utorok, 08 september 2015 17:35

Vplyv alkoholu na tehotenstvo a plod

Napísal(a)

Na riziká pitia alkoholu počas tehotenstva už štvrtý rok upozorňuje kampaň s názvom 9 mesiacov 0 promile, a to pri príležitosti Medzinárodného dňa povedomia o fetálnom alkoholovom syndróme (FAS), ktorému tradične patrí dátum 9. septembra. Na Slovensku sa ročne narodí približne dvestopäťdesiat detí s diagnózou FAS – a ako uvádzajú odborníci, ich matky nemuseli byť pravidelnými konzumentkami nadmerného množstva alkoholu

Pivo, najmä vo svojich ochutených variáciách s nižším obsahom alkoholu sa čoraz viac stáva obľúbeným nápojom aj u žien. Aj napriek tomu, že väčšina konzumentov si uvedomuje dôležitosť pitia alkoholických nápojov s mierou, stále nájdeme aj takých, ktorí na to neberú ohľad. Medzi najrizikovejšie kombinácie určite patria tehotné ženy, ktoré si aj v tehotenstve doprajú pohárik.

Pritom až 83 % Slovákov uviedlo, že by sa na základe správy „aj zanedbateľné množstvo alkoholu spôsobuje vznik vrodených poškodení alebo môže spôsobiť spomalenie vývoja plodu“ úplne vzdalo pitia alkoholu v tehotenstve.

Na Slovensku sa narodí približne 250 detí ročne s dôsledkami FAS

„Hlavné príznaky fetálneho alkoholového syndrómu sú spomalený vývoj plodu, podvýživa, nevyvinutá hlava a mozog, poškodený zrak a sluch, a rôzne telesné odchýlky. Už po narodení sa u týchto detí prejavuje slabý sací reflex, alkoholové abstinenčné príznaky, dráždivosť a poruchy spánku,“ vysvetľuje gynekológ doc. MUDr. Jaroslav Hinšt, CSc.

Duševné a fyzické vývojové poruchy sú u detí s týmto syndrómom veľmi časté. Následne majú tieto deti problém so sústredením, učením, môžu sa u nich objaviť i poruchy správania. Na zníženie negatív vývoja je u nich dôležitá odborná starostlivosť," dodáva Barbora Kuchárová, klinická psychologička a riaditeľka OZ Prima, ktoré sa špecializuje na problematiku závislostí.

Diagnóze fetálny alkoholový syndróm sa dá predísť, a to tak že tehotná žena, alebo žena, ktorá plánuje otehotnieť úplne prestane piť alkohol. Informácie o rizikách konzumácie alkoholu počas tehotenstva sú dostupné aj na internetovej stránke www.promileinfo.sk. Na zvyšovanie informovanosti slúži aj aplikácia pre smartfóny s názvom ProMile Lady, ktorú si je možné bezplatne stiahnuť. 

Negatívne účinky alkoholu:

Alkohol pôsobí na nervové bunky v ľudskom mozgu. Narušuje teda spôsob jeho fungovania i komunikáciu mozgu s ostatnými časťami tela.

- Keď alkohol pôsobí na mozgovú kôru, spracovanie informácií zo zmyslových orgánov nám trvá dlhšie, dochádza k potlačovaniu zábran a nie sme schopní jasne myslieť.

- Limbický systém je časť mozgu, ktorá riadi pamäť a city. Keď je tento systém ovplyvnený pôsobením alkoholu, naše emócie reagujú neadekvátne – sme napríklad veselší, smutnejší, alebo sa ľahko rozčúlime – a tiež začíname spomínať.

- Mozoček koordinuje jemné svalové pohyby, vrátane svalov napomáhajúcich udržiavať rovnováhu. Pôsobením alkoholu na mozoček sa chôdza stáva vratkou a človek stráca koordináciu a stabilitu.

- Hypotalamus riadi celý rad funkcií, vrátane pohlavného vzrušenia a sexuálnej výkonnosti. Pôsobením alkoholu vzrušenie rastie, ale výkonnosť klesá. Hypotalamus taktiež koordinuje tvorbu hormónov v hypofýze. Jedným z týchto hormónov je ADH (Anti-Diuretic Hormone, t.j. antidiuretický hormón), ktorý napomáha ku spätnému vstrebávaniu vody v obličkách. Pôsobením alkoholu sa obmedzuje tvorba ADH, čo sa prejavuje rýchlejšou produkciou moču obličkami.

- Mozgový kmeň riadi automatické telesné funkcie, ako je dýchanie, srdečný tep a vedomie. Keď sa alkohol dostane do mozgového kmeňa, človek pociťuje ospalosť a v závislosti od objemu vypitého alkoholu môže dôjsť i ku strate vedomia. Pokiaľ hladina alkoholu v krvi postupným vstrebávaním ďalej rastie, môže to mať dopad aj na srdcový rytmus, dýchanie, stratu vedomia, a v najhoršom prípade môžu byť následky aj smrteľné.

 

Naposledy zmenené piatok, 11 september 2015 15:51


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.