Strašiak menom preeklampsia

Vysoký tlak nebolí. No v tehotenstve môže ohroziť nielen život mamičky, ale i dieťaťa. Aké sú možnosti liečby?

Počas pravidelných poradní u gynekológa vám sestrička zakaždým zmeria tlak. A má to svoj dôvod. Akonáhle "vyskočí" nad 140/90, nasadí sa liečba, ktorej cieľom je znížiť tlak do prijateľnej podoby. Ak sa k vysokému krvnému tlaku pridruží aj bielkovina v moči a opuchy, je vážny dôvod na obavy. V súčasnosti je jedinou spoľahlivou liečbou pôrod. Aj preto sa toľko detí rodí predčasne. Lekári radšej vyvolajú pôrod skôr, než by mala preeklampsia ohroziť život mamičky alebo dieťaťa. 

Príznaky preeklampsie:

  • vysoký krvný tlak 
  • opuchy
  • bielkovina v moči
  • bolesti pod rebrami 
  • vysoký nárast hmotnosti
  • bolesti hlavy
  • poruchy zraku
  • vracanie

Ak sa počas vášho tehotenstva vystihne ktorýkoľvek z týchto faktorov, je načase vyhľadať lekára. Na zníženie tlaku sa u nás používa najčastejšie liek Dopegyt a magnézium. Hoci lekári odporúčajú zníženie prísunu soli, zahraničné štúdie ukazujú, že je dôležité naopak zvýšiť prísun soli. Predpokladá sa, že jednou z príčin je aj trombofilný faktor, preto sa odporúča nasadiť od 7. týždňa tehotenstva nízke dávky heparínu, aby sa tak znížila pravdepodobnosť vzniku preeklampsie. Taktiež sa doporučuje zabezpečiť dostatočnú úroveň vitamínov D3, K2 a magnézia. Hladina vitamínu D3 by nemal byť nižšia než  50 - 60 ng/ml  125 - 150 nmol/l). Počas tehotenstva je potrebné zvýšiť denný príjem vitamínu D na 2000 i.U v lete a 4 000 i.U v zime. 

V čom však spočíva najväčšie riziko preeklampsie, ktorá môže prerásť až do eklampsie či gestózy? Je to ľudovo povedané celkový kolaps organizmu s devastačnými následkami. Mamička má ohrozenú nielen pečeň a obličky, ale má aj zvýšené riziko vzniku trombózy. Preeklampsia môže do gestózy prejsť až desivo rýchlo. Preto by vysoký krvný tlak nemala podceňovať žiadna tehuľka, pretože ten naozaj nebolí...

Pre viac aktuálnych informácií môžete sledovať stránku xn--preklampsie-hellp-rqb.de/start, kde sa môžete obrátiť na tím odborníkov. 

Naposledy zmenené nedeľa, 18 jún 2017 08:53

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.