utorok, 28 november 2017 11:58

Krvácanie počas tehotenstva: Čo je normálne a čo nie?

Napísal(a)

Keď očakávate dieťa, akékoľvek krvácanie alebo špinenie je stresujúce. Naučte sa zistiť príčiny krvácania počas tehotenstva a čo by ste mali urobiť, ak sa vám to stane.  

Akýkoľvek typ krvácania je počas tehotenstva desivý. Ale dobrá správa: hoci sa škvrny krvácania vyskytujú u takmer jednej tretiny všetkých tehotenstiev, často nepredstavuje žiadnu hrozbu pre mamičku alebo dieťa. Je obvyklé, že malé percento tehotných žien môže mať napríklad škvrny po pohlavnom styku a iné môžu mať krvácanie z dôvodov, ktoré nemajú nič spoločné s tehotenstvom, ako sú infekcie alebo slzy po vaginálnej stene. "Prevažná väčšina škvŕn je neškodná," hovorí Alyssa Stephenson-Famyová, špecialista materskej a plodovej medicíny na Washingtonskej univerzite v Seattle.

Ale krvácanie, bez ohľadu na to, aké je slabé, môže poukazovať na rôzne komplikácie vrátane potratu, mimomaternicového tehotenstva, a placenta previa, a preto by sa nikdy nemali ignorovať. Tu sú rôzne dôvody, prečo sa počas tehotenstva vyskytne krvácanie, ako aj tipy na efektívnu komunikáciu vašich príznakov s gynekológom.

Prvých 20 týždňov
Lekári odhadujú, že 25 až 40 percent žien pociťuje nejaké vaginálne krvácanie počas prvého trimestra tehotenstva a väčšinou neohrozí tehotenstvo a je úplne normálne. Podľa Americkej asociácie pre tehotenstvo existuje v prvej polovici tehotenstva niekoľko možných príčin neškodného špinenia alebo krvácania, vrátane:
• Implantačné krvácanie, ktoré sa objaví približne 4 týždne do tehotenstva, keď sa oplodnené vajíčko pripojí k stene maternice.
• Hormonálne zmeny
• Pohlavný styk
• infekcie
• Vnútorný zásah vykonaný vaším porodníkom alebo pôrodnou asistentkou (ako napr. výter z krčka a pod).

Niekedy však krvácanie počas prvej polovice tehotenstva môže byť znakom závažnejšieho stavu, akými sú:
• Krvácanie okolo placenty. Hoci je možné pokračovať v normálnom tehotenstve aj po výskyte tohto typu krvácania, dôležitá diagnostika a liečba je nevyhnutná. "Väčšina týchto krvácaní sa vyrieši, ale pre ženu znamená zvýšené riziko ďalších komplikácií, ako je predčasný pôrod," hovorí Dr. Stephenson-Famy.
• Umelé oplodnenie, ku ktorému dochádza vtedy, keď sa vajíčko oplodí, ale neimplantuje sa úplne do maternice.
• Potrat (buď ohrozený, alebo bezprostredný), čo je spontánna strata plodu počas prvých 20 týždňov. Často krvácanie alebo špinenie, ktoré sa vyskytnú počas potratu, bude sprevádzané ďalšími príznakmi, ako sú kŕče alebo bolesti brucha.
• Ektopické (mimomaternicové)tehotenstvo, ku ktorému dochádza vtedy, keď sa oplodnené vajíčko usadí niekde inde, ako je maternica, najčastejšie vo vajíčkovodoch. Mimomaternicové tehotenstvo nemôže postupovať normálne a môže ohroziť život matky, ak sa včas nediagnostikuje.
• Neživotaschopné tehotenstvo charakterizované abnormálnym rastom placenty a zvyčajne abnormálnym plodom.

Spočítané, zrátané: Každé vaginálne krvácanie počas tehotenstva môže byť príznakom väčšieho problému, preto je dôležité, aby ste ihneď zavolali lekárovi. Buďte pripravení poskytnúť informácie o množstve krvi, ktorú ste stratili a opis toho, ako sa cítite celkovo, radí Laura Rileyová, MD, autorka kníh Posledný týždeň za týždňom a Tehotenský sprievodca. Rileyová tvrdí, že by ste mali trvať na tom, aby vás videl lekár, ak máte vaginálne krvácanie, ktoré spôsobuje, že cítite ako na vás idú mdloby, alebo krv pretečie cez hygienickú vložku. Mali by ste tiež vidieť, či krvácanie trvá alebo je sprevádzané bolesťou alebo horúčkou.

Posledných 20 týždňov
Hoci riziko potratu (narodenie mŕtveho dieťaťa počas prvých 20 týždňoch) výrazne klesá po prvom trimestri a mnohé z prvých komplikácií sa už nemôžu objaviť (ako sú mimomaternicové a molárne tehotenstvá), krvácanie počas druhej polovice tehotenstva by sa malo brať veľmi vážne. Príčiny krvácania v druhej polovici tehotenstva zahŕňajú:
• Pohlavný styk
• Cervikálne kontroly (kontrola krčka maternice), najmä neskoro v treťom trimestri, keď bývajú častejšie
• Placenta previa, čo je obdobie, keď placenta kryje cervix buď čiastočne alebo úplne
• Odtrhnutie placenty od steny maternice, ktoré môže spôsobiť vážne krvácanie z pošvy a život ohrozujúci stav ako pre mamu, tak pre dieťa. Podľa Americkej akadémie rodinných lekárov je to najčastejšou príčinou vážneho krvácania v neskorom tehotenstve. 
• Predčasný pôrod, pri ktorom je vaginálne krvácanie sprevádzané kŕčmi alebo kontrakciami, hnačkou, panvovým tlakom alebo bolesťou chrbta pred 37 týždňami, môže mať pre dieťa vážne následky, ak sa nebude dať zastaviť. Po 37 týždňoch by tieto príznaky mohli byť normálnym začatím pôrodu.

Sumár: Bez ohľadu na to, kedy sa vyskytne, akékoľvek krvácanie počas tehotenstva si vyžaduje telefonický kontakt s lekárom alebo pôrodnou asistentkou, aj keď len na potvrdenie, že sa nič vážne nedeje. Buďte pripravení odpovedať na podrobné otázky o farbe, množstve a načasovaní krvi, aby ste najlepšie pomohli vášmu lekárovi určiť možnú príčinu.

zdroj: http://www.parents.comNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Doprajte bábätku masáž. Prečo je dôležitá a ako na to?

Doprajte bábätku masáž. Pr…

Masáže pre bábätko predstavujú veľmi príjemné chvíľky, rovnako ako pre dospelého človeka. Je to vhodný...

Prev Next