Slimák slimák vystrč rožky a iné halucinogénne básničky

 Ako deti sme ich všetci spievali, no málokto z nás sa zamýšľal nad ich zmyslom. Tvorca básničiek, ktorého meno už dávno zapadlo prachom. Chvalabohu, či bohužiaľ? Asi by dostal nejednu sťažnosť na svoje výtvory. Ako nám povedala Klára, mamina 3-ročnej Sašky:

Išli sme do parku a tam Saška začala na celé kolo vykrikovať: Zabijem ťa! Zabijem! Nechápala som, odkiaľ to mala. Doma nepozeráme televízor, ani sa nebavíme o takých veciach? Odkiaľ to mohla mať?“  

Asi by vás napadlo, že zo škôlky. Veď tam z detských úst vykĺzne všeličo. Prezradia pikošky z rodinného života, nejedna učiteľka by vedela rozprávať o tajomstvách, ktoré nikdy nemali vyjsť na svetlo božie. Ale Saška do škôlky nechodí. Mama sa jej teda na to rovno spýtala:

„Mami, nepoznáš kohútika jarabého?“ A vtedy sa nad tým zamyslela. Deťom v jednoduchých, na prvý pohľad nevinných básničkách, nedávame dvakrát príklad na vzájomné rešpektovanie.

Slimák slimák vystrč rožky, dám ti maslo na parožky,

ak nevystrčíš, podpálim ti dom, a ty zhoríš v ňom...

 

A aké posolstvo má básnička Hojdá?

Hojda, hojda, spadla mačka z pôjda

rozbila misku, dostala po pysku..

 

Podľa mamičky Kláry ani s ľudovými rozprávkami to nevyzerá dvakrát optimisticky. Veď koľko ježibáb sa premenilo na kolomaž, koľko drakov sa zabilo a koľko nešťastníkov sa ponapichávalo na koly. Veríme, že sa to zmení. Rodičia, poznáte nejakú pozitívnu rozprávku? 

 

Naposledy zmenené štvrtok, 02 marec 2017 21:01

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.