streda, 15 apríl 2015 19:36

Ktorá pôrodnica bola v roku 2014 tá naj?

Napísal(a)

Projekt Sprievodca pôrodnicami ukončil svoj štvrtý ročník. Ako hodnotili svoje pôrodnice slovenské mamičky, ktoré rodili v roku 2014? Ktorá pôrodnica je podľa nich tá naj??

Vďaka 3418 hodnoteniam mamičiek na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk bl opäť zostavený rebríček spokojnosti žien so slovenskými pôrodnicami. Od februára 2011, kedy projekt zahájil svoj prvý ročník, sa doň zapojilo a ohodnotilo svoje skúsenosti s pôrodnicou bezmála 15 000 mamičiek.

V roku 2014 mala stránka projektu www.sprievodca-porodnicami.sk 141 000 návštev a 320 000 zobrazení. Pri odhadovanom počte 55 000 pôrodov za rok 2014 sa ukazuje, že sa projekt stal relevantným zdrojom informácií pri výbere pôrodnice.

Snahou Sprievodcu pôrodnicami je poskytnúť mamičkám priestor, kde nájdu komplexné informácie o slovenských pôrodniciach.

Kde boli v roku 2014 matky najviac spokojné ?

Prvé miesto rebríčku spokojnosti mamičiek obsadilo Sanatórium Koch v Bratislave, nasledované UN MartinNemocnicou v Krompachoch. Viac ako 85% dosiahli aj pôrodnice VN KomárnoNemocnica v Bánovciach nad Bebravou. Dobrá starostlivosť sa teda dá nájsť v každom kraji Slovenska. Spokojnosť mamičiek s pôrodnicami v priemere oproti minulému ročníku mierne stúpla.

Prvá desiatka najlepšie hodnotených pôrodníc:

Čo sa zlepšuje a čo zhoršuje?

Na Slovensku v roku 2014 fungovalo 54 pôrodníc. Pri hodnotení pôrodníc mamičkami sa v Sprievodcovi pýtame na tri hlavné oblasti starostlivosti: o ženu počas a po pôrode a na starostlivosť o bábätko.

Rovnako, ako po minulé roky, dostali pôrodnice najviac bodov za umožňovanie prítomnosti sprevádzajúcej osoby na pôrodnej sále (umožnené v 87,27%), aj keď sme zaznamenali pokles oproti minulým rokom (-2,34% pokles oproti roku 2011). Pravdepodobne sa tu odzrkadlil stúpajúci trend sekcií v našich pôrodniciach, pri ktorých prítomnosť partnera nie je umožnená.

Mamičky tiež vysoko hodnotia odbornosť zdravotného personálu (86,31% zo 100%), aj keď pri porovnaní rokov 2011 - 2014 je vidno, že celková dôvera v zdravotníkov klesá (rozdiel -2,69%).

Oproti roku 2013 ženy vnímajú zlepšenie v ochote načúvať ich individuálnym potrebámpodporou personálu počas pôrodu, mierne tiež v oblasti dodržiavania súkromia a intimity. Počas štyroch ročníkov Sprievodcu pôrodnicami postupne dochádza k prestavbám pôrodníc, ktoré začínajú viac zohľadňovať potreby rodiacich žien – možnosť mať pri sebe sprevádzajúcu osobu podľa svojho výberu, rodiť na samostatnej pôrodnej sále bez presunov, byť s bábätkom v neprerušovanom kontakte po pôrode.

Na 3. mieste sa umiestnila spokojnosť so starostlivosťou o bábätko v období šestonedelia, kde sme tiež zaznamenali nárast spokojnosti oproti minulým rokom. 

Najmenej bodov získali pôrodnice za podporou včasného kontaktu medzi matkou a dieťatkom bezprostredne po pôrode (64,63% žien malo umožnené prvé priloženie na pôrodnej sále, 47% žien bolo so svojim dieťaťom aj dve hodiny po pôrode). Zároveň je to však parameter, v ktorom každý rok nastáva zlepšenie a čoraz viac matiek môže so svojimi deťmi byť.

Tu dlhodobo vnímame najväčší prínos projektu Sprievodca pôrodnicami, v tomto parametre stúpli hodnoty od roku 2011 o 4,77% (prvé priloženie bábätka už na pôrodnej sále), respektíve o 6,27% (pobyt s bábätkom aj najbližšie dve hodiny po pôrode). Chceli by sme vyzdvihnúť pôrodnice, kde sa tak deje viac ako v 80% prípadov – prvé priloženie: NsP Dunajská Streda, Sanatórium Koch, Nemocnica Zvolen, UNB Kramáre; dve hodiny po pôrode: Sanatórium Koch, NsP Dunajská Streda, NsP Levice, Nemocnica Banská Štiavnica.

Nespokojné sú mamičky s poskytovanou predpôrodnou prípravou v pôrodnici, kde je aj medziročne najväčší pokles spokojnosti.

Aké boli pôrodnice v roku 2014?

Čoraz viac pôrodníc podporuje bezprostredný kontakt mamičiek a bábätok po pôrode. Zlepšuje sa prístup personálu – počúvajú viac, čo by si matky priali a podporujú ich počas pôrodu samotného. Mamičky pozitívne hodnotia aj starostlivosť o bábätko.Rezervy pôrodníc zostávajú okrem podpory bezprostredného kontaktu aj v kvalite poskytovanej predpôrodnej prípravy a v podpore dojčenia.

Zdroj: Rodinka.sk

Naposledy zmenené streda, 15 apríl 2015 20:02


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.