Ako naučiť deti upratovať?

Prázdniny sú pre vaše deti čas oddychu, no to ešte neznamená, že by nemali mať žiadne povinnosti. Ak ste ich ešte nezačali viesť k domácim prácam, práve prázdniny sú najlepším časom na to, aby ste to napravili. Samozrejme, netvrdíme, že by ste mali deti zavaliť kopou povinností a úloh. 

 

No keď vám raz za čas pomôžu utrieť riad, vyniesť smeti či povysávať, nielenže ušetria trochu času vám, ale vypestujú si dobré návyky do budúcna.

Kedy a ako začať?
To je samozrejme, individuálne. No nebude na škodu, ak budete deti už od útleho veku viesť k tomu, aby si svoje hračky odložili na miesto potom, čo sa s nimi dohrajú. Staršie deti by si mali zvládnuť umyť po sebe tanier či ustlať si posteľ.
Na začiatok dávajte deťom drobné úlohy, nič náročné, čo by nezvládli. Ukážte im, čo a ako majú spraviť, prípadne im pomôžte. Poďakovanie a pochvala za to, že vám pomohli sú pre deti lepšou motiváciou než odmena.

Buďte im príkladom
Nie je nijakým tajomstvom, že deti vás sledujú a napodobňujú vaše správanie viac, ako by ste mohli predpokladať. Keď vidia, že jeden z rodičov tomu druhému nepomáha alebo že sami rodičia majú vo svojich veciach neporiadok, len ťažko ho presvedčíte, že by si po sebe mal upratať svoje hračky.
Najlepšie bude, ak sa do upratovania pustíte spoločne. Najmä mladšie deti sa radi zapájajú do dospeláckych činnosti. A hoci vám možno pri umývaní riadu či vysávaní až tak veľmi nepomôže, oceňte už len jeho samotnú snahu. Nabudúce to už možno zvládne sám.

Upratovanie hrou
Čo si budeme klamať, upratovanie nie je vždy práve zábavnou činnosťou. Skúste ho preto nejako ozvláštniť. Keď budú súrodenci pretekať, kto svoju izbu uprace skôr, hneď to bude pre nich väčšia zábava! Upratovanie dokážete premeniť na hru aj vtedy, keď pri ňom deti nájdu veci, s ktorými sa dokážu zahrať. Komu by sa riad neumýval príjemnejšie so škrabkou v tvare kuriatka či drôtenkou s držiakom v tvare mačičky? 

Zdieľajte článok

Autor

rodicomNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: