Tri spôsoby, ako v deťoch prebudiť to najlepšie

 
Zakaždým, keď sa budete snažiť poskytnúť svojim deťom informáciu, na základe ktorej začnú samy seba vnímať pozitívne, budujete ich sebavedomie a zároveň si s nimi vytvárate vzájomný kladný vzťah. Existuje pritom niekoľko veľmi účinných spôsobov, ako tento proces naštartovať. Fungujú neobyčajne dobre.

Spôsob prvý: chváľte deti medzi štyrmi očami
Ak budete chcieť deťom povedať niečo pozitívne, pochváliť ich či povzbudiť, urobte to v neprítomnosti druhých ľudí. Osobná komunikácia je pre deti niečím jedinečným. Chváliť ich môžete kedykoľvek, ale veľmi vhodný je čas pred spaním. Môžete sa staviť, že až bude vaše dieťa ležať v posteli, bude si vaše slová opakovať v mysli stále dokola. Až sa ráno zobudí, opäť si na ne spomenie a bude sa nadšene tešiť na to, že svoje kladné vlastnosti cez deň zase preukáže.

Spôsob druhý: chváľte ich nenápadne
Veľmi účinný spôsob, ako deťom hovoriť pozitívne informácie je hovoriť o nich s niekým iným – ale tak, aby vás počuli a mysleli si, že o tom neviete. Napríklad český psychológ v knihe Chytrá výchova hovorí, že oni so ženou stáli v kuchyni pod ventilačnými otvormi, takže keď boli deti hore v svojich izbách, mohli ich počuť. „Jeden z nás napríklad povedal: Amanda sa k tomu chorému chlapcovi z domu oproti zachovala veľmi pekne. Pomohla mu urobiť úlohu z matematiky a dokončiť projekt z prírodovedy. Je vidieť, že je všímavá. Naozaj si to na nej vážim."

Podľa neho ak počujú deti nejaké informácie o sebe potajomky, nasávajú ich ako špongie a hneď si ich prisvojujú. Prijímajú ich ako pravdivé a snažia sa urobiť všetko pre to, aby nám o ich správnosti poskytli ďalší dôkaz“.

Spôsob tretí: píšte lístočky
Je veľmi účinný a medzi rodičmi i deťmi obľúbený. Počkajte, až dieťa pôjde spať, a potom si zoberte pero a papier a príslušnú pochvalu napíšte. Napríklad: „Milý synček! Keď som sa ťa dnes spýtal na ten tvoj problém v škole, povedal si mi pravdu. Viem od pani učiteľky, že si sa k tomu, čo si urobil, priznal, hoci si vedel, že budeš mať kvôli tomu problémy. Je vidieť, že si čestný mladý muž. Veľmi si to vážim. Mám ťa rád. Tvoj otec."

Lístok pripevnite na miesto, kde ho váš syn hneď ráno uvidí. Viete, čo sa s týmito odkazmi deje? Strácajú sa. Pravdepodobne ich už nikdy neuvidíte. A kam sa strácajú? Priamo do srdca vášho dieťaťa. A odtiaľ už nikdy, nikdy nezmiznú…

Naposledy zmenené streda, 16 január 2013 10:16

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: