sobota, 17 jún 2017 13:55

Ako prekonať sklamanie z pohlavia dieťaťa

Napísal(a) Zuna

"Len aby bolo zdravé!" povieme si a radšej si necháme pre seba, že sme túžili po chlapčekovi, no na svet prišlo dievčatko. Mamička neraz máva výčitky svedomia kvôli negatívnym pocitom, no nemusí to tak byť.

Ešte mám v čerstvej pamäti príbeh mamičky, s ktorou som ležala v nemocnici. Bola som čerstvo po cisárskom reze a ona čakala, kým príde na ňu rad. Zatiaľ čo jej tiekla infúzia, rozprávali sme sa. "Mám doma dievčatko," povedala mi. Pri druhom tehotenstve sa však s manželom rozhodli, že sa nechajú prekvapiť. "Cítim, že to bude syn. Bude sa volať Juraj, po manželovi," vravela mi s nádejou. Keď prišla sestrička, aby sa jej spýtala na mená detičiek, tvrdohlavo odmietala prezradiť ženský variant.

"Bude to Juraj, ja to viem," nedala sa presvedčiť. Ako to dopadlo, si určite viete predstaviť. Plakala ako krokodíl, pretože porodila dievčatko. Narýchlo mu dali meno Alena, po mame. Odrevala si niekoľko hodín a kričala, že to nie je fér. Mnohé ženy by asi ostali zhrozené z jej reakcie, no mnohé to vedia pochopiť. Už len preto, že je v našej spoločnosti akosi zakotvená šablóna, že každá rodina musí mať chlapca a dievčatko. Najlepšie je, keď sa prvý narodí chlapec, aby ochraňoval sestričku. A ak máte "dva kusy" z toho istého pohlavia, nebodaj aj viac, spoločnosť to neraz berie ako zlyhanie. 

Dieťa, Chlapec, Chlapček, Modrá, Ročník, Kočík, Kartapixabay.com

Samozrejme, nič nie je dôležitejšie ako zdravie dieťaťa. To berieme. No netreba zabúdať, že budúca mamička má právo na sklamanie či chvíľkové negatívne pocity. Tým, že ich v sebe neututlá, dokáže sa pohnúť dopredu. A keď sa narodí dievčatko miesto vytúženého chlapčeka, uvidí, že by ho nevymenila za nič na svete. 

Ďalšia mamička Jana bola tak sklamaná z toho, že čaká dievčatko, že dokonca uvažovala nad ukončením tehotenstva. Bála sa toho, že si nebude vedieť s dcérou nadviazať plnohodnotný vzťah. Po narodení maličkej sa však jej obavy ukázali ako úplne zbytočné. Aké sú však najčastejšie strachy?

  • obava z toho, že si nebudeme vedieť nadviazať vzťah s dieťaťom opačného pohlavia
  • strach z budúcnosti dieťaťa: "Chlapci/dievčatá to majú ťažšie..."
  • vlastné negatívne skúsenosti s tým, ako nás vychovávali rodičia

Čo si však počať s negatívnymi pocitmi? Určite ich neberte na ľahkú váhu. Dajte si čas na to, aby ste ich spracovali. Určite nepočúvajte nevyžiadané rady okolia, ktoré sa bude snažiť problém úplne nadľahčiť. Svoje trápenie však preberte s blízkym človekom, najlepšie s partnerom. Možno sú vaše pocity podobné a preto je dobré o nich hovoriť. A nemajte výčitky. Podobné pocity má viac žien než si dokážete predstaviť.

Zdroj:  childmags.com.au| Foto: pixabay.com

Naposledy zmenené sobota, 17 jún 2017 15:11


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Význam probiotík pre zdravý vývoj bábätka

Význam probiotík pre zdravý…

Matka je prvým zdrojom mikróbov, a to už počas pôrodu. Zažívacie ústrojenstvo novorodencov je pred pôrodom...

Prev Next