Varovné signály
Ihneď volajte pohotovosť, ak:
- vidíte zahmlene alebo rozmazane
- máte silné bolesti hlavy
- máte dlhotrvajúce silné bolesti žalúdka
- často vás nutká na močenie, sprevádzané silnými bolesťami
- krvácate z pošvy
- máte silnejší výtok, čo môže znamenať priskorý odchod plodovej vody
Do 24 hodín sa poraďte s lekárom, ak:
- máte opuchnuté ruky, tvár a členky
- prudko a často vraciate
- máte horúčku nad 38,3 C
- dieťa sa po 28. týždni gravidity nehýbe alebo ak v priebehu 12 hodín cítite menej než 10 pohybov dieťaťa
KOMPLIKÁCIE V TEHOTENSTVE:
1. Tehotenská cukrovka
Patrí k najčastejším komplikáciám priebehu tehotenstva. Vzniká preto, že placenta pod vplyvom tehotenstva tvorí látku, ktorá prispieva k zvyšovaniu hladinu cukru niekedy až nad hranicu normy. Ak lekár cukrovku potvrdí, treba ju liečiť, pretože jej hlavným následkom je zvýšený rast plodu. Veľké a ťažké dieťa znamená komplikovanejšie tehotenstvo: vyššie riziko syndrómu dychovej nedostatočnosti novorodenca, nízke hladiny cukru v prvých hodinách po narodení, dokonca až odumretie plodu alebo vývojové poruchy. Veľké a ťažké dieťa znamená aj ťažší pôrod – pôrod kliešťami, alebo až cisársky rez.
Ak máte predpoklady, že by ste mohli mať tehotenskú cukrovku (ste obézna, vo vašej rodine sa vyskytuje cukrovka, alebo máte viac ako 35 rokov), budú vám medzi 24. a 28. týždňom gravidity robiť glukózotolerančný test. Vypijete nalačno glukózu a lekári budú jej hodnoty vo vašej krvi testovať po dobu dvoch hodín.
Čo robiť?
Po potvrdení cukrovky budete zrejme musieť dodržiavať prísnejšiu diétu, vyhýbať sa sladkostiam a sladkým nápojom. Častejšie budete navštevovať poradňu, možno dostanete i inzulín.
Ak ste cukrovku pred tehotenstvom nemali, po pôrode by sa mala hladina cukru opäť upraviť. Je však pravdou, že až polovica žien s tehotenskou cukrovkou sa v neskoršom veku stane diabetičkami.
2. Rozdielny Rh faktor
Väčšina ľudí má krvný Rh faktor pozitívny. Ak patríte k tým 15-percentám, ktoré majú Rh faktor negatívny, môže to znamenať drobnú komplikáciu v tehotenstve, avšak iba v prípade, že vaše dieťatko bude mať Rh faktor pozitívny.
Vaše krvné skupiny totiž nebudú kompatibilné. Keďže organizmus matky tento faktor nepozná, imunitný systém ho bude považovať za niečo cudzie a začne proti nemu produkovať protilátky. Tieto protilátky môžu prechádzať cez placentu k plodu a poškodzovať jeho červené krvinky. Tento jav sa nazýva imunizácia.
Treba však zdôrazniť, že len tak jednoducho k stretnutiu medzi Rh pozitívnymi krvinkami plodu a krvou Rh negatívnej matky nedochádza, pretože krvný obeh plodu a matky sú prísne oddelené. K stretnutiu medzi Rh negatívnou krvou matky a Rh pozitívnymi červenými krvinkami dieťaťa môže dôjsť vtedy, ak napríklad takáto žena dostala niekedy nesprávnu transfúziu krvi, ak jej počas tehotenstva robili rôzne invazívne zákroky (napríklad amniocentézu), pri problematickom pôrode placenty, alebo pri prerušení tehotenstva.
Dnes však už k prípadom imunizácie nedochádza takmer vôbec, keďže krvné faktory matky a plodu sa zisťujú už pri prvom odbere krvi pri prvej návšteve gynekológa.
Čo robiť?
Každej Rh negatívnej budúcej mamičke sa v tehotenskej poradni počas tehotnosti trikrát kontroluje prítomnosť možných protilátok. Ak ide o prvú tehotnosť a predpokladá sa, že matka nedostala niekedy nesprávnu transfúziu krvi, nemala by mať v krvi žiadne anti Rh protilátky.
Po pôrode sa dieťatku vyšetrí krvná skupina a podľa výsledku sa 72 hodín po pôrode podá mamičke injekcia – Rhega, proti protilátkam tvoreným proti plodu. Toto očkovanie by malo zabrániť komplikáciám pri ďalších graviditách.
Podľa názoru hematológov by sa mala preventívne podávať Rhega každej Rh negatívnej mamičke v 29. týždni tehotnosti. Takisto by sa mala podať Rh negatívnej matke po spomínaných zákrokoch, ako napríklad amniocentéza, ďalej po spontánnom potrate, po interupcii, po mimomaternicovom tehotenstve.
3. Slabý krčok maternice
Ak tehotenstvo prebieha v poriadku, až do pôrodu ostáva krčok maternice uzatvorený. Niekedy sa však stane, že krčok maternice je prislabý, začne sa otvárať, a hrozí predčasný pôrod. Ak sa tak stane dlho pred očakávaným pôrodom, alebo ak sa lekári obávajú potratu alebo predčasného pôrodu (najmä vtedy, ak žena už v minulosti potratila alebo porodila nedonosené dieťa), zrejme vám budú krčok maternice zašívať.
Čo robiť?
Budete musieť podstúpiť krátky operačný zákrok, pri ktorom vám lekári stiahnu hrdlo maternice nevstrebateľným vláknom. Zákrok sa robí v celkovej narkóze, takže počas neho ani po prebudení nebudete cítiť žiadnu bolesť. Steh vám ambulantne odstránia asi dva týždne pred očakávaným pôrodom.
4. Gestóza
Počas každej návštevy v ambulancii gynekológa vám budú merať krvný tlak. Je to preto, že v tehotenstve -najmä v pokročilom štádiu - môže dochádať k prudkému zvýšeniu krvného tlaku. Ak sa vám tlak zvýši nad 140/90, a pridá sa k tomu nadmerné priberanie, opuchnuté členky, chodidlá alebo ruky, a prítomnosť bielkovín v krvi, lekár by vám mal začať venovať zvýšenú starostlivosť. Prudké zvýšenie krvného tlaku totiž môže viesť ku gestóze (ochorenie s príznakmi opuchu, bielkoviny v moči a vysoký krvný tlak), a gestóza ku kŕčom až k bezvedomiu.
Čo robiť?
Znížte príjem soli v jedle. Lekár vám predpíše odpočinok na lôžku, prípadne aj lieky. Ak ide o vážnejší stav, budete hospitalizovaná, aj keď sa možno budete cítiť výborne. Ak liečba nezaberá, možno sa pristúpi aj k vyvolaniu predčasného pôrodu.
5. Krvácanie z pošvy
Ak začnete počas tehotenstva viditeľne krvácať z pošvy, nepodliehajte panike. Tento problém postihuje približne štvrtinu tehotných žien, a to najmä v prvých mesiacoch tehotenstva. Podľa štatistík sa polovica krvácaní končí potratom, avšak druhá polovica tehotenstiev sa skončí šťastne.
Krvácať môžete z niekoľkých príčin. Najčastejšie sa stane to, že pri zväčšovaní placenty sa naruší cievka v dutine maternice, ktorá začne krvácať. Môže tiež dôjsť k tomu, že plod má genetickú vadu, čím poklesnú hormonálne hladiny. Sliznica maternice prestane byť dostatočne vyživovaná, začína sa odlupovať a dôjde ku krvácaniu, a neskôr k potrateniu plodu. Ak ide o tento prípad, zrejme potratu nezabránite.
Ak jemne krvácate po milovaní, nič vážne sa zrejme nedeje. Vaše pohlavné orgány sú silne prekrvené a počas milovania môže dôjsť k narušeniu husto pretkaných cievok. Avšak pre istotu o tom informujte svojho lekára.
Čo ďalej?
Ak krvácanie neprestáva, určite navštívte lekára. Lekár vám povie, či ide len o drobné zmeny na maternici alebo čípku, alebo vám hrozí potrat. Ak ide o riziko začínajúceho potratu, lekár si vás v nemocnici pravdepodobne ponechá a nariadi vám kľud na lôžku. Dostanete lieky na podporu tehotenstva, avšak viac lekári urobiť nemôžu – bude sa čakať, ako rozhodne príroda. Ak plod nie je v poriadku, riziko potratu sa zrejme lekárom nepodarí zažehnať – poškodený plod totiž lekári liečiť nevedia.