Bábätko v brušku môžete dať vyšetriť aj geneticky

Snáď  najznámejším genetickým vyšetrením, ako zistiť, či je dieťatko v brušku zdravé, je amniocentéza. Okrem nej však existujú aj iné moderné vyšetrovacie metódy, ktoré to zistia, a to dokonca aj rýchlejšie. Len sa za ne musí platiť.

V súkromných reprodukčných centrách v Bratislave a v Košicicach  si môžete dať plodovú vodu  vyšetriť aj metódami molekulárnej biológie. Výsledok – či dieťatko nesie Downov syndróm, prípadne inú častú poruchou chromozómov – máte už do 3 dní a nemusíte čakať stresujúce 3 týždne.

Vyšetrenie stojí približne 200 eur ( 6000 až 7000  korún). Treba si ale uvedomiť, že toto vyšetrenie nemá väčšiu výpovednú hodnotu, ako „klasická“  kultivácia, je iba rýchlejšie.

Pozor na cystickú fibrózu!
Rovnako tiež môžete v centrách absolvovať vyšetrenie, či nie ste nosičom cystickej fibrózy. Je málo známym faktom, že Slovensko je výnimočné vysokým počtom cystických fibróz. Vlohu pre toto ochorenie má približne každý 20 Slovák. Je šanca 1:400, že sa stretnú dvaja nosiči tohto génu. Ak budú mať dieťa, je  riziko 1:4, že aj ono zdedí túto vlohu, alebo aj ochorie.

U viac ako polovice detí, ktoré umrú do 3 mesiacov po narodení sa nepríde na to, že majú toto ochorenie – dieťa jednoducho v skorom veku zomrie na zápal pľúc alebo počas spánku na zadusenie (niekedy sa to chybne pripisuje syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa). Preto pri každom náhlom úmrtí dieťatka, keď nie je jednoznačne známa príčina (napríklad vrodená chyba srdca, mozgu a pod. je vhodné vyšetriť, či príčinou nebola práve cystická fibróza.)

Stačí, ak jeden z manželov vlohu nemá, a je to v poriadku. Ak sa teda napríklad zistí, že vlohu má matka, určite by sa mal vyšetriť aj partner. Ak by ju mal aj on, je potrebné urobiť amniocentézu a vyšetriť dieťatko. Dnes sa už stále viac partnerov necháva vyšetriť aj preventívne, či nie sú náhodou nositeľmi vlohy pre cystickú fibrózu. Riziko 1:20 sa im zdá jednoducho privysoké. Cena takéhoto vyšetrenia sa pohybuje v súčasnosti okolo 330 eur (10 000 Sk).

Namiesto amniocentézy sa tiež dá urobiť odber choriových klkov. Toto vyšetrenie má veľkú výhodu v tom, že na rozdiel od amniocentézy sa robí už  v 10 –12 týždni tehotnosti a na výsledky sa nemusí čakať tri týždne, ale len  niekoľko dní. Lekár vám cez brušnú stenu (podobne ako pri amniocentéze) odoberie kúsok placenty (choriové klky), z ktorého sa vyšetrí, či je plod postihnutý. Riziko potratu  pri tomto odbere je ale vyššie ako pri amniocentéze a preto sa robí len v skutočne odôvodnenom prípade – napríklad ak je v rodine zaznamenaná cystická fibróza alebo iné genetické ochorenie.

 

Naposledy zmenené pondelok, 21 máj 2012 17:21

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.