku komplikovanejšie.

Rodičia, no aj deti si zaslúžia rešpekt. Skúsme si ho teda prejaviť vzájomne. 

Už dávno chvalabohu nefunguje prístup "Urobíš to, pretože som to povedal/a." V skutočnosti totiž ani nikdy poriadne nefungoval. Od detí sa očakávala absolútna poslušnosť a akékoľvek odvrávanie, zaváhanie, či snaha o diskusiu skončila trestom. Deti sa posielali do kúta, alebo lietali facky. No takto si vzájomnú dôveru predsa nikdy nevybudujeme. 

Prinášame vám 12 tipov, ako sa dá lepšie zvládnuť vzájomná komunikácia medzi dieťaťom a rodičom. A aby to bolo rovnocenné, 6 tipov bude pre rodičov a 6 pre tínedžerov. Veď obom stranám ide o to isté. O zlepšenie vzťahu.

Dievča, Jazyk, Piercing, Vyplaziť Jazyk, Puberta

6 skvelých tipov pre rodičov

Prestaňte deti neustále poučovať. Miesto toho sa snažte konverzovať

Deti nepotrebujú počuť, akí úžasní a nenahraditeľní sme boli v ich veku. Pre nich to vôbec nebude motivácia. Skôr dosiahneme opačný efekt. Ak s vami dieťa nechce hovoriť, pravdepodobne ide o to, že vás v skutočnosti nechce počúvať. Pri každom rozhovore sa teda snažte o rovnocennosť.

Neútočne na nich

"Ja som to vedela, že opäť dostaneš štvorku z matematiky. Si sa na to vykašľala, však?" Ak budete začínať komunikáciu práve týmto (nešťastným) spôsobom, pravdepodobne nič nedocielite. Skúste sa vcítiť do dieťaťa. Čo vám má na toto odpovedať?

Vážte si názor svojho dieťaťa

Aj keď sa vám bude zdať, že vaše dieťa povie tú najväčšiu blbosť na svete, za žiadnu cenu ho nezhadzujte. Naopak, buďte radi, že sa podelil aj s vami. Je to znak toho, že vám dôveruje, tak sa ho pokúste nesklamať. 

Vyhnete sa komplikovaným súvetiam

Pokiaľ sa dá, skúste hovoriť rovno k veci. Riaďte sa 50% pravidlom. A čo to je? Takmer každý rodič hovorí o 50 percent viac, než by mal. Takže niekedy je dobre povedať menej a hlavne, dostať sa k veci.

Buďte sám sebou

Nie ste kamarát vášho dieťaťa, ale rodič. Preto sa nesnažte opakovať výrazy jeho kamarátov. Ak budete sami sebou, dieťa vám oveľa ľahšie uverí. A to je zmysel toho všetkého. 

Využite príležitosť

Na rozhovor sa nemusíte nejako špeciálne pripravovať. Verte, že tie najlepšie myšlienky vás napadnú, keď budete konať spontánne. Ak je doma uvoľnená atmosféra, skúste sa porozprávať so svojím dieťaťom. Ak bude cítiť pohodu aj z vás, budete mať napoly vyhrané. 

Dievča, Posedenie, Lode, Stromy, Lesy, Krajiny, Mladý

6 užitočných tipov pre tínedžerov

Snažte sa pochopiť situáciu z pohľadu vašich rodičov

Ak chcete zostať v sobotu večer o niečo dlhšie von, určite im dajte vedieť s kým ste, a kedy sa vrátite. Jednoducho sa o vás boja.

Čelte ich obavám čestne a priamo.

"Ak mi dovolíte ostaň von o niečo dlhšie, dám vám vedieť, kde som. Určite vám zavolám, ak by som náhodou meškal." Otvorenosť a čestnosť robí divy. Stojí za to ich vyskúšať.

Nebuďte útoční

Vraví sa síce, že útok je najlepšou obranou, no ak si chcete s rodičmi vybudovať férový vzťah, radšej sa podľa toho neriaďte. Môžete byť presvedčení o svojom názore, ten vám nikto neberie. No rodičov skúste aspoň vypočuť. 

Skúste požiadať

A to slušne a zdvorilo. Na rodičov rozkazy neplatia. Základom všetkého by mala byť slušná komunikácia.

Hovorte za seba

Skúste miesto obviňovania rodičov hovoriť o svojich pocitoch. "Cítim, že nie ste spravodliví." "Mám pocit, že ste ma vôbec nepočúvali." Dosiahnete tým oveľa viac, ako keby ste na nich len nadávali. 

Držíme palce celej rodine!

Zdroj: webmd.comFoto: pixabay.com

 

 

Naposledy zmenené štvrtok, 06 júl 2017 18:17


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next