nedeľa, 20 december 2009 20:55

Tehotenstvo: I. trimester

Napísal(a) prerodicov

Tehotenstvo ženy trvá približne deväť mesiacov. Pre lepšiu prehľadnosť je pokrok tehotenstva rozdelený po troch mesiacoch, tzv. trimestroch. Prinášame vám prehľad, čo sa v deje v prých troch mesiacoch s vašim telom a na čo si dávať pozor.

1. mesiac tehotenstva
Tehotenstvo sa u ženy potvrdí spravidla v čase, keď je v druhom až treťom týždni tehotenstva. Vtedy už môžete na sebe pozorovať príznaky druhého stavu: Rannú nevoľnosť, nechutenstvo, pocit plnosti a pálenia pŕs, únava, časté nutkanie na močenie, vynechanie menštruácie. Koncom mesiaca sa pridá zvýšenie bazálnej teploty, spôsobené hormonálnymi zmenami, stmavnutie dvorca bradaviek, zväčšenie prsných žliaz.
Na začiatku tehotenstva môžete byť náladová, plačlivá, podráždená. Problém vám tiež môže spôsobovať skutočnosť, ak vás tehotenstvo zaskočilo a nepočítali ste s ním. Tu pomôže len čas – na novinku, že do rodiny pribudne nový prírastok, si pomaly zvyknete.

Na čo si dávať pozor: V prvom mesiaci vývoja plodu sú zárodočné bunky veľmi citlivé a môžu sa ľahko poškodiť. Vyhýbajte sa preto röntgenu, užívaniu (i slabých) liekov, a taktiež styku s rozpúšťadlami, čistidlami, farbami. Nenavštevujte miesta, kde je veľa chorých – najmä v prvých mesiacoch musíte dbať o to, aby ste sa niekde nenakazili a neochoreli. Nebezpečie môže číhať aj v lese - pozor na nebezpečné kliešte! Prenášajú lymskú boreliózu a zápal mozgových blán, ktoré môžu vážne poškodiť vaše dieťatko.

2. mesiac tehotenstva
Môžete začať pociťovať rannú nevoľnosť (môže sa však vyskytovať aj počas celého dňa). Nevoľnosť môže byť tak silná, že budete mať problémy sa správne stravovať, môžete dokonca aj schudnúť. Ak dlhodobo pretrváva, oznámte to svojmu lekárovi, aby nedošlo k rozvratu metabolizmu.
Okrem častého nutkania na močenie, únavy, závratov, môžete začať mať problémy aj s trávením: zápchu, nafukovanie, pocit plnosti, zvýšenie nutkanie na močenie, napuchnutý, citlivý priestor brucha. Doprajte si čerstvé ovocie, veľa tekutín, časté prechádzky a snažte sa obmedziť potraviny, ktoré by vás mohli nadúvať. Nepoteší vás tiež zvýšený slinotok a naďalej výkyvy nálad.

Na čo si dávať pozor: V priebehu prvých dvoch mesiacov sa vytvárajú orgány dieťaťa. Je to rizikové obdobie, preto vylúčte alkohol, o drogách ani nehovoriac. Nefajčite, obmedzte spotrebu kávy a čierneho čaju. Akékoľvek užívanie liekov konzultujte so svojím lekárom!

3. mesiac tehotenstva
Sužovať vás môžu naďalej nepríjemnosti z prvých dvoch mesiacov: zlé trávenie, nevoľnosti, zmeny pŕs, zvýšená tvorba slín.
Pridať sa môžu aj závraty a poruchy spánku. Ďalším problémom sú príležitostne sa vyskytujúce bolesti hlavy, ktoré sú obzvlášť nepríjemné, pretože väčšina prípravkov proti bolesti sa počas tehotenstva nesmie užívať (napr. by sme sa mali vyhnúť acylpirínu, väčšinou je lepší paracetamol). Užívanie prípravkov proti bolesti by ste mali, tak ako každý iný liek, bezpodmienečne prediskutovať s lekárom alebo s lekárnikom.
Vaša citová nestabilita by sa mala začať zlepšovať, nastáva obdobie pokoja a vyrovnanosti.

Na čo si dávať pozor: Nezabudnite na návštevu gynekológa. Budú vás čakať niektoré dôležité krvné testy a tiež možno aj prvý ultrazvuk. Srdce vášho dieťatka už druhý mesiac bije, všetky orgány má vyvinuté. Dieťatko dokáže skrčiť nohy, ohýbať chodidlá, narovnávať prsty, zvraštiť obrvy. Cíti emocionálne stavy matky a reaguje na ne.

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Nebojte sa kúpania bábätka, detskej pokožke prospieva

Nebojte sa kúpania bábätka…

Večerný rituál kúpania bábätka prospieva jeho pokožke, spríjemňuje zaspávanie a zlepšuje spánok. Táto téma však vzbudzuje...

Prev Next