piatok, 04 január 2013 21:41

Tipy, ako s deťmi bezbolestne opakovať učivo

Napísal(a) Mirka Heribanová

Každé dieťa sa teší na prázdniny, keď si od školy na čas oddýchne, preto ohŕňa nosom keď dostáva na pár dní voľna domáce úlohy. Prázdniny predsa nie sú na učenie a väčšinou sa táto nepríjemná povinnosť dostáva na stôl až na poslednú chvíľu tesne pred školským dňom. Opakovanie preberanej látky však nemusí byť strašiakom, máme zopár tipov ako sa to dá spríjemniť.

1. Pečenie je matematika. Skúste poprosiť svojho školáka, aby Vám pomohol vypočítať, koľko surovín potrebujete, ak chcete upiecť viac jeho obľúbených koláčikov. Nechajte ho, nech sám odmeria, koľko je napríklad 0,2 l mlieka – a hneď máte za sebou opakovanie prevodu jednotiek. Čas pečenia je tiež vďačný tip – keď sa niečo pripravuje  90 minút, koľko to je hodín?

2. Nové recepty?  Požiadajte ho, aby našiel nejaké dobroty na internete. Najlepšie na zahraničnom portáli, ktoré bude musieť preložiť. Zato však získa niečo extra.

3. A ešte raz matematika. Viete koľko jedla denne zjete? Ak sa zahráte na výskumníkov a odvážite v jednom dni každý tanier, výsledok vás určite prekvapí.

4. Fyzika je všade. Videli ste film o šmolkoch, kde zlého Gargamela z väzenia vyniesli muchy? Skúste si s Vašou ratolesťou vyhľadať, koľko je schopná odniesť jedna mucha, koľko by ich čarodejníka muselo odniesť a či je to vôbec možné. Skúste aj alternatívu pozemného presunu – koľko mravcov by odnieslo Vás, otecka, sestru  alebo celú rodinu? Hneď máte zopakovanú aj prírodovedu.

5. Písanie. Poproste, aby vaše dieťa napísalo zoznam toho, čo treba nakúpiť v obchode. A potom, v obchode, to bude musieť aj po sebe prečítať, lebo vy ste si nezobrali okuliare. Možno pre malých počtárov, môžete pridať úlohu, vopred  vypočítať potrebnú sumu peňazí. Neskôr – prepočítať pokladničný blok.

Iný typ na preskúšanie písania: Je dobré občas šetriť svoj hlas – skúste sa rozprávať pomocou odkazov na papieri. Nie je to úplne najekologickejšia cesta, ale dá sa zažiť pri nej kopec zábavy. Alebo poproste deti, aby vám pomohli doma označiť, čo kde máte uložené. Učíte sa spolu veci triediť, pomenovať kategórie a aj ich bezchybne a krásne zapísať. Ak zvládnu, tak aj v cudzom jazyku.  Bonus je, že pravdepodobne objavíte skryté mole.

Skúsiť tiež môžete denník z dovolenky – zaujímavé fotky okoreniť humorným komentárom – to vedia deti úplne bravúrne. Ak budete mať dosť trpezlivosti a vyrobíte si z výletu či dovolenky malý album, budete mať pamiatku na dlhé roky.

6. Čítanie. Podvečerná čitateľská polhodinka – zapálené sviečky, voňavý čajík a skvelá knižka, pri ktorej sa striedate – dokonale vyladí vašu domácnosť po hektickom dni.

7. Návody na použitie sú ideálnym čitateľským materiálom. Ak nosí rodič okuliare – výhovorka je jednoduchá – zabudli ste si ich v práci a nutne potrebujete pomoc. Ak ste od prírody vybavení orlím zrakom, pomoc budete potrebovať najmä preto, že vaše dieťa ten návod na použitie určite rýchlejšie pochopí.

8. Hry podporujúce čitateľské schopnosti – skúste chvíľu skúšať hovoriť slovíčka naspäť. Najprv také jednoduché ako PES, či NOC, neskôr nadobudnete takú zručnosť, že dokážete aj dlhšie slová povedať späť, ba dokonca aj plynulo.

9. Hry na cesty v aute – hľadajte slová, ktoré sa dajú nakresliť a znamenajú niečo iné. Ako k obrázku Husi-nakreslíte list a pripíšete -a – máte z toho....? A ešte jedna obmena známej hry, ktorá výborne trénuje schopnosti potrebné na čítanie. Hru na hľadanie slovíčok na posledné písmenko poznajú všetci, ale skúsili ste hľadať slovíčka na poslednú slabiku?

10. Hľadanie pokladu je hra, ktorá baví všetkých a pri tom napísať návod, ako nájsť cestu k pokladu nie je vôbec jednoduché. Skúste to! Uvidíte,že deti budú nie len čítať a písať, ale budú musieť trénovať aj svoju orientáciu v priestore.

Autor: Mgr. Miroslava Heribanová,  špeciálna pedagogička bratislavskej Waldorfskej školy.

Naposledy zmenené streda, 16 január 2013 10:19


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.