utorok, 22 december 2009 16:12

Bábätko v brušku môžete dať vyšetriť aj geneticky

Napísal(a) prerodicov

Snáď  najznámejším genetickým vyšetrením, ako zistiť, či je dieťatko v brušku zdravé, je amniocentéza. Okrem nej však existujú aj iné moderné vyšetrovacie metódy, ktoré to zistia, a to dokonca aj rýchlejšie. Len sa za ne musí platiť.

V súkromných reprodukčných centrách v Bratislave a v Košicicach  si môžete dať plodovú vodu  vyšetriť aj metódami molekulárnej biológie. Výsledok – či dieťatko nesie Downov syndróm, prípadne inú častú poruchou chromozómov – máte už do 3 dní a nemusíte čakať stresujúce 3 týždne.

Vyšetrenie stojí približne 200 eur ( 6000 až 7000  korún). Treba si ale uvedomiť, že toto vyšetrenie nemá väčšiu výpovednú hodnotu, ako „klasická“  kultivácia, je iba rýchlejšie.

Pozor na cystickú fibrózu!
Rovnako tiež môžete v centrách absolvovať vyšetrenie, či nie ste nosičom cystickej fibrózy. Je málo známym faktom, že Slovensko je výnimočné vysokým počtom cystických fibróz. Vlohu pre toto ochorenie má približne každý 20 Slovák. Je šanca 1:400, že sa stretnú dvaja nosiči tohto génu. Ak budú mať dieťa, je  riziko 1:4, že aj ono zdedí túto vlohu, alebo aj ochorie.

U viac ako polovice detí, ktoré umrú do 3 mesiacov po narodení sa nepríde na to, že majú toto ochorenie – dieťa jednoducho v skorom veku zomrie na zápal pľúc alebo počas spánku na zadusenie (niekedy sa to chybne pripisuje syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa). Preto pri každom náhlom úmrtí dieťatka, keď nie je jednoznačne známa príčina (napríklad vrodená chyba srdca, mozgu a pod. je vhodné vyšetriť, či príčinou nebola práve cystická fibróza.)

Stačí, ak jeden z manželov vlohu nemá, a je to v poriadku. Ak sa teda napríklad zistí, že vlohu má matka, určite by sa mal vyšetriť aj partner. Ak by ju mal aj on, je potrebné urobiť amniocentézu a vyšetriť dieťatko. Dnes sa už stále viac partnerov necháva vyšetriť aj preventívne, či nie sú náhodou nositeľmi vlohy pre cystickú fibrózu. Riziko 1:20 sa im zdá jednoducho privysoké. Cena takéhoto vyšetrenia sa pohybuje v súčasnosti okolo 330 eur (10 000 Sk).

Namiesto amniocentézy sa tiež dá urobiť odber choriových klkov. Toto vyšetrenie má veľkú výhodu v tom, že na rozdiel od amniocentézy sa robí už  v 10 –12 týždni tehotnosti a na výsledky sa nemusí čakať tri týždne, ale len  niekoľko dní. Lekár vám cez brušnú stenu (podobne ako pri amniocentéze) odoberie kúsok placenty (choriové klky), z ktorého sa vyšetrí, či je plod postihnutý. Riziko potratu  pri tomto odbere je ale vyššie ako pri amniocentéze a preto sa robí len v skutočne odôvodnenom prípade – napríklad ak je v rodine zaznamenaná cystická fibróza alebo iné genetické ochorenie.

 

Naposledy zmenené pondelok, 21 máj 2012 17:21


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako správne kojiť

Ako správne kojiť

Tá najcennejšia chvíľa v živote každej ženy sa pomaličky blíži a v rodine pribudne deväť mesiacov očakávaný drobunký...

Prev Next