sobota, 29 júl 2017 07:35

Ako sa prejavuje mimomaternicové tehotenstvo

Napísal(a) Zuna

Spravili ste si tehotenský test a konečne ste si na ňom našli dve čiarky? Určite je vaša radosť obrovská. No u niektorých mamičiek sa môže zmeniť doslova na boj o život!

Mimomaternicové tehotenstvo je životohrozujúci stav, príčinu ktorého ešte stále  nevedia lekári objasniť. Postihnúť môže ktorúkoľvek ženu, a to bez ohľadu na vek či počet predchádzajúcich tehotenstiev. V prvom momente je všetko v poriadku. Spermia oplodní vajíčko, no to sa nedostane do maternice, ale ostane uväznené vo vajcovodoch. Okrem vajcovodov sa môže uhniezdiť v dutine brušnej alebo v panve, no to je len veľmi zriedkavý prípad. Väčšina mimomaternicových tehotenstiev končí práve vo vajcovodoch. 

Predchádzajúce zdravotné komplikácie

Istým spôsobom ste náchylnejšia na mimomaternicové tehotenstvo, ak ste používali vnútromaternicové teliesko, či ste prekonali zápaly ženských orgánov. Taktiež sú rizikovou skupinou ženy, ktorým bola diagnostikovaná nepriechodnosť vajcovodov. Taktiež aj u fajčiarok je zvýšené riziko vzniku mimomaternicového tehotenstva. 

Signály

Naše telo je našťastie také skvelé, že nám dá poriadne pocítiť, že niečo nie je v poriadku. Ak trpíte extrémnou bolesťou, bežte čo najskôr na pohotovosť. Na základe sonografického vyšetrenia sa môže mimomaternicové tehotenstvo vylúčiť alebo potvrdiť. Najčastejšie sa diagnostikuje medzi 6. až 8. týždňom tehotenstva, dovtedy sa môžu u vás prejavovať klasické tehotenské príznaky, ako sú bolesti prsníkov, únava, či ranná nevoľnosť. Ak však lekár na sone nezbadá plod, napriek tomu, že z krvi vám zistí zvýšenú hladinu HCG hormónov, je najvyšší čas na zásah. 

Liečba a lekársky zásah

Ak sa mimomaternicové tehotenstvo zistí včas, lekár vám môže podať liek, ktorý doslova "rozpustí," plod. Ak sa však táto patológia diagnostikuje neskoršie, je nutný chirurgický zákrok, pri ktorom sa neraz musí odstrániť aj časť vajcovodu. Bábätko žiaľbohu v tomto prípade nemá šancu sa prirodzene vyvýjať. Moderné diagnostické prístroje však pomôžu diagnostikovať včas toto ochorenie a tak neraz zachrániť ženu, ktorá by v minulosti s vysokou pravdepodobnosťou prišla o život. Ak sa aj vám toto stalo, je lepšie si dať pár mesiacov pauzu, a až potom sa začať snažiť o ďalšie bábätko. Veríme, že tieto rady nebudete nikdy potrebovať!

Naposledy zmenené sobota, 29 júl 2017 08:03


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Nebojte sa kúpania bábätka, detskej pokožke prospieva

Nebojte sa kúpania bábätka…

Večerný rituál kúpania bábätka prospieva jeho pokožke, spríjemňuje zaspávanie a zlepšuje spánok. Táto téma však vzbudzuje...

Prev Next