Otvorený list všetkým mamičkám

Mamičky, prečítajte si otvorený list jednej z nás. Sme zvedaví, či budete súhlasiť s jeho obsahom. Alebo vás pobúri? To už necháme na vás...

Milé mamičky. Volajte ma Jana. Už dlhšie rozmýšľam nad týmto listom. Možno bude provokačný, možno niekoho urazí, možno bude zdieľať podobný názor, ale som vnútorne pripravená na čokoľvek. Na internete som nejaký ten piatok, čítam rôzne diskusie, a najviac ma vie "dostať" slávna veta, "ja som robila to a to, a môjmu dieťaťu nič nebolo."

Jasné, nemusíme byť perfekcionistky, stritkne dávať všetky príkrmy podľa tabuliek, ale sú nejaké odborné články v karentovaných časopisoch, veci dokázané, lebo čuduj sa svete, od roku 1972 predsa len výskum poskočil dopredu, a my sa tvárime, že nie. Však čo súdruhovia v čase komunizmu kázali, to fungovalo, a tu je na mieste podľa niektorých mamičiek veta, a "mne nič nebolo".To, že naša generácia trpí alergiami, žlčníkovými záchvatmi (okrem iného aj zo skorých príkrmov), bolesťami chrbtice (veľa deťom nebolo umožnené loziť, lebo bolo cieľom čo najrýchlejšie dieťa dať do chodákov, vodiť za ruky, aby chodilo, a mali od neho pokoj), psychickými ťažkosťami (slávna metóda uspávania poriadnym vyrevaním, aby dieťa nedajbože nemanipulovalo rodičov) a podobne. Verím, že generácia našich rodičov nás vychovala najlepšie, ako vedela. Ale kto im dával rady? Nebolo nič. Veľa vecí bolo mýtusom, že dieťa sa nemá "naučiť na ruky", má mať režim, treba ho zlomiť, ale výchova nie je zápas o moc, ale spolupráca.

Som presvedčená, že my, moderné matky, sa máme čo učiť od "primitívnych národov". Neriešia nič. Deti neplačú, sú nosené, spia s rodičmi,  a matky ich nedojčia podľa hodiniek. A jednoznačne je ich cieľom vychovať samostatného jedinca, veď aké iné bytosti prežijú v pralese? Deti sa rodia, ako nevinné bytosti, a my ich učíme od mala nám nedôverovať. Plačú, lebo plač je pre nich signálom, a mnohé matky ho ignorujú. Ide ma roztrhať, keď počujem, že dieťa si má vycvičiť plúcka. Dieťa potrebuje len jedno. Milujúcu náruč rodičov. Od generácii pred nami sa môžeme učiť len tomu, že dieťa nepotrebuje milión hračiek, chodáky, ale jedine rodičov. Keď sa bude vedieť spoľahnúť na nich, bude sa vedieť spoľahnúť aj samé na seba.

Motorický vývin je samostatná kapitola. O chodáky sú v niektorých krajinách zakázané, ale šup tam dieťa, veď jemu sa tam páči. Mne osobne to príde len ako nástroj na odloženie dieťaťa. Deti sa naučia chodiť aj bez nich, len sa musíme spoľahnúť na ich vnútorný plán. Nie je to jedno, z hľadiska času, či sa dieťa naučí chodiť v 11 mesiacoch alebo o pár mesiacov neskôr? Veď materstvo nie sú preteky, i keď mi to tu na MK niekedy tak pripadá.

Dieťa sa vníma ako dobré, keď prespí celú noc, keď nemá žiadnu potrebu. Teda podľa mnohých mamičiek. Už som videla príklady, že dieťa malo samostatnú izbičku ako 2 mesačné, lebo už je "veľké". Veď tak strašne rýchlo vyrastú, tak si ich užime.

O dojčení sa tiež napísalo toho dosť . Aké to je choré dojčiť väčšie dieťa, že mlieko nemá žiadnu hodnotu. Keby to tak bolo, nebola by príroda taká múdra, že by zastavila laktáciu v 6. mesiacoch? Na dlhodobom dojčení nie je nič choré, ani zvrhlé.

A aj téma klokaniek nie je na zahodenie. Nosme v nich deti za každú cenu, hlavná vec, že sú otočené tvárou dopredu. O tom, že detičky visia za genitálie je darmo niekoho presviedčať.

Nebojme sa byť preto otvorené informáciám, študovať, diskutovať a nemať za každú cenu pravdu. Lebo keď nevieme, ako ďalej, vtedy je tu slávna veta "Ja som tak robila, a môjmu dieťaťu nič nebolo." Ja sa pýtam, naozaj?

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: