Pocikávanie dieťaťa: "nehody"

Mnoho troj a štvorročných detí má časté nehody. I päť či šesťročné deti ich majú dosť často na to, aby škôlka bola štandardne vybavená náhradnými nohavičkami. Len čo dieťa prešlo základným "nácvikom", uvádzajú ho mokré nohavičky do rozpakov ďaleko viac ako vás. 

Sú také nepohodlné. Také dieťa musíme len poľutovať.

Niektoré deti, najmä chlapci, majú malú kapacitu močového mechúra. Musia veľmi často močiť až do obdobia, keď ich mechúr dozreje do kapacity a schopnosti koncentrovať moč. Niektorí odborníci sú presvedčení, že tento vývoj možno urýchliť tým, že vám dieťa musí vždy povedať, keď sa mu chce ísť na záchod a potom niekoľko minút počkať. Hoci sa zdá, že sa tento postup u niektorých detí osvedčil, zvyšuje sa ním pozornosť a úzkosť dieťaťa z toho, čo by malo byť úplne prirodzenou súčasťou života. Pravdepodobne je lepšie nechať močový mechúr prirodzene dozrieť.

Rovnako ako väčšina dospelých, aj deti močia najčastejšie vtedy, keď sú nervózne a vzrušené. Nečudujte sa preto, že si vaše dieťa vyberie pre "nehodu" najnevhodnejšiu chvíľu, oslavu narodenín, alebo víkendový pobyt. Mnohé neberú na vedomie signál plného močového mechúra, ak sú úplne zaujaté hrou. Taktné upozornenie tiež môže zabrániť potope.

Veľmi zriedka sa stáva, že pri emocionálnom strese dieťa drží moč tak dlho, až sa močový mechúr preplní a dieťa sa nedokáže vyprázdniť. K tomu niekedy dochádza, keď sa dieťa ocitne medzi cudzími ľuďmi a rozhodne sa, že bez mamičky na záchod nepôjde. Riešením je voda. Zvuk tečúcej vody môže vyvolať močenie. V krajnom prípade položte dieťa do teplej vody. Tam sa ľahko vymočí.

Nočné močenie

Veľ detí ešte aj po treťom roku potrebuje v noci plienky. Ak vaše dieťa často močí cez deň a každé ráno sa prebúdza s mokrými plienkami, môžete si byť istá, že ešte nie je schopné ostať suché. Nevie ešte ovládať močenie, ktoré sa v spánku spustí samovoľne. Nemôžete ho naučiť, aby udržalo moč do rána, ani aby sa prebudilo pri signále plného močového mechúra. To mu umožní až väčšia zrelosť močového mechúra. Mokrá posteľ je väčším problémom ako mokré plienky, preto sa neponáhľajte.

Kedy prestať používať plienky

Počkajte, až sa dieťa po celonočnom spánku prebudí suché, alebo nebude vo dne často močiť a občas sa zobudí skoro ráno, pretože sa mu bude chcieť cikať. Aj keď vidíte známky dozrievania, nenaliehajte naň, aby prestalo nosiť plienky, dokiaľ ich ešte chce. Keď v ňom vyvoláte tiesnivý pocit kvôli nočnému pomočovaniu, bude vstávať z mokrej postele ešte častejšie a problém sa bude zväčšovať. Keď sa spoločne rozhodnete zbaviť sa plienok, obaľte matrac igelitom a ukážte ho dieťatku. Vysvetlite mu, že vďaka tejto úprave vôbec nebude záležať na tom, či sa v noci pomočí alebo nie. 

Ak ste práve kúpili nový pyžamu alebo obliečky, zdôraznite, že sa dobre perú, a neopisujte ich ako "krásnu posteľ pre veľkého a suchého chlapca". Keby si myslel, že ak pomočí svoju posteľ, zničí všetky nové veci, začne sa dopredu báť a "nehodu" veľmi ťažko ponesie.

Zdieľajte článok

Autor

rodicomNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.