pondelok, 21 júl 2008 17:47

Som tehotná alebo nie? Základné príznaky tehotenstva

Napísal(a)

Tehotenstvu predchádza škála fráz typu: Mešká mi. Mala som nechránený styk, môžem byť tehotná? Bolia ma prsia. Je mi nejako divne. Stále chodím cikať. Ak sa v nich nachádzate, môžete byť tehotná. Ako to však zistiť na sto percent?

Každá žena tehotenstvo cíti inak. Niektorá vie už pár dní po styku, že je v tom, ďalšia na to príde až po tom, čo jej týždeň či dva mešká menštruácia. Nájdu sa aj ženy, ktoré po otehotnení ešte mesiac – dva menštruujú a tehotenstvo odhalia až oveľa neskôr.
Pokiaľ máte podozrenie, že môžete byť tehotná, mali by ste urobiť všetko pre to, aby ste toto podozrenie potvrdila alebo vyvrátila. Kúpte si tehotenský test alebo navštívte lekára. Budete tak mať istotu, či sa máte nevšednými príznakmi tela zaoberať alebo ide len o predzvesť nachladnutia či rozkolísanú hladinu hormónov.

Šiesty zmysel
Mnoho žien intuitívne cíti, že čakajú bábätko. Je to akýsi neurčitý a ničím nešpecifikovaný pocit (vplyvom vyššej hladiny hormónov), ktorý spočiatku tehotenstvu ani nepripisujú a všetko si to spoja až neskôr – po návšteve lekára alebo po pozitívnom tehotenskom teste.
Napríklad 29-ročná Ivana mala akýsi divný pocit. „Cítila som sa proste divne. Pamätám sa, ako som si obúvala topánky a vysvetľovala priateľovi, že neviem, čo mi je, lebo mi je tak divne, že to neviem popísať. Dodala som, že som sa tak ešte nikdy necítila a vtedy mi to došlo – ja som asi tehotná! Preto mi ešte tak nikdy nebolo!“ Tehotenský test vyšiel pozitívne a bolo to. Potom prišli ranné, respektíve v Ivaninom prípade celodenné nevoľnosti, či nechuť na mäso. „Priateľ len otvoril chladničku a mne v obývačke prišlo zle, lebo som z nej cítila mäso. Dodnes nechápem, ako som mohla mať taký výborný čuch,“ krúti hlavou Ivana.

V druhom tehotenstve už príznaky poznala, a tak vedela neuveriteľné štyri dni po oplodnení vajíčka, že je tehotná. „Ja som to proste cítila, boli mi zle ako v prvom tehotenstve, ale test nič neukázal. Tak sme si o dva týždne po otehotnení kúpili test znovu – a zase ukázal len jednu čiarku. Vravela som manželovi, tomu neverím, ja SOM tehotná. Nuž sme o týždeň kúpili test znovu a už tam boli dve tenučké modré čiarky. Jedna síce veľmi, veľmi slabá, ale bola tam."

Vynechanie menštruácie (amenorea)
Vynechanie menštruácie je jedným z prvých a najhlavnejších signálov tehotenstva. Znamená to, že oplodnené vajíčko sa už usídlilo v maternici. Menštruácia však môže chýbať, respektíve meškať aj v dôsledku stresu, cýst na maternici či hormonálnej nerovnováhy. Preto jej meškanie nemusí byť zárukou, že ste tehotná. V niektorých prípadoch sa tiež môže stať, že menštruácia príde, hoci čakáte bábätko. Ak máte pocit, že ste tehotná, hoci krvácate, navštívte radšej lekára.

Ranná nevoľnosť
Táto nepríjemnosť, ktorá sa v prvopočiatkoch prejavuje ako drobná nechuť k jedlu, neskôr výraznou nevoľnosťou až zvracaním, trápi v tehotenstve viac než polovicu žien (asi 70 percent). Hoci sa jej hovorí ranná nevoľnosť, môže prísť v ktorúkoľvek dennú dobu. Niektoré ženy cítia nevoľnosť až do 12. týždňa tehotenstva, výnimočne aj dlhšie.

Časté močenie
Ako maternica rastie, tlačí na močový mechúr, čo zapríčiňuje časté močenie. To vás bude trápiť nielen v prvých týždňoch a mesiacoch, ale aj v závere tehotenstva, kedy je maternica najväčšia.

Zmeny prsníkov
Partnerov určite poteší, že prsia sa v tehotenstve pripravujú na svoju dojčiacu úlohu, a rastú a nalievajú sa. Niektoré ženy pociťujú výraznú bolestivosť v prsníkoch, a to aj na dotyk, iné cítia len drobné pálenie či pichanie v prsiach. Okrem toho dôjde k stmavnutiu bradaviek, na prsiach sa môžu objaviť ružové a modré žily, a tiež, k smútku žien, aj výrazné strie.

Zmeny v chuti
Známe tehotenské chute sa môžu objaviť v prvých týždňoch tehotenstva, opäť kvôli prudkým hormonálnym zmenám, ku ktorým v tehotenstve dochádza. A tak sa môže ľahko stať, že tehotná žena zajedá sladký koláč kyslou uhorkou, alebo zapíja polievku vineou. Je dobré, ak si dá, na čo má chuť, prílišné miešanie chutí však jej môže zapríčiniť žalúdočné problémy.

Únava
Únavy patrí k častým problémom v tehotenstve. Telo totiž potrebuje na vývoj a rast embrya veľa energie, ktorá vám potom chýba. Ak môžete, dožeňte tento deficit zvýšeným množstvom spánku.

Citlivosť na vône a pachy
Ako Ivane v tehotenstve prekážala vôňa mäsa, môže ostatným budúcim maminkám prekážať iná vôňa či pach. Na zmeny vnímania pachov sa sťažuje veľa maminiek, takže vône, ktoré vám kedysi nevadili, vám zrazu môžu prekážať.

Test alebo lekár
Pokiaľ máte väčšinu spomínaných príznakov, s najväčšou pravdepodobnosťou ste tehotná. ALE...Aby ste si však boli istá, že nejde len o vašu zvýšenú predstavivosť (lebo aj to je možné) alebo pravidelné hormonálne zmeny súvisiace s menštruáciou, mali by ste si na potvrdenie tehotenstva kúpiť tehotenský test alebo navštíviť lekára. Testy dostať v každej lekárni, stoja v priemere okolo sto korún.
Niektoré vedia preukázať tehotenstvo v hociktorej dennej dobe, iné len z ranného moču. Ak chcete vedieť výsledok hneď, mali by ste si kúpiť ten druhý typ testu. Mali by ste však ešte vedieť, že test nemusí preukázať tehotenstvo hneď po otehotnení, ale najskôr pár dní po meškaní menzesu, keď je už hladina hormónov dostatočne vysoká (vo výnimočných prípadoch, ak došlo k oplodneniu v prvej polovici cyklu a hladina hormónov rýchlo stúpa, môže aj skôr).
Ak vyjde negatívny výsledok, a do týždňa či dvoch nedostanete menzes, skúste test zopakovať.

 

Naposledy zmenené streda, 14 marec 2018 12:28


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.