pondelok, 04 máj 2015 10:46

Neurýchľujte vývoj detí, príroda to vyrieši

Napísal(a)

Aj vy ste už zachytili informácie o škodlivých vplyvoch chodítok, tzv. pavúkov, na vývoj detí? Mohlo by sa zdať, že len teraz začali fyzioterapeuti upozorňovať na tieto skutočnosti. Nie je to však celkom pravda. O potrebe ponechať dieťa jeho vlastnému vývoju sa už roky učia študenti medicíny, fyzioterapie a dokonca aj pedagogiky.

Každé dieťa je individuálne nastavené, nevhodnými pohybovými pomôckami mu skôr ublížime ako pomôžeme.

Pohodlná pomoc

Reč je o klasických chodítkach, tzv. pavúkoch. Dnes sú to vlastne už celé hracie centrá na kolieskach. Dieťa sa vloží do chodítka, ktoré ho stabilizuje, ak nevládze udržať rovnováhu, tak sa jednoducho posadí. Ohromnou výhodou je, že sa nemusíte aktívnejšiemu dieťatku venovať. Chodítko má širokú ohrádku, takže dieťa na väčšinu vecí nedosiahne, keď stratí rovnováhu nespadne, keď sa unaví, môže si pospať. Je toto však správne?

Sme individuality

Tak ako je každý dospelý iný, iné sú aj naše deti. Len si spomeňte, v škole sa niekto učil celé hodiny a druhý do kníh ani nepozrel, známky mali rovnaké. Jeden je lepší vodič, iný nedokáže správne parkovať. Vy spravíte stojku a váš brat nie. Každý z nás je individualita, svoje nedostatky si vieme takto ospravedlniť, preto by sme nemali ani deti do ničoho nútiť a už vôbec nie urýchľovať ich prirodzený vývoj.

Dieťa si povie, kedy bude chodiť

Skrátene, vývoj dieťatka je asi takýto: najprv krúti hlávkou, postupne sa začína pretáčať – raz na jednu, raz na druhú stranu. Keď sa mu podarí dostať na bruško, zdvíha hlávku, postupne sa mu podarí postaviť sa na všetky štyri. V tejto pozícii zisťuje, že keď sa bude chvíľku pohupovať, podarí sa mu sadnúť. Vidíte, kedy si dieťa sadá? Keď sa štvornožky presunie k stene či nábytku, časom sa postaví a začne robiť svoje prvé krôčiky, nikdy to nebude priama chôdza. Dieťa pôjde najprv doprava či doľava, až neskôr, keď sa kĺby dovyvíjajú začne chodiť rovno.

Každý krok má svoj význam

Každý jeden pohyb, ktorý dieťa samé vykoná, je vopred daný. Keď otáča hlávku, pretáča sa na bruško, ide štvornožky... prirodzene, a najmä v správnej postupnosti, spevňuje svaly, ktoré práve potrebuje pre daný pohyb. Vyťahovaním dieťaťa za ruky do sedu, alebo držaním jeho rúk dohora počas prvých krokov mu viac škodíme ako pomáhame. Kĺby, svaly a chrbtica sa s našou pomocou vyvíjajú inak ako by sa mali.

Ak si myslíte – veď aj nám rodičia pomáhali a tu sme! Áno, tu sme. Ale bez problémov? Myslíte, že nemáte žiadne následky z detstva? Nebolia vás kríže? Možno ste priskoro sedeli. Nebolí vás krčná chrbtica? Možno ste zaspávali v chodítku, alebo vás priskoro pretáčali na bruško. Krčné svaly ste nemali správne spevnené a chrupavkovitá chrbtica bola neúmerne namáhaná.

Mimochodom, dieťa do troch mesiacov ešte nemá dostatočne silné svaly na hrudníku. Ak ho dávate ležať na bruško, musí vynaložiť nesmiernu energiu na to, aby sa vôbec nadýchlo. Keď začne plakať po pretočení na chrbátik, nie je to pre to, že sa mu na brušku viac páčilo – konečne sa môže nadýchnuť a poplakať si.

Konečné následky „pavúkov“ môžu byť ešte horšie – skolióza, deformácie chrbtice a vo vyššom veku menené kĺby.

Neurýchľujme vývoj, len ho podporme

Existujú pohybové pomôcky, ktoré dieťaťu neurýchľujú vývoj, ale motivujú batoľa k aktivite. Napríklad, kým bábätko chodí po štyroch, môžete mu dať gumený nafukovací valec. Táto pohybová pomôcka väčšinou v sebe ukrýva hrkálky, keď sa dieťatko doplazí k valcu a udrie doň, tak sa valec zase posunie a dieťa je motivované opäť kúsok prejsť, a tak dokola. Valce sú mäkké a pružné, takže dieťa si s nimi nemôže ublížiť.

Pre prvé ozajstné krôčiky, keď sa dieťatko už púšťa a prechádza od steny k stolu, slúžia oporné chodítka. Sú to akési vozíky so štyrmi kolieskami, ktorých sa dieťatko drží a udržuje stabilitu. Keď nevládze chodiť, tak si jednoducho sadne na zem. Tieto oporné chodítka mávajú bezpečnostné prvky proti prevráteniu. Nájdete ich v prevedení pre dievčatá ako kočíky pre bábiky, ale aj variácie pre chlapcov v podobe nákupných košíkov, vláčikov alebo je na prednej strane chodítka panel s hracími aktivitami. Dokonca, aj niektoré odrážadlá majú pridanú funkciu takéhoto podporného chodítka.

Napokon, pre samostatne chodiace detičky existujú akési „motivátory“ chodenia. Ide o hračky na ťahanie či tlačenie, ktoré sa činnosťou aktivujú a vydávajú zvuky, prípadne sa hýbu. Hračky na ťahanie podnecujú dieťa k chôdzi, a vďaka tomu si dieťa samo posilňuje svaly a cibrí samostatnú chôdzu.

Príroda to vyrieši sama

Iste uznáte, že uvedené argumenty stoja za zváženie, a keď o nich popremýšľate nájdete v nich pravdu. Nikde v prírode neexistuje zviera, ktoré by svojim mláďatám fyzicky pomáhalo vo vývoji. Kŕmia ich, čistia, upokojujú – všetko ostatné je na mláďatách. Hoci sa od zvierat v mnohom líšime, neraz by nám mali byť príkladom. 

Naposledy zmenené utorok, 05 máj 2015 12:21


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.