Vytlačiť túto stránku
nedeľa, 05 júl 2015 21:36

POZOR! Prichádza leto a s ním aj množstvo úrazov

Napísal(a)

Leto je podľa štatistiky úrazov pre deti najrizikovejším obdobím. V porovnaní so školským rokom je počet úrazov počas prázdnin dvojnásobný. Štatisticky najrizikovejší je čas medzi 14. a 18. hodinou, kedy sú deti často bez dozoru dospelého. Ročne musí byť kvôli úrazu ošetrených v ambulancii či nemocnici 200-tisíc detí ročne, štatisticky každé piate dieťa.

Vzhľadom na vysoký počet hospitalizácií a vážnych úrazov sa poistná ochrana detí stáva nevyhnutnosťou, najmä v dovolenkovom období. Podľa prieskumu NN Životnej poisťovne má až deväť z desiatich rodičov strach, že sa ich dieťaťu stane úraz. 

Pediatrička Zuzana Košťálová radí:

„Nepodceňujte očkovania, naučte deti pohybovať sa v prírode a pozor aj na klimatizáciu.“

Podľa pediatričky môžu rodičia mnohým problémom zabrániť prevenciou. V lete lekári najčastejšie u detí riešia otras mozgu, pomliaždeniny, vyvrtnuté členky a zlomeniny. „Rodičia pri bicyklovaní často zanedbávajú prilby, zákon pritom hovorí, že deti do 15 rokov musia nosiť prilbu,“ upozorňuje Z. Košťálová. Dodáva, že malí cyklisti či korčuliari určite pri páde ocenia chrániče lakťov a kolien. Navyše, deti do 10 rokov je vhodné púšťať von len v sprievode niekoho staršieho. „Podľa výskumov sa schopnosť hĺbkového stereoskopického videnia vyvíja až okolo 10. roku života dieťaťa.Menšiedeti často nedokážu odhadnúť rýchlosť idúceho auta a ani odlíšiť stojace vozidlo od idúceho. Práve preto je správne, ak je s nimi vonku i staršia osoba."Nemusí to byť vždy rodič, pomôže aj starší súrodenec či kamarát.

Leto však nie je len o úrazoch, ale aj chorobách. „Mnohé sú podmienené zvýšenou konzumáciou chladených nápojov a zmrzliny a aj zvýšeným používaním klimatizácie,“ vysvetľuje pediatrička. S klimatizáciou to teda v lete netreba preháňať – rozdiel medzi teplotou v aute či miestnosti a vonkajším prostredím by nemal presiahnuť 5 až 7 °C, inak môžetelo dostať šok. Dôležité je tiež nechať klimatizáciu pravidelne dezinfikovať, aby do vzduchu nešírila nežiaduce baktérie, plesne či mikroorganizmy.

Dôležitú rolu pri ochrane hrajú i povinné očkovania. „Na odporučené očkovania sa často zabúda, a pritom môžu zachrániť život. Ide najmä o očkovanie proti kliešťovej encefalitíde, meningokokom a žltačke typu A, ktorých výskyt v teplejších mesiacoch narastá,“ vysvetľuje doktorka.

Pokiaľ ide o riziko úrazov v prírode, tie môžeme zmierniť výletmi či „trénovaním“ pohybu v terénev prítomnosti rodičov. „Úplne najbazálnejšou vecou, ktorú môžete urobiť pre ochranu svojich deti, je zaobstarať im kvalitnú a pevnú obuv, ktorá znižuje riziko pošmyknutia a pádu,“ radí Z. Košťálová. Dôležité je tiež naučiť deti, čo robiť, ak napríklad okolo nich krúži osa a ako odplašiť dupaním prípadných hadov na lúke. 

Zdroje: Národné centrum zdravotníckych informácií, interné štatistiky NN SR, prieskum NN Životnej poisťovne „Detské kritické choroby a úrazy“ z marca 2014 na vzorke 800 respondentov

Naposledy zmenené piatok, 31 júl 2015 22:24