streda, 26 máj 2010 20:15

Zápisy do škôl

Napísal(a) prerodicov
Keď vaše dieťa dovŕši šesť rokov, musíte s ním zájsť na zápis do základnej školy, a to aj vtedy, ak uvažujete, že požiadate o odklad školskej dochádzky kvôli školskej nezrelosti. Ak máte doma predškoláka, potom sa vám iste zíde zopár dobrých rád...

1. Termíny zápisov
Zápisy prváčikov do škôl začínajú každý rok 15. februára a budú trvať do 15. marca. Presný deň a miesto zápisu do jednotlivých škôl nájdete na výveskách škôl, a tiež na internetových stránkach škôl (prípadne aj na stránkach školských výpočtových stredísk). Domov vám môže prísť aj pozvánka na zápis. Do školy môže byť zapísané len dieťa, ktoré bude mať najneskôr v septembri tohto roka šesť rokov. V prípade nadaných detí sa môžu zapísať aj päťročné deti.

2. Rajonizácia už neexistuje
Rodič sa môže rozhodnúť pre akúkoľvek školu podľa svojho výberu, či už štátnu, súkromnú alebo cirkevnú, pretože už neplatí rajonizácia podľa miesta bydliska. Platí však pravidlo, že riaditeľ školy mimo školského obvodu musí s prijatím dieťaťa súhlasiť. V časoch, keď kvôli vyššiemu rozpočtu riaditelia škôl doslova bojujú o každého prváčika, by to však nemal byť problém.
Ak by predsa len nastala situácia, že škola mimo bydliska odmietne žiaka prijať, základná škola v obvode trvalého bydliska dieťaťa to urobiť nemôže. Zo zákona je totiž povinná prváka prijať.

3. Ako zistiť, či je škola kvalitná?
Cirkevná? Štátna? Súkromná? So zameraním na jazyky? Alebo radšej alternatívna? Ako sa len rozhodnúť?! Výber škôl je dnes naozaj široký.
V rozhodovaní vám môžu pomôcť výročné správy škôl, ktoré sú základné školy povinné zverejniť ešte pred zápisom. V nich by ste mali nájsť informácie o tom, na čo je škola zameraná, akú má škola úspešnosť pri prijatí na strednú školu, aké záujmové krúžky ponúka či akými úspechmi v súťažiach sa môže popýšiť.

4. Čo si ešte všímať
Pozrite si tiež internetové stránky škôl a zistite si, aký majú výchovno-vzdelávací plán, akých kvalifikovaných učiteľov ponúkajú, aké majú ich žiaci výsledky v Monitore 9 (úroveň vedomostí žiakov deviateho ročníka), aké poobedňajšie krúžky škola ponúka, na čo je zameraná – na jazyky, na šport, prírodovedne, všeobecne? V prípade súkromnej školy si zistite aj to, kto za ňou stojí.
Dôležité! Informujte sa u známych. Pýtajte sa známych, ktorí majú školopovinné deti, do akých škôl chodia a či sú s nimi spokojní. Presne vám budú vedieť povedať, v čom vidia výhody aj nevýhody danej školy.

5. Vsaďte na učiteľku
Vaše dieťa nebude učiť škola, ale učiteľka. Preto vám doporučujeme presne si zistiť, ktorá učiteľka bude vaše dieťa učiť. Ak vám bude sympatická, niet čo váhať. Práve učiteľka je totiž rozhodujúca v tom, ako dieťa školu prijme, či do nej bude chodiť s radosťou alebo sa bude nebodaj odmietať učiť.
Choďte na otvorenú hodinu a pozrite si učiteľkinu vyučovaciu hodinu: všímajte si, ako motivuje a hodnotí deti.

6. Choďte na deň otvorených dverí
Určite navštívte školu osobne a pozrite si jednu vyučovaciu hodinu u učiteľky, ktorá by mala učiť vaše dieťa. Väčšina škôl vám to bez problémov umožní. Všímajte si, ako učí: Snaží sa viac využívať pochvalu, alebo radšej deti kritizuje? Snaží sa deťom pomôcť preklenúť ťažkosti, alebo im dáva pocítiť, že nestačia školskému tempu? Porovnáva deti navzájom a tak nepriamo vytvára napäté vzťahy medzi deťmi, alebo nerobí medzi deťmi rozdiely a snaží sa k nim pristupovať rovnako? Aj to sú maličkosti, ktoré vám napovedia, ako sa vaše dieťa v škole bude cítiť.

7. Čo bude na zápise a čo si priniesť?
Na zápis potrebujete doniesť rodný lisť dieťaťa, občiansky preukaz rodiča a niektoré školy automaticky vyžadujú aj poplatok za školské pomôcky.
Zápis je vcelku jednoduchý: učitelia námatkovo kontrolujú pripravenosť žiačikov na školu: skúšajú, či vedia rozoznať farby, základné počty, základné geometrické tvary, či sa vedia podpísať. V niektorých školách odvádzajú učitelia deti na chvíľu do tried od rodičov, aby zistili, nakoľko sú samostatné.

8. Nie ste si istý? Prihláste dieťa na dve školy
Pokiaľ ani do dňa zápisu nebudete pevne rozhodnutí, ktorú školu pre dieťa vybrať vybrať, choďte na zápis a zapíšte ho na dve školy. Približne do mesiaca vám príde oznámenie o prijatí dieťaťa do školy a odvtedy sa musíte do stanoveného termínu (cca dva týždne, je to napísané v rozhodnutí, ktoré vám príde), rozhodnúť pre určitú školu.
Tej druhej však musíte dať vedieť, že dieťa do školy nenastúpi, lebo je už prijaté na inú školu, aby ste zbytočne nedržali miesto pre iné dieťa.

9. Ako požiadať o odklad školskej dochádzky
Ak dieťa nie je na školu dostatočne telesne a duševne pripravené, môžete jeho nástup do prvej triedy odložiť o rok. Stačí, ak svoje rozhodnutie oznámite pri zápise do školy a písomne požiadate riaditeľa školy o odklad začiatku povinnej školskej dochádzky o jeden školský rok. Po odklade by ste sa mali obrátiť na psychológa, ktorý dieťaťu spraví test školskej zrelosti, a to najlepšie v máji až júni (čas hrá veľkú úlohu, v jarných mesiacoch pri zápisoch ešte dieťa nemusí byť pripravené, ale počas leta už napríklad áno).
O odklad dochádzky môžete požiadať aj neskôr, a to písomnou formou, pričom svoje stanovisko by ste mali odôvodniť stanoviskom lekára, psychológa či riaditeľky materskej školy. Riaditeľ školy vám na žiadosť písomne odpovie a vydá rozhodnutie.

Naposledy zmenené nedeľa, 06 január 2013 20:35


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom