pondelok, 25 november 2019 12:53

Aj o detské ihrisko sa treba starať

Napísal(a)

Detské ihrisko je miestom radosti a pohybu detí. Keď je nové, všetci sa tešia. Je krásne, čisté a funkčné. Aby svoju funkciu mohlo plniť dlhodobo, je potrebné vyvinúť úsilie. Úloha ihriska totiž nekončí iba jeho postavením a uvedením do prevádzky. 

Detské ihrisko je spoločenskou hodnotou, ktorá vytvára priestor, kde sa stretávajú nielen deti, ale aj dospelí. Pre tých najmenších predstavuje bezpečné miesto na spontánnu hru, možnosť v bezpečí vyliezť do nových výšok, spoznávať nové materiály, učiť sa pohybu a hrám či nadväzovať nové priateľstvá. Starším deťom ponúka priestor v rámci hry s rovesníkmi, možnosť rozvíjať a spoznávať nové športy, ale aj priestor na kontakt s dospelými, kde získavajú najmä sociálne a komunikačné zručnosti. Deti sa na ihrisku učia rešpektu aj riešeniu konfliktov, objavujú svoj vlastný priestor a spoznávajú aj svoje emócie radosti, hnevu či plaču.

Ihrisko potrebuje údržbu

Tak ako sa staráme o poriadok v domácnosti, je potrebné starať sa a kontrolovať aj stav detských ihrísk. Slovenská obchodná inšpekcia vykonáva kontroly detských ihrísk aj  z hľadiska ich správy a údržby, zodpovednosť za údržbu ale pripadá mestu alebo obci v ktorej sa verejné ihrisko nachádza. Ihrisko musí byť udržiavané tak z konštrukčného, inštalačného, ako aj údržbového hľadiska. A práve údržba je niekedy problém. Svoje o tom vedelo aj detské ihrisko na Ždiarskej ulici v Nitre, ktoré vplyvom počasia a nedostatočnou údržbou chátralo. Dnes je však už všetko iné a ihrisko opäť slúži svojmu účelu. Pracovníci firmy Kärcher zobrali údržbu ihriska do svojich rúk a pomocou špeciálnej techniky za necelé tri hodiny vyčistili celý areál ihriska. „Na čistenie sme použili profesionálne zametacie stroje, ktoré si so špinou ľahko poradili,“ povedal Pavol Galo z firmy, ktorý aj sám priložil ruku k dielu.

Zaujímajte sa, pýtajte sa a žiadajte nápravu

Mesto či obec, ktorej ihrisko patrí, má povinnosť dohliadať na bezpečnosť a údržbu detského ihriska. Ak sa vám zdá, že aj to vaše ihrisko by potrebovala údržbu, informujte sa a žiadajte nápravu. Čistota prostredia, bezpečnosť a funkčnosť sú v záujme zriaďovateľa ale najmä vás, ktorých sa to týka.

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom