Začína škola: na čo nezabudnúť?

Od začiatku nového školského roka nás delí len pár hodín. Do škôl nastúpi približne 702-tisíc žiakov na základných a stredných školách. Rodičia sú radi, že už deťom nemusia vymýšľať program na prázdniny, deti, tie sa naopak, na nové povinnosti až tak netešia. Na čo by ste určite nemali zabudnúť?

Dopravný kolabs

Keďže takmer všetky školy na Slovensku začínajú v rovnakú hodinu, vo väčších mestách sa pripravte na veľký dopravný nápor. Doporučujeme deti vyslať do škôl, prípadne odviezť, až o hodinu skôr ako zvyčajne. Prvý deň po prázdninách býva najkritickejší.

Kytica či bonboniéra pre učiteľa

Áno, ja som na túto povinnosť pravidelne zabúdala a potom ráno narýchlo zháňala kyticu pre učiteľov. Najhoršie je, že kytica sa nedá kúpiť deň vopred, pretože je štátny sviatok. A hádam nechcete, aby si pani učiteľka zapamätala vaše dieťa ako jediné, čo nič neprinieslo? Na stredných školách sa táto "povinnosť" až tak nenosí, ale na základných ešte áno. 

Ranné vstávanie

Deti už týždeň pred začiatkom školy začnite pripravovať na režim skoršieho vstávania. Ak ste ich cez prázdniny nechali vylihovať do deviatej či desiatej, mali by ste ich posledný týždeň budiť skôr. Inak sa môže stať, že v prvý školský deň budú mať problémy so vstávaním. Rovnako to znamená, že by mali večer ísť spať skôr tak, aby ráno vládali vstať.

Raňajky

Je známe, že veľa slovenských detí neraňajkuje. Veľmi k tomu prispieva raňajší zhon: dieťa ešte stále nie je dostatočne prebudené, chcelo by spať, namiesto toho sa musí chystať do školy a ponáhľať na autobus. Niet divu, že v tomto zhone nie každému chutí. Je preto lepšie prinútiť deti vstať aspoň hodinu pred odchodom, aby mali dosť času sa prebrať a v pokoji najesť. Raňajky tvoria základ dňa. Ak vaše deti neraňajkujú, v škole budú hladné a nesústredné a ich metabolizmus bude spomalený.

Bez stresu!

Ak radi strašíte dieťa vetami typu: „Veď počkaj, v škole ťa naučia!“, prípadne: „Už sa nebudeš celé dni len povaľovať, učiť sa budeš!“, alebo „Skončia tvoje zlaté časy“, nečudujte sa, že sa dieťa bude školy obávať a nebude chcieť do nej ísť. Pokiaľ vyššie spomínané vety používate s obľubou, prvotný odpor ku škole ste k dieťaťu už zasiali. Pokiaľ to chcete napraviť, snažte sa školu vyzdvihovať pozitívnymi vetami typu: „V škole ťa naučia čítať, budeš si môcť čítať knižky sám,“ alebo „Ak budeš v škole dávať pozor, veľa sa dozvieš a naučíš“…

Soňa Rebrová

Zdieľajte článok

Autor

AdamNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: