piatok, 14 apríl 2017 15:56

3 veci, ktoré sa naučia bábätká ešte v maternici

Napísal(a)

Všetky tehuľky sa netrpezlivo tešia na svoje vytúžené bábätká. Chcete vedieť, čo sa naučia detičky ešte v maternici? Ak áno, radi vám to prezradíme!

Vedci niekedy prídu na naozaj zaujímavé veci. Tentokrát sa rozhodli vziať si na mušku intrauterínny vývoj. 

Skúsenosť s chuťou

Profesora Petra Heppera z Queen´s University v Belfaste zaujímalo, či si môžeme počas "pobytu v brušku" vypestovať chuť na určité jedlá. Vo svojom výskume sa zameral na matky vo vysokom štádiu tehotenstva, ktoré buď preferovali cesnak, alebo ho úplne odmietali. Výsledky boli viac než zaujímavé. Deti matiek, ktoré milovali cesnak počas tehotenstva, približne vo veku 8-9 rokov si vyslovene vychutnávali jedlá, v ktorých bol cesnak. 

Podobný výsledok získal aj pri mrkvovom džúse: Chutil 5 a 6-mesačným bábätkám, ktorých matky počas tehotenstva pili veľa tohto džúsu. Profesor Hepper prišiel k názoru, že deti si od matiek berú "vzorec chuti." Tak chcete, aby vaše deti v budúcnosti preferovali ovocie či zeleninu, doprajte si ich počas tehotenstva dostatok.

 Počúvanie hudby

Skupina vedcov z Fínska urobila experiment, v ktorom dve skupiny tehotných žien buď počúvali denne uspávanky, alebo vôbec nie. Výsledkom bolo, že deti z prvej skupiny reagovali na piesne, zatiaľ čo druhá skupina detí bola úplne ľahostajná. Vedci tak dospeli k záveru, že deti z prvej skupiny sa museli naučiť uspávanku už vo vnútri maternice.

 Rozpoznanie reči

Athena Vouloumanos, psychologička z New York University, porovnávala reakcie novorodencov na ľudskú reč a zvuky. Zistila, že deti reagujú na reč. Ešte výraznejšie však reagujú, keď sa jedná o ich rodnú reč. 
Výskum pomohol dokázať dôležitý koncept: dobré akustické prostredie je nutnosťou pre nenarodené deti a taktiež pre predčasniatka. Ak by počas tehotenstva nepočuli ľudskú reč, mohli by neskôr trpieť poruchou reči. 

Foto: depositphotos.com | Zdroj: brigtside.me

Naposledy zmenené piatok, 14 apríl 2017 17:16


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Krásna pokožka aj v tehotenstve

Krásna pokožka aj v tehotens…

Tehotenstvo pristane každej žene. Tá vnútorná radosť z očakávaného prírastku priam vyžaruje z jej tváre. Avšak starostlivosť...

Prev Next