Ako vychovávať: príkazmi, bitkou, láskou či porozumením?

Najťažším povolaním je bezpochyby rodičovstvo. Od chvíle, ako si rodičia privinú svoje prvorodené dieťa do náručia, premýšľajú, ako sa čo najviac vyvarovať chýb pri výchove. Často pri tom spomínajú na vlastné detstvo, na omyly svojich rodičov, a hovoria si: toto ja určite robiť nebudem!

Čo však konkrétne robiť? Aký typ výchovy je ten najsprávnejší? Byť na dieťa prísny, vychovávať ho príkazmi a zákazmi, alebo mu naopak byť priateľom a všetko mu dovoliť, či zvoliť zlatú strednú cestu?  „Najlepšou cestou výchovy je rozumná láska, vlastný príklad a rešpektovanie individuality dieťaťa,“ hovorí psychologička Eva Smiková. Pomáhať si tiež môžeme odmenami a trestmi, pričom ich pomer musí byť vyvážený – nie je dobré dieťa prehnane chváliť, ani ho trestať za každú maličkosť.

Nemusíte sa tiež báť, keď sa súrodenci medzi sebou bijú a majú z času na čas nejaké konflikty – aj tie sú pre nich prípravou do života.
Ak chcete vedieť, ako dieťa vychovávať a čo z neho dôsledkom vašej výchovy vyrastie, prečítajte si nasledujúce riadky. Psychológovia totiž vypracovali tri typy výchov a ich dôsledky na dieťa v dospelosti.

Autoritatívna výchova
V čom spočíva: Rodičia sa snažia za každú cenu presadiť si svoju autoritu a svoj názor. Neakceptujú potreby dieťaťa, neprimerane ho trestajú, pri výchove používajú len príkazy, zákazy, často aj fyzické tresty. Deti nepovzbudzujú, skôr v nich vyvolávajú pocity menejcennosti.

Dôsledok takejto výchovy: Dieťa vychovávané autoritatívne sa bude snažiť v puberte čo najviac vzoprieť tejto výchove: bude patriť k ohrozenej skupine detí, ktoré často utekajú z domu, citovú útechu hľadajú v drogách, hazardných hrách, alkohole či partii na ulici.
Aj v dospelosti bude mať pocit krivdy. Nebude vedieť dobre nadväzovať vzťahy s inými ľuďmi, podľa psychológov bude citovo plochý.

Liberálna výchova
V čom spočíva: Rodičia prijímajú dieťa také, aké je, všímajú si a snažia sa naplniť jeho potreby. Na dieťa však nemajú veľa požiadaviek, dávajú mu veľa slobody, vzťah sa snažia postaviť skôr na kamarátskom vzťahu rodič – dieťa.

Dôsledok takejto výchovy:  Dieťa stratí zmysel pre autoritu, je možné, že bude frustrované. Keďže si zvykne, že veľa vecí zaňho robili rodičia, často sa stane, že v dospelosti stratí sebavedomie pri prvej prekážke, nevie dotiahnuť veci do konca. V tomto prípade skôr dieťa ovláda rodiča, ako rodič dieťa.

Demokratická (zdravá rodinná) výchova
V čom spočíva: Rodičia svoje dieťa majú radi, rozumejú mu a snažia sa naňho klásť adekvátne nároky podľa limitov osobnosti dieťaťa. Určia mu isté hranice, čím ho učia zodpovednosti a dodajú mu pocit istoty, pretože vie odkiaľ kam až môže ísť.

Dôsledok takejto výchovy: Sen každého rodiča – ideálna, samostatná osobnosť, ktorá vie čo chce, a ide si za tým. Dieťa vychovávané demokraticky bude v dospelosti aktívne, samostatné, tvorivé, zodpovedné a bezprostredné. Bude ochotné pomáhať, bude solidárne a asertívne.

 

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:32

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.