Prvýkrát sa stretáva so školským prostredím, a pocíti, že skončí obdobie hravého detstva a začne obdobie školského drilu. Hoci odborníci na ministerstve školstva tvrdia, že prvá trieda je hravá a žiaci sa postupne dostávajú do školského rytmu, nie je tomu tak.
Tempo je už v prvej triede na ZŠ veľmi náročné – za necelé tri mesiace sa dieťa bude musieť naučiť čítať a písať (mnohé učiteľky sa hrdia tým, že to deti naučia do Vianoc), pričom na spoznanie jedného písmena (všetkých jeho štyroch tvarov: veľké písané, malé písané, veľké tlačené, malé tlačené), má len jeden týždeň. Hneď nasleduje ďalšie písmeno, kto si predchádzajúce dobre nezapamätá, má smolu. Preto je dobré vybrať dieťaťu takú školu, v ktorej bude spokojné a kde sa ho budú snažiť učiť hravou formou tak, aby rýchlo tempo učenia až tak nepocítilo a neznechutilo mu školu od prvých dní či týždňov.
Súkromná alebo štátna?
To je otázka, ktorú si ľudia často kladú. Odpoveď by mohla znieť: je to jedno, len nech je kvalitná. Ľudia si vyberajú súkromné školy často preto, že chcú svojim deťom poskytnúť čosi viac. Ak však na tzv. súkromnej škole učia učitelia zo štátnych škôl, bez toho, aby škola mala nejaký vlastný vzdelávací plán, používala modernejšie metódy či pomôcky, potom ostane štátnou školou. Ak škola ponúka viac krúžkov, lepšie vybavenie, kvalitné učiteľky, príjemné prostredie, niet čo váhať – ak na to máte, vyberte si súkromnú školu.
Častý argument, prečo mnohí ľudia volia platené súkromné školy, tiež je (hoci si to mnohí nepriznajú), že chcú svoje deti selektovať od tzv. živlov zo sociálneho slabšieho prostredia. Predsa len, ich rodičia nemajú na to, aby si drahšie školy priplatili, a tak je menšia pravdepodobnosť, že sa deti v súkromnej škole stretnú už v prvej triede s nadávkami, bitkami či arogantným správaním detí, ktoré vychováva od malička ulica. To je síce pravda, ale v skutočnom živote sa s nimi tak či tak stretnú, a ani v súkromných školách nie sú len ideálne a slušne vychované deti.
A ako vlastne spoznám, či je škola kvalitná?
Je veľa spôsobov, ako to zistiť. Pozrite si internetovú stránku školy, a zistite si, aký má škola výchovno-vzdelávací plán, akých kvalifikovaných učiteľov ponúka, aké má výsledky v Monitore 9 (úroveň vedomostí žiakov deviateho ročníka), aké poobedňajšie krúžky ponúka, ako je zameraná – na jazyky, na šport, prírodovedne, všeobecne? V prípade súkromnej školy si zistite aj to, kto za ňou stojí. Určite navštívte školu aj osobne, pozrite si aj jednu vyučovaciu hodinu. Väčšina škôl vám to bez problémov umožní. Vytvoríte si tak vlastný názor na školu, zistíte, či sa vám prostredie a učitelia v nej budú páčiť. Informujte sa u známych. Pýtajte sa známych, ktorí majú školopovinné deti, do akých škôl chodia a či sú s nimi spokojní. Presne vám budú vedieť povedať, v čom vidia výhody aj nevýhody danej školy.
Najdôležitejšia je učiteľka
Ja osobne rodičom často hovorím: najdôležitejšia je učiteľka. Práve ona bude pôsobiť na vaše dieťa, práve ona s ním bude tráviť v prvých ročníkoch celé dni, a od nej veľmi závisí, aký vzťah si dieťa ku škole vytvorí. Ak teda môžete, presne si zistite, ktorá bude vaše dieťa učiť. Pokiaľ má vaše dieťa dobrú učiteľku, ľahšie sa vysporiada zo školským stresom, radšej bude chodiť do školy, rado), sa bude učiť(v rámci možností, samozrejme J ).
Zistite si, akú bude mať vaše dieťa učiteľku, pozrite si jej vyučovaciu hodinu, všímajte si, jako motivuje a hodnotí deti. Snaží sa viac využívať pochvalu, alebo radšej deti kritizuje? Snaží sa deťom pomôcť preklenúť ťažkosti, alebo im dáva pocítiť, že nestačia školskému tempu? Porovnáva deti navzájom a tak nepriamo vytvára napäté vzťahy medzi deťmi, alebo nerobí medzi deťmi rozdiely a snaží sa k nim pristupovať rovnako? Aj to sú maličkosti, ktoré vám napovedia, ako sa vaše dieťa v škole bude cítiť.
Zapíšte dieťa na dve školy
Pokiaľ ani do dňa zápisu nebudete pevne rozhodnutí, ktorú školu pre dieťa vybrať vybrať, choďte na zápis a zapíšte ho na dve školy. Približne do mesiaca vám príde oznámenie o prijatí dieťaťa do školy a odvtedy sa musíte do stanoveného termínu (cca dva týždne, je to napísané v rozhodnutí, ktoré vám príde) rozhodnúť pre určitú školu. Tej druhej však musíte dať tiež vedieť, že dieťa do školy nenastúpi, lebo je už prijaté na inú školu, aby ste zbytočne nedržali miesto pre iné dieťa. Ak máte aj vy nejaké rady, ako postupovať pri výbere školy, dajte ich vedieť rodičom, ktorí čítajú túto stránku. Stačí prispieť komentárom pod tento článok a napísať svoj názor. Držíme palce k dobrému výberu!