sobota, 29 máj 2010 13:42

Odklad povinnej školskej dochádzky

Napísal(a) prerodicov

Po období zápisov do škôl prichádza obdobie, keď rodičia dostali do rúk oznámenia o prijatí do školy. Mnohí sa rozhodujú, či dať dieťa do školy, alebo požiadať o odklad školskej dochádzky.

 

Ako žiadosť napísať a dokedy ju podať?
O tom, že zrejme budete žiadať o odklad školskej dochádzky, môžete informovať učiteľku už pri zápise svojho školopovinného dieťaťa. Ona si túto informáciu zaznačí k menu dieťaťa, avšak o odklad aj tak musíte písomne požiadať.

Spravidla dva týždne až mesiac po zápisoch by ste mali dostať do schránok písomné oznámenie zo školy o tom, že vaše dieťa bolo prijaté do školy. V oznámení o prijatí je tiež uvedený dátum, dokedy sa môžete voči nemu odvolať. Ak už v tomto čase viete, že chcete požiadať o odklad školskej dochádzky, napíšte odvolanie (link naň nižšie v článku), resp. žiadosť o odklad školskej dochádzky.

Žiadosť však môžete podať aj neskôr – veď napríklad v mesiacoch máj-jún sa často robia v psychologických centrách testy školskej zrelosti, pretože v januári pri zápisoch ešte dieťa nemusí byť pripravené na školu, avšak do mája sa to môže zmeniť.

K žiadosti o odklad školskej dochádzky by ste mali priložiť stanovisko lekára, psychológa, logopéda či riaditeľky materskej škôlky. Nie je síce povinné, avšak je dôležité, ak na odklade trváte. Názor odborníkov totiž môže mať pri rozhodovaní riaditeľa školy väčšiu váhu. O odklade školskej dochádzky rozhoduje riaditeľ  školy, ktorý má právo udané dôvody neakceptovať a žiadosť zamietnuť - v takomto prípade musí dieťa nastúpiť začiatkom septembra do školy.

Dôvody na odklad školskej dochádzky:

-  dieťa sa narodilo medzi májom a augustom pred šiestimi rokmi

- má problémy s výslovnosťou alebo nevie formulovať vety

- nevydrží sa sústrediť a nezapamätá si vetu

- nedokáže sa orientovať v čase, neovláda priestorovú orientáciu

- nevie dodržiavať základnú hygienu, samostatne sa obliekať , obúvať, vyzliekať, nevie jesť

- nepozná údaje o sebe (rodine, adresu, svoj vek)

- nemá záujem o učenie, nie je prirodzene zvedavé na nové veci, nekladie otázky

- je nezrelé, neposedné, netrpezlivé

- dieťa je príliš malé na to, aby mohlo sedieť v školskej lavici

Pokiaľ vám riaditeľ školy odklad nepovolí, podľa zákona existuje tzv. dodatočný odklad, ktorý je možné udeliť v prípade, že v priebehu prvého polroka sa u dieťaťa prejavila nedostatočná fyzická alebo mentálna vyspelosť ku školskej dochádzke.

Naposledy zmenené streda, 16 január 2013 10:09

Súvisiace položky (podľa značky)Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.