Domčeky pre deti - splnený detský sen

Naši najmenší majú rovnaké fantázie a uletené nápady ako ste mali kedysi aj vy. Akurát domčeky na záhradu sa oveľa jednoduchšie zháňajú. Splňte vašim deťom sny a zároveň im zabezpečte dostatok pohybu na čerstvom vzduchu. Na domček pripevnite ceduľku s menom vášho najmenšieho a pozvite všetkých kamarátov na spoločnú hru. 

Pýtate sa ako vybrať ten správny domček? Máme pre vás návod. Domček pre deti v sebe ukrýva mnoho tajomstiev, ktoré by bola škoda neodhaliť. Aby však vaše deti neodhaľovali tajomstvá nemocníc, uistite sa, že kupujete správne. Nič nie je horšie ako nekvalitné materiály, alebo pochybní výrobcovia. Vieme, že svojim deťom chcete dopriať len to najlepšie. Aj to najlepšie mienené gesto sa však môže otočiť na katastrofu, ak si nedáte záležať na správnom výbere domčeka. Nie všetky výrobky, ktoré sú určené deťom sú naozaj bezpečné. Na trhu je mnoho výrobcov, ktorí kopírujú nápady alebo dizajn hračiek, ale pri výrobe používajú lacné materiály. Nenechajte sa zlákať farebnými obrázkami, dobrou cenou a prísľubmi, ktoré nemajú s realitou nič spoločné.

Aby sme vám výber toho správneho domčeka uľahčili, prinášame vám prehľad toho, čo by mal kvalitný domček aj šmykľavka obsahovať, ako by mala vyzerať jeho konštrukcia a prečo je plast v niektorých prípadoch lepší ako drevo.

Hlavne bezpečne: Materiál, podlaha a úchyty

Domčeky a šmykľavky na hranie boli navrhnuté pre zábavu a smiech. Skúste túto myšlienku zachovať a pri výbere sa riaďte nasledovným:

Je lepší plast alebo drevo?

Drevo je síce považované za veľmi pevné, ale zároveň sa rokmi stáva nestabilné, deti si môžu zadrieť triesku a tiež nie je veľmi pohodlné. Kvalitné plasty vydržia rovnakú záťaž a zároveň prinesú iné výhody. Ako napríklad, že ich skladanie a rozkladanie je podstatne jednoduchšie, nie sú náročné na údržbu, nevyžadujú si špeciálne upravený podklad a doplnky k nim sa oveľa ľahšie kombinujú a dokupujú.

Ak sa rozhodnete sianuť po plaste, vyhýbajte sa tým lacným. Konštrukcia domčeka musí byť pevná a vyvážená. Toto viete dosiahnuť len vtedy, ak je plast robustný a pevný. Akékoľvek priehlbiny, ktoré nie sú súčasťou dizajnu sa považujú za chybu. Konštrukcia musí byť stabilná, aby zvládla počasie a váhu detí. Za zváženie stoja aj dvojité steny, ktoré znamenajú väčšiu odolnosť. Plastový materiál by mal mať oblé hrany, všetky okná a dvere musia byť navrhnuté tak, aby si deti do nich nemohli privrieť prsty alebo sa o ne zachytiť. Pozor aj na chemikálie. Veľa hračiek určených na von sa nimi ošetruje, pritom sa to dá aj bez nich. Vyberajte tie so špeciálnymi UV filtrami, ktoré sú bezpečné pre vaše deti a zároveň udržia farby domčekov a šmýkačiek ako nové.

Dajte si záležať na tom, po čom deti chodia a čo všetko vedia uchopiť

Podlaha, rebríky a úchyty. Nepodceňujte túto zásadnú časť detských domčekov. Dobre viete, že vaši krpci s nimi budú pri hre v priamom kontakte. A to nielen chodidlami. Podlaha by mala byť dostatočne pohodlná aj na sedenie. No najmä,  nemala by sa šmýkať, ohýbať alebo byť zvlnená. To sú dva faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť detských úrazov.

Ak plánujete kupovať domček, ktorý má viac ako jedno poschodie, zvážte jeho výšku. No najmä, pozrite sa na bariéry, zábradlia, rebríky a úchyty. Toto všetko by malo byť navrhnuté tak, aby vaše dieťa nemalo kadiaľ prepadnúť. Ak kupujete sadu, ktorej súčasťou je šmykľavka alebo húpačka, preverte akým spôsobom sú prichytené k domčeku či konštrukcii ako takej. Okenice, kvetináče, či iné vyčnievajúce časti musia byť zabezpečené proti pádu. Najmä ak sú nad úrovňou detských hláv.

Verte nám, čím viac času strávite nad rozhodovaním sa, tým menej obáv budete mať o svoje deti. Ak už raz postavíte domček na svojej záhrade, môžete sa tešiť na neutíchajúce detské party, nekonečnú fantáziu a hry od výmyslu sveta. Nechajte deti, aby pozvali svojich kamarátov a objavovali možnosti domčekov a hracích setov spoločne.

 

 

Naposledy zmenené utorok, 29 marec 2016 10:44

Zdieľajte článok

Autor

rodicomNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: