Vytlačiť túto stránku
štvrtok, 03 jún 2010 22:10

Povzbudzujte deti k zdravému sebavedomiu

Napísal(a) Šťastní rodiče

Keď dieťa urobí niečo zlé, spravidla ho skritizujeme alebo potrestáme. Ale ak urobí niečo dobré, berieme to ako samozrejmosť a naša ratolesť sa od nás nedočká odozvy. Pritom ak chceme, aby z detí vyrástli osobnosti, ktoré si veria, musíme ich sebavedomie povzbudzovať už od útleho veku. Ako na to?

Počúvajme deti
Pozorne počúvajme, čo nám naše ratolesti hovoria, a zároveň si všímajme, čo ich zaujíma a aké sú ich túžby. Viete, po čom vaše deti túžia, o čom snívajú? Spýtali ste sa ich na to niekedy?
Veľmi tiež pomáha tzv. aktívne počúvanie. Je to jednoduchý spôsob, ktorý funguje na princípe akoby „papagájovania“. Dcérka vám napríklad oznámi, že jej ublížil Samo. Vy len jednoducho zopakujete informáciu, ktorú sa vám dieťa snaží odovzdať: „Aha, takže ti ublížil Samko..
A ono začne vysvetľovať ďalej, povzbudené tým, ako ho počúvate. Je to veľmi jednoduchý a veľmi účinný spôsob, ako povzbudiť i mĺkve deti  k rozprávaniu a otvoreniu svojho srdiečka.

Dajme im možnosť rozhodovať
Nebrzdite deti v samostatnosti. Nech vás nerozčuľujú slová typu: Ja sám! Nechaj mňa! Je to dobrý signál k tomu, že dieťa si uvedomuje svoju osobnosť a chce byť samostatné. Ak mu odvrknete: „Na to si ešte malý!“, zabrzdíte ich aktivity v zárodku a o pár rokov budete prekvapení, že budete musieť za deti všetko robiť vy. Pritom si ani neuvedomíte, že ste ich k tomu vlastne priamo vychovali.

Nehanbime sa vyjadriť uznanie
Je potrebné otvorene oceňovať dobré postoje. Deti sú na ocenenia a úctu zo strany rodičov veľmi citlivé. Ak im vyjadríme uspokojenie, pochválime ich, bude to pre nich veľkým povzbudením. U dospelých často obdivujeme také vlastnosti ako zodpovedné konanie, rozhodnosť, cieľavedomosť, či ochota pomôcť druhým. Často však tieto vlastnosti nie sme schopní vnímať u vlastných detí, na ktorých nám, paradoxne, najviac záleží.   

Dajte deťom jasne vedieť, že vám na nich záleží
Napríklad aj takto originálnym spôsobom: Jedna dievčina mala v taštičke pomačkaný a častým čítaním opotrebovaný lístok: „Milovaná dcéra, viem, že si smutná zo zlej známky na vysvedčení. Prosím ťa, nič si z toho nerob. Máš krásne známky zo všetkého, čo ocko a ja považujeme v živote za dôležité! Si čestná, zodpovedná a samostatná. Si naozaj nádherná ľudská bytosť. Všetko ostatné je vedľajšie. Ľúbi a objíma ťa tvoja mamina.“

V článku boli použité aj informácie z knihy Šťastní rodiče, ktorú vydalo vydavateľstvo Portál

 

Naposledy zmenené nedeľa, 03 jún 2012 22:15