pondelok, 18 máj 2015 16:39

Príznaky tehotenstva: 11 vecí, ktoré si treba všímať

Napísal(a)

Som tehotná? Nie som? Ako to zistiť? Tieto príznaky vám napovedia, či môžete byť tehotná alebo nie, hoci váš tehotenský test ešte nie je pozitívny. "Hormóny môžu spôsobiť drobné zmeny ešte predtým, než je tehotenstvo zistiteľné domácim tehotenským testom," tvrdí Melissa Goist, MD, klinická asistentka pôrodníctva a gynekológie na Ohio State University Medical Center. Venujte pozornosť svojmu telu a všímajte si nasledujúce príznaky.

1. Príznak tehotenstva: bolesti prsníkov

Bolesti prsníkov sú bežným príznakom tehotenstva. Prsné tkanivo je extrémne citlivé na hormóny. Keď progesterón a hCG hormón začnú zaplavovať telo po oplodnení vajíčka, v prsiach sa zvýši objem krvi, čo robí vaše prsia väčšími a ťažšími než zvyčajne. Ale pozor, bolestivé prsníky môžete mať aj pri (pred) menštruácii, preto je potrebné sledovať aj ďalšie príznaky tehotenstva.

2. Príznak tehotenstva: kŕče a drobné krvácanie
Môžete mať pocit drobných kŕčov v maternici, keď sa oplodnené vajíčko viaže k maternicovej stene. Vaša maternica sa teraz začne trochu zväčšovať (odvtedy môžu byť aj kŕče), ako prípravu na jej  masívnu expanziu v najbližších deviatich mesiacov. "Mnoho žien spletie drobné krvácanie, myslia si, že ide o menzes a nie sú tehotné. Ale 25 percent žien počas tehotenstva máva drobné špinenie v  priebehu implantácie vajíčka," hovorí Goist. 

3. Príznak tehotenstva: Únava
Ste unavená z toho i z tamtoho. Zrazu sa vám chce spať viac ako obvykle. Ak myslíte len na to, ako si zdriemnuť, alebo ak ste príliš vyčerpaná, aby ste udržala krok s každodennou činnosťou, ako je chodiť do posilňovne, potom môže ísť o príznak tehotenstva. Aj v tomto skorom štádiu tehotenstva - do dvoch týždňov od počatia - vaše dieťa začína využívať vaše kalórie, a môžu zničiť vaše zásoby energie celkom rýchlo.

4. Príznak tehotenstva: Tmavšie bradavky
Vyzerajú vaše prsia inak v týchto dňoch? Tehotenské hormóny majú tiež vplyv na aktivitu melanocytov, čiže aj buniek v bradavkách zodpovedných za ich farbu. "Ženy tmavšej pleti si to môžu všimnúť až v neskoršom štádiu tehotenstva, ale ženy s bledou pleťou si môžu hneď všimnúť výraznejšie sfarbenie bradaviek. 

5. Príznak tehotenstva: Nevoľnosť
Ranná nevoľnosť postihuje až 85 percent všetkých tehotných - pravdepodobne vám nebude zle hneď, ale až o niekoľko týždňov. Ale niektoré ženy môžu zažiť mierne nevoľnosti už v ranom štádiu tehotenstva. "Niektoré pacientky mi povedali, že zrazu dostali nevoľnosť počas čítania v aute, alebo by sa cítili zle počas letu, čo sa im predým nestalo," hovorí Goist.

6. Príznak tehotenstva: častejšie močenie
Časté návštevy záchoda môžu byť výsledkom zvýšenej činnosti obličiek - začínajú pracovať na plné obrátky už počas skorého tehotenstva; ich úlohou je odplaviť tekutiny efektívnejšie počas tohto náročného životného obdobia. 

7. Príznak tehotenstva: rôzne chute
Máte chuť na sladké? Miešate a kombinujete netradičné potraviny? Aj to môžu byť jedným z príznakov tehotenstva. "Vaše unavené telo môže požadovať ďalšie sacharidy, pretože ľahko metabolizuje, čo pomáha udržať hladinu energie," hovorí Goist.

8. Príznak tehotenstva: bolesti hlavy
Rastúci objem krvi môže vyvolať časté, ale mierne napätie v hlave, čo sa prejavuje bolesťami hlavy v prvých týždňoch tehotenstva. Tieto bolesti by mali časom poľaviť, keď sa vaše telo prispôsobí zvýšenej hladine hormónov.

9. Príznak tehotenstva: zápcha a nadúvanie
Príznakom tehotenstva môže byť aj nadúvanie a problém so stolicou. Sú za to zodpovedné hormóny, následkom ktorých sa váš zažívací trakt teraz spomaľuje, a jedlo nestrávite tak rýchlo. Tento príznak bude pravdepodobne trvať ešte dlho potom (sorry), ako bude vaše tehotenstvo postupovať.

10. Príznak tehotenstva: zmeny nálad
"Ako sa hladiny hCG hormónov zvyšujú, máte pocit obrovskej únavy,  čím ste náchylnejšia k náladovosti," hovorí Goist. Veď si to len zrátajte: bolesti hlavy, nadúvanie, zápcha a bolesti pŕs - treba k tomu povedať viac?

11. Príznak tehotenstva: bazálna telesná teplota
Meranie bazálnej teploty sa zvyčajne používa na zistenie ovulácie. Bazálna teplota sa meria v telesných dutinách: v ústach pod jazykom, v konečníku alebo v pošve – no nikdy nie pod pazuchou alebo v uchu! Najviac sa používa meranie v ústach, ale teploty v konečníku a v pošve bývajú najpresnejšie. Bazálna teplota je cca o pol stupňa a viac vyššia, keď sa uvoľní vajíčko a zostáva zvýšená až kým nedostanete menštruáciu. Takže ak ste z grafov merania bazálnej teploty zistili, že to nie je viac ako dva týždne, čo sa znížila, môže to znamenať, že dieťa je na ceste. 

Naposledy zmenené pondelok, 18 máj 2015 17:18


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom