streda, 08 marec 2017 17:55

Ako zistíte, že sa začal pôrod?

Napísal(a)

Objaviť sa môže ľahko krvavý alebo ružový výtok – rozpustí sa totiž hlienová zátka, ktorá uzatvárala otvor maternice. Pôrod môžete očakávať do niekoľkých dní. Ak je výtok silno krvavo červený, okamžite navštívte lekára -  mohlo dôjsť k uvoľneniu placenty. Ak vám odtečie plodová voda (nebojte sa, že jej vytečie veľa, odtoku bráni hlavička dieťaťa), pôrod zrejme nastane do 24 hodín. 

Pretože sa plodová voda opätovne tvorí každé 3 hodiny, nevzniká takmer žiadne nebezpečenstvo, že dieťa ostane „na suchu“.  Zelená plodová voda však môže znamenať známku vnútromaternicového stresu u dieťatka – určite na to upozornite vášho gynekológa. Po odtečení plodovej vody už nemajte pohlavný styk, ani sa nekúpte, aby ste predišli infekcii.

 Ak pocítite pôrodné bolesti, je to jasné znamenie, že sa začal pôrod. Prvorodičky často nevedia rozoznať rozdiel medzi nepravými a pravými kontrakciami. O nepravé kontrakcie ide vtedy, ak pri opakovaní nesilnejú a ich frekvencia sa nezvyšuje a je nepravidelná – objavujú sa sporadicky, z času na čas. Pravé kontrakcie sú bolestivé, objavujú sa s pravidelnou a čoraz sa zvyšujúcou frekvenciou, a nedajú sa utlmiť. Ich intenzita je stále vyššia, a brucho vám pri nich stvrdne doslova na kameň. Pôrod dieťatka je otázkou už iba niekoľkých hodín.

Do nemocnice by ste mali ísť, keď sú kontrakcie pravidelné, trvajú minimálne 30 sekúnd a sú v intervale okolo 5 minút (toľko času ubehne od začiatku jednej do začiatku druhej kontrakcie). Veľa však závisí aj od toho, ako ďaleko máte nemocnicu, či nechcete mať epidurál, koľké je to vaše dieťa, a ako rýchlo sa doteraz vyvíjal pôrod. Všetky tieto faktory môžu pôrod urýchliť a vtedy by ste mali ísť do nemocnice skôr (kontrakcie 10 minút medzi sebou). Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom