utorok, 04 júl 2017 07:38

Ako rýchlo rastie tehotenské bruško

Napísal(a) Zuna

Ste v tom. Dve čiarky vám ukazujú neodškriepiteľnú skutočnosť. Tešíte sa a najradšej by ste to vykričali do celého sveta. Ste zvedavé, kedy to na vás bude vidno a aké veľké budete mať bruško? Poznáme odpoveď!

Rastúce bruško, v ktorom sa vyvíja nový život, je hotovým zázrakom. Väčšina mamičiek si to užíva a spoločnosť ich začína hodnotiť. Či je bruško veľké, alebo malé. Špicaté bruško vraj „predpovedá“ chlapca, guľaté zas dievčatko. No čo je na tom pravdy, necháme na posúdenie odborníkom a my sa zameriame na samotný rast

Kedy začína byť vidno tehotenské bruško?

Je to veľmi individuálne. Niektorým viacrodičkám sa bruško ukáže už v 2. mesiaci tehotenstva, teda vtedy, keď sa ešte boja o tom hovoriť, no rastúce bruško ich prezradí. No podľa viacerých zdrojov je to ešte naozaj veľmi skoro, aby tehotenské bruško bolo vidno, a skôr väčšie bruško dávajú „za vinu“ nafúknutosti. Všeobecne začína byť vidno bruško v treťom – štvrtom mesiaci a to v závislosti od konfekčnej veľkosti, stavby tela a aj od toho, či ste už boli tehotná. Ak ste drobná a štíhla, bruško vám pravdepodobne bude vidno oveľa skôr než mamičkám, ktoré majú pár kíl navyše. Rast bruška je však naozaj veľmi individuálny. Niektorým z nich bruško vykukne až v piatom mesiaci, teda vtedy, keď už majú polovicu tehotenstva za sebou.

Meranie

Doktor začína merať bruško okolo 20. týždňa. Pomocou merania zistí pozíciu bábätka, i to, ako rastie. Lekár vám pravidelne premeria vzdialenosť vrcholu maternice od lonovej kosti, čo je tiež ukazovateľ rastu bábätka a prípadné odchýlky upozornia lekára na možné komplikácie. Malé bruško môže byť tiež dôsledkom toho, ak budúca mamička prijíma málo potravy, preto tehotenstvo vôbec nie je vhodným časom na akékoľvek diéty či chudnutie!

Kedysi sa meraním bruška určoval aj týždeň tehotenstva. Ak bola vzdialenosť od lonovej spony po vrchol bruška napríklad 20 centimetrov, lekár odhadol tehotenstvo približne na 20. týždeň, pričom tolerancia je plus mínus 2 centimetre. V 21. týždni vám lekár môže namerať vzdialenosť od lonovej spony od 19 do 23 centimetrov.

Mám veľké bruško!

Ak sa „netrafíte“ presne do škály, ešte stále to nemusí byť dôvod na paniku. Veľkosť bruška ovplyvňujú viaceré faktory. Po predchádzajúcich tehotenstvách môžete mať uvoľnené svaly, aj nadváha pred počatím môže skresliť výsledné hodnoty. Ak čakáte dvojičky tiež môžete mať iný výsledok. Na hodnotu taktiež vplýva množstvo plodovej vody, alebo ak máte väčšie bábätko, tak tiež sa môže skresliť výsledok. Ak máte extrémne veľké bruško, môže to byť aj znak tehotenskej cukrovky. No na tú sa v tehotenstve robí štandardný, orálno-glukózový test.

Pomoc! Moje bruško je malé!

Ak je vzdialenosť vrcholku maternice od lonovej spony menšia o viac ako 2 centimetre oproti očakávanej hodnote, môžu to mať na svedomí viaceré faktory. Môžete mať posunutý termín pôrodu, teda mohli ste otehotnieť o niečo neskôr, ako sa predpokladalo. No môžete mať aj menšie bábätko, menej plodovej vody a preto sa treba so svojimi obavami zveriť lekárovi, ktorý čo najskôr urobí všetky doplňujúce vyšetrenia.

Priveľmi však nedbajte na reči okolia. Podľa drvivej väčšiny ľudí budete mať bruško primalé či priveľké. Preto stále myslíte na to, že je najdôležitejšie, aby ste vy sama boli v pohode.

Prajeme vám krásne tehotenstvo!

Zdroj: livestrong.com | Foto: pexels.com

 

Naposledy zmenené utorok, 04 júl 2017 08:27


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Potravinové alergie sa nevyhýbajú ani tým najmenším

Potravinové alergie sa nevyh…

V posledných desiatkach rokov dramaticky rastie počet detí, ktoré trpia rôznymi alergiami. Našich najmenších najčastejšie okrem...

Prev Next