štvrtok, 09 júl 2015 10:20

Aké zmeny podstupuje mozog počas materstva?

Napísal(a)

Narodením dieťaťa začína pre všetkých rodičov úplne nový život. Starostlivosť o novorodenca zaberie 24 hodín denne a zavedený režim zrazu naberie oveľa rýchlejších obrátok. A ako už to tak býva, nový život prináša nielen radosti, ale aj veľa starostí.

 

Najväčšiu zmenu vo svojom živote pociťuje rodič, ktorý zostáva s dieťaťom na materskej dovolenke. Vo väčšine prípadov matka. Prakticky sa musí vzdať svojej pracovnej kariéry a nastúpiť do novej práce, ktorej hlavnou náplňou je nepretržitá starostlivosť o dieťa. Niektoré matky sa pritom môžu cítiť menejcenné - najmä v prvých mesiacoch, keď dieťa ešte nekomunikuje, a všetko sa točí okolo kŕmenie, prebaľovanie a uspávanie. Tieto stále sa opakujúce činnosti bývajú až ubíjajúce.

Existujú mýty o tom, že ženy na materskej "blbnú". Čo sa ale naozaj deje v mozgu po pôrode?

Podľa vedeckých štúdií je premena ženy v matku výsledkom dôkladnej prestavby mozgu, pri ktorej sa dramaticky zväčšujú dôležitá nervová centrá. V materstvu sa zväčšuje objem šedej hmoty v strednom mozgu, v temenných lalokoch a v kôre v prednej časti mozgu. Matka je tak pripravovaná na nároky spojené s výchovou dieťaťa. Získava k nej motiváciu a nachádza v nej uspokojenie.

Spomínanú mozgovú kôru v prednej časti mozgu pritom intenzívne zamestnávame pri logických úvahách. Všeobecne tak možno povedať, že sa matkám po pôrode zvyšuje inteligencie. Súvisí to s množstvom nových činností, ktoré sa musia naučiť, aby neohrozili zdravie a život svojho potomka.

Je potrebné mozog v materstve ešte ďalej rozvíjať?

Na materskej dovolenke rozhodne nie je nuda a stále sa niečo deje. Ako deti rastú, vyžadujú viac pozornosti, pribúdajú povinnosti a je potrebné stále niečo vymýšľať, organizovať a plánovať. Všetko sa točí okolo detí – a matky často majú pocit, že potrebujú vypnúť. Majú chuť sa rozvíjať v niečom úplne novom, učiť sa, spoznávať veci.

Aj preto veľká časť matiek na materskej dovolenke začína študovať, podnikať, angažuje sa v rôznych centrách, kluboch alebo sa začne intenzívne vzdelávať v oblastiach, ktoré súvisia so zdravým vývojom dieťaťa. A tieto vedomosti potom odovzdávajú formou rôznych prednášok ďalej. Dostáva sa im pocit úcty a uznania - a pritom trénujú mozog. Jedine dobre.

Existujú aj iné možnosti, ako trénovať mozog a pamäť?

Určite existujú. Na vzostupe je napr. online tréning, ktorý si môžete skúsiť napríklad na portálu mentem.sk. Ten bol vyvinutý v spolupráci s vedcami a mentálnymi koučmi a tréning prebieha formou online hier, ktoré sa zameriavajú na jednotlivé kognitívne funkcie – rýchlosť, pozornosť, myslenie, pamäť, priestorovú orientáciu alebo predstavivosť. Hry nie sú vôbec náročné a užijete si pri nich veľa zábavy. Určite stojí za skúšku.

Naposledy zmenené piatok, 31 júl 2015 22:23


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next