pondelok, 27 marec 2017 08:55

Byť staršou maminou má svoje výhody

Napísal(a) Zuna

Mamičky, ktoré sa pre dieťatko rozhodli v neskoršom veku, majú oproti mladším kolegyniam niekoľko výhod. Dokonca aj veda to potvrdzuje.

Ženy vo vyspelých krajinách väčšinu uprednostňujú kariéru pred rodinou a na tehotenstvo si počkajú. I keď to možno vyznieva trošku neuveriteľne, podľa najnovšieho výskumu robia dobre pre seba, ale i pre svoje deti.

Ženám sa zvyčajne odporúča otehotnieť čím skôr. S pokročilejším vekom vzniká pre matku aj dieťa niekoľko rizík. Aspoň tak vám to povie okolie. Budú vás strašiť nespočetnými príkladmi tehotenských komplikácií, klesajúcou plodnosťou a celkovo vykresľovať neskoršie materstvo vo veľmi negatívnom svetle. Ženy sú často varované, aby neodkladali materstvo. Predídu tak riziku vrodených vývojových chýb, či autizmu. Veda však ukázala, že autizmus nesúvisí s vyšším vekom matky. Tak kde je vlastne pravda?

Ak sa však zameriame na pocit vnútornej pohody a emocionálne hľadisko, staršie matky sú v jednoznačnej výhode

Nová štúdia sa zamerala na takmer 5-tisíc matiek žijúcich v Dánsku. V najnovšom vydaní European Journal of Developmental Psychology, sa hovorí, že staršie matky s menšou pravdepodobnosťou kričia na svoje deti, či ich trestajú a tak je menej pravdepodobné, že ich deti budú mať behaviorálne, sociálne a emocionálne problémy.

V Dánsku je priemerný vek otehotnenia 30,9 rokov. V USA je to pre porovnanie 26,3 roka. Počet žien, ktoré majú dieťa po štyridsiatke sa od roku 1985 zvýšil takmer štvornásobne. Psychologickej štúdie za zúčastnili deti vo veku 7, 11 a 15 rokov. Väčšina deti prejavovala menej emocionálneho stresu ako ich rovesníci, ktorí mali mladšie matky. To však nemusí byť pravidlo.

Je to skutočne tak? Vieme sa postupujúcim vekom viac ovládať?

Podľa vedcov to dáv zmysel. Domnievajú sa, že staršie matky sú vo všeobecnosti viac vzdelanejšie, majú finančnú stabilitu a často aj stabilnejší vzťah. Plodenie dieťaťa je väčšinu vec, ktorá sa nepritrafí, ale je dlhodobo plánovaná. Podľa štúdie s vekom prichádza aj psychologická zrelosť.

“Vieme, že ľudia sa s vekom stávajú mentálne flexibilnejší, sú tolerantnejší voči iným ľuďom a vedia pracovať s emóciami,” hovorí Sommer. “Možno to vysvetľuje, prečo staršie matky menej kričia na svoje deti a fyzicky ich netrestajú.”

Vytváranie pozitívneho prostredia vedie k zdravšej a šťastnejšej výchove.

Nie je to prvá štúdia, ktorá poukazuje na skutočné výhody, prečo mať deti v neskoršom veku. Štúdia, ktorá bola v roku 2012 publikovaná časopise British Medical Journal zistila, že staršie matky mali zdravšie deti. Ďalší výskum ukázal, že staršie matky majú tendenciu lepšie si užívať tehotenstvo a nadväzujú ľahšie kontakt s dieťaťom po pôrode. Ďalšia nedávna štúdia zistila, že deti starších matiek vykazujú zvýšenú inteligenciu a kognitívne schopnosti.

Samozrejme existuje tiež mnoho štúdií, ktoré naopak poukazujú na pozitívne výsledky spojené s materstvom v mladšom veku. Každý vek prináša určité výhody a nevýhody. Nič totiž to nie je úplne čierne alebo biele.

lifehack.org/?ref=nav-bar-logo pixabay.com | Zdroj: lifehack.org

Naposledy zmenené pondelok, 27 marec 2017 09:37


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom