Hrozí mi predčasný pôrod?

Termín pôrodu je ešte ďaleko a vy cítite kontrakcie? Sú vaše skoré kontrakcie dôvodom na paniku? Hrozba predčasného pôrodu ešte neznamená zvýšené riziko pre vaše dieťa. Väčšina predčasne narodených detí sa rodí medzi 34 a 36 týždňom, a väčšina z nich je zdravých a potrebujú len málo alebo žiadnu zvláštnu starostlivosť po pôrode. Ak sa však dieťa narodí pred 32 týždňom, prognóza je menej optimistická.

Po 30 týždňoch tehotenstva si mnoho žien všímna občasné sťahy maternice. Tieto kontrakcie sú normálne a obvykle bezbolestné. Majú tendenciu nastať, keď ste unavená alebo ste vykonávali vyššiu fyzickú aktivitu. Zvyčajne sa zastavia, keď si odpočiniete. Nazývajú sa tzv. nepravé, alebo Braxton Hicks kontrakcie. Naozajstné kontrakcie prichádzajú v pravidelných intervaloch a sú postupne častejšie a bolestivejšie; Braxton Hicks kontrakcie nie.

Pokiaľ máte pravidelné kontrakcie každých desať minút (alebo i častejšie), rovnako máte zmeny na krčku maternice (dilatácia, riedenie, zmäkčovanie) pred 37. týždňom tehotenstva, považuje sa to za predčasný pôrod.

V niektorých prípadoch môže byť i pre lekára ťažké určiť, či žena naozaj rodí alebo nie. Váš lekár vám pravdepodobne povie, aby ste išli do nemocnice (ak tam ešte nie ste), kde môžete byť starostlivo sledovaná. Niektoré ženy s vysokým rizikom predčasného pôrodu sú monitorované pásom s elektronickými senzormi. Ten vie odhaliť skoré kontrakcie. Cieľom monitorovania je odhaliť predčasný pôrod dostatočne skoro, keď sa dá žene najviac pomôcť.

Dva testy, jeden, ktorý meria hormóny v slinách, a druhý, ktorý meria vaginálny sekrét, môžu tiež pomôcť pri diagnostike predčasného pôrodu. Taktiež vaginálny ultrazvuk, ktorý dokáže presne posúdiť rozšírenie krčka maternice a ďalšie zmeny.

Ak sa lekár rozhodne, že sa naozaj začal pôrod, pravdepodobne sa pokúsi ho zastaviť, pokiaľ z nejakého zdravotného dôvodu nie je vhodnejšie, aby ste porodili (napríklad, ak máte veľmi vysoký krvný tlak alebo maternicové krvácanie kvôli problému s placentou, alebo v prípade, že je plod v ohrození, napríklad má spomalenú srdcovú frekvencie, ktorá by mohla naznačovať nedostatok kyslíka).

Pokiaľ sa lekárovi nepodarí pôrod zastaviť, dieťatko sa narodí v najbližších 24 hodinách. Niekedy sa naopak, podarí, že lekár aj tri-štyrikrát odvráti hrozbu predčasného pôrodu, a to na pár týždňov, kým sa nepodarí dieťaťko včas donosiť a porodiť.

Naposledy zmenené štvrtok, 16 október 2014 13:23

Zdieľajte článok

Súvisiace položky (podľa značky)

Autor

AdamNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.