pondelok, 09 október 2017 21:45

Odkedy sa dá zistiť pohlavie dieťatka v brušku?

Napísal(a)

 Vedieť pohlavie dieťatka je v našich končinách vecou rozhodnutia. Nechať sa prekvapiť, alebo vedieť a mať jasno niekoľko mesiacov vopred? Je to len na rodičoch, no oveľa praktickejšie a úspornejšie je vedieť, či budú ružové vecičky pre malého Mateja či Jakuba nevhodná voľba. Niekedy je dobré vedieť, či má rodina kúpiť autíčkový vzor, alebo mačičkový. Pokrok ide vpred a my tak mimo pocity mamičky samotnej a niekoľko domácich receptov máme aj istejšie metódy. 

Ultrazvuk: 12. až 20. týždeň tehotenstva
Vďaka rozdielnosti vonkajších pohlavných znakov, ktoré sa vyvíjajú až po 10. týždni, môžeme od 12. až 20. týždňa pomocou ultrazvuku nájsť odlišnosti a zároveň tak potvrdiť pohlavie v prípade chlapca s určitosťou. Ak sa však dieťatko javí ako dievča, ešte stále sa nemusíte celkom spoľahnúť, že tomu tak aj bude. Nikto vám však nezaručí, že ultrazvuk tento údaj tak skoro odhalí. Obraz je ešte veľmi skreslený, veľmi drobný a zároveň môže byť plod otočený schválne tak, že všetko potrebné na identifikáciu je zakryté.

Ultrazvuk
Napríklad istejší a jasnejší ultrazvuk je ten známy ako 3D alebo 4D. Jeho ceny sú však rôzne a nejde o bezplatnú službu. V okolí 25. týždňa sa už formuje tvár dieťatka, takže ak si náhodou s 3D ultrazvukom počkáte do 25. týždňa, budete si mimo pohlavie môcť pozrieť aj jeho tvár.

Amniocentéza: 15. až 24. týždeň tehotenstva
Odber plodovej vody odhalí mimo genetické vady a ďalšie problémy aj pohlavie dieťaťa. Len za účelom poznania pohlavia však zákrok nepodstúpite. Každá mamička by mala byť rada, ak sa bude môcť vyšetreniu vyhnúť. Prináša viacero rizík a aj nepríjemné pocity pri odbere plodovej vody samotnej. Už myšlienka narúšania plodového obalu za účelom odobratia vzorky nie je príliš lákavá. Ak však zákrok musíte podstúpiť, zrejme je to z dôvodov neistoty, či pre potreby vylúčenia komplikácií neskôr. Príčiny vyšetrenia môžu byť rôzne. Výsledky Amniocentézy a ich chápanie môžu byť skreslené o to viac, ak sa v brušku nachádzajú nečakane dve bábätká.

Tehotenský test s rozlišovačom: od 10. týždňa
Tehotenský test, ktorý vám vrátane tehotenstva potvrdí aj pohlavie, je pomerne novinkou. Pracuje na rovnakom princípe ako pri klasickom tehotenskom teste, a pohlavie zobrazí na základe rozdielnych farieb na ukazovateli.
V prípadoch, kedy sa v brušku nachádzajú dvojvaječné dvojčatá je ťažké očakávať, čo sa na takomto teste prejaví. Presnosť však ani pri nich nieje na sto percent.

Pohlavie dieťaťa pomocou sódy bikarbóna?
Na škodu nie je nikdy ani niečo z pôvodných babičkovských receptov. Napríklad údajne funguje dobre metóda so sódou bikarbóna. Tento test sa má robiť najskôr po 13. týždni tehotenstva. Sódu nalejete do piesvitného pohára a močom tehotnej ženy sódu zalejete:
- pokiaľ to vyšumí - zašumí, tak čakáte chlapčeka
- pokiaľ sa neudeje žiadna reakcia (že tá sóda v tom moči iba stojí) tak čakáte dievčatko

 Ďalšou metódou je sledovanie bruška. Ak vraj máte špicaté bruško, bude to chlapček. Ak je skôr rozložené do strán, je to dievčatko.  
Sledovať si môžete aj poprsie: Ženy, ktoré nosia dievčatká majú  údajne spravidla väčšie prsia ako ženy, ktoré nosia v brušku chlapcov.

Zdroj: http://babatko.eu/Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom