Z druhého brehu: Aj takýto je pohľad na biomatky

Nechcú sa podriaďovať spoločnosti? Túžia byť iné? Sú nevyrovnané, afektované a silne dominantné?

Presne takto ich hodnotí jedna nemenovaná psychológička.
Za posledné roky pribúda počet tzv. „biomatiek“, ktoré berú materstvo do vlastných rúk. Presadzujú slobodu v rozhodovaní o sebe a svojich deťoch, odmietajú tradičné lekárske postupy a radikálne presadzujú svoje názory. A to najmä na sociálnych sieťach. Ich snom je návrat k prírode a prirodzeným procesom ľudského tela.
V čom sa líšia od klasických mamičiek? Preferujú domáce pôrody, odmietajú povinné očkovanie a striktne dodržujú zásady zdravej výživy.
Podľa odborníkov tieto ženy vykazujú určité spoločné rysy osobnosti. Najčastejšie ide o perfekcionistky, silne dominantné ženy a sebavedomé. Za každú cenu túžia byť iné.
Určitá časť sa pre tento štýl materstva rozhodne na základe zlých skúseností s tradičnými postupmi a spôsobom života.
Niektoré „kusy“ prechádzajú až do fanatizmu. No aj oni však prinášajú trošku svetla do spoločnosti. Opätovne začali klásť dôraz na dojčenie a na prednosti kvalitných surovín na varenie a k výžive detí.

„Biotrend je určite dobrý biznis. Nielen za kvalitnejšie potraviny bez zbytočnej chémie, ale i za ďalšie produkty si vo väčšine prípadov musia rodiny siahnuť hlbšie do kapsy.“

Nie je však biomatka ako biomatka. Môžeme ich rozdeliť do týchto skupín:

1. skupina

Sú to ženy, ktoré sa snažia pre seba a svojich blízkych zaistiť to najlepšie. Všetko, čo robia, vychádza z ich čistého presvedčenia a robia to predovšetkým pre zdravie. Akceptujú rozhodnutie ostatných a svoje názory nepresadzujú agresívne

2. skupina

Druhú skupinu tvoria matky, ktoré sa snažia o zdravý životný štýl a prejavujú nedôveru v lekársku odbornosť - často vyhľadávajú alternatívne riešenie zdravotných problémov, napr. homeopatiu. Inklinujú niekedy aj k odmietaniu niektorých druhov očkovaní pre svoje deti. Všetky pravidlá striktne dodržiavajú a propagujú v skupinách a na sociálnych sieťach.

3. skupina

Posledný, tretí stupeň sú ortodoxné biomatky-bioženy, ktoré odmietajú tradičnú lekársku starostlivosť, vyhľadávajú len alternatívne metódy, neočkujú svoje deti žiadnymi vakcínami (ani povinnými). Uchyľujú sa k domácim pôrodom, pretože nemajú dôveru a odmietajú klasický model zdravotnej starostlivosti. Fanaticky propagujú svoje názory nielen okolo seba, ale aj na internete.

Čo je však dobré, a čo už je „cez?“ Týka sa to najmä diskutabilného povinného očkovania. Niektoré matky tvrdia, že nebudú do organizmu svojho dieťaťa dávať žiadne jedy. Ale vysvetlite to babke, ktorá pochovala dve deti na čierny kašeľ. Naozaj ich dieťa na sebe neznesie nič iné, než tričko z biobavlny?
Biotrend má ešte jedno riziko. Vplyvom toho, že chceme pre dieťa to najlepšie, môžeme z neho vychovať egoistu. A to predsa nechceme, však?

Vždy sa riaďte vlastnou hlavou a intuíciou. Ak sa pre niečo rozhodnete, nerobte to preto, lebo to tak urobila vaša kamarátka, ale urobte to preto, lebo to tak cítite. Všetky chceme pre naše deti len to najlepšie. A to nás všetky spája.

Zdroj: psychologie.cz | Foto: pixabay.com

 

 

Naposledy zmenené streda, 22 marec 2017 18:06

Zdieľajte článok

Autor

MichaelaNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.