pondelok, 27 február 2017 17:24

Slimák slimák vystrč rožky a iné halucinogénne básničky

Napísal(a) Zuna

 Ako deti sme ich všetci spievali, no málokto z nás sa zamýšľal nad ich zmyslom. Tvorca básničiek, ktorého meno už dávno zapadlo prachom. Chvalabohu, či bohužiaľ? Asi by dostal nejednu sťažnosť na svoje výtvory. Ako nám povedala Klára, mamina 3-ročnej Sašky:

Išli sme do parku a tam Saška začala na celé kolo vykrikovať: Zabijem ťa! Zabijem! Nechápala som, odkiaľ to mala. Doma nepozeráme televízor, ani sa nebavíme o takých veciach? Odkiaľ to mohla mať?“  

Asi by vás napadlo, že zo škôlky. Veď tam z detských úst vykĺzne všeličo. Prezradia pikošky z rodinného života, nejedna učiteľka by vedela rozprávať o tajomstvách, ktoré nikdy nemali vyjsť na svetlo božie. Ale Saška do škôlky nechodí. Mama sa jej teda na to rovno spýtala:

„Mami, nepoznáš kohútika jarabého?“ A vtedy sa nad tým zamyslela. Deťom v jednoduchých, na prvý pohľad nevinných básničkách, nedávame dvakrát príklad na vzájomné rešpektovanie.

Slimák slimák vystrč rožky, dám ti maslo na parožky,

ak nevystrčíš, podpálim ti dom, a ty zhoríš v ňom...

 

A aké posolstvo má básnička Hojdá?

Hojda, hojda, spadla mačka z pôjda

rozbila misku, dostala po pysku..

 

Podľa mamičky Kláry ani s ľudovými rozprávkami to nevyzerá dvakrát optimisticky. Veď koľko ježibáb sa premenilo na kolomaž, koľko drakov sa zabilo a koľko nešťastníkov sa ponapichávalo na koly. Veríme, že sa to zmení. Rodičia, poznáte nejakú pozitívnu rozprávku? 

 

Naposledy zmenené štvrtok, 02 marec 2017 21:01


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.