utorok, 27 november 2012 21:32

Štrajk učiteľov: rodičia sú zatiaľ trpezliví

Napísal(a)

Učitelia štrajkujú už druhý deň a rodičia to zatiaľ znášajú vcelku dobre. Na učiteľov nefrflú, pretože väčšina z nich má pocit, že si vyššie platy zaslúžia. Každý vie, čo je to denne sa starať o jedno dve deti, nieto ešte o 20 až 30 detí. Otázne je, ako dlho bude ešte štrajk trvať.

Podľa prieskumu Inštitútu pre verejné otázky v spolupráci s agentúrou Focus, s postojom učiteľov v otázke platov súhlasí 60 percent ľudí, 33 percent občanov snahy učiteľov o viac peňazí neschvaľuje. Väčšina rodičov teda ich pocity chápe.

Do štrajku sa zapojila väčšina slovenských škôl. Spočiatku sa do neho nechceli zapojiť cirkevné a súkromné školy, napokon sa však aj z nich zapojila väčšina. Vláda totiž chce zmeniť ich financovanie s tým, že štát bude na deti v súkromných školách dávať menej peňazí.

Učitelia požadujú zvýšenie platov o 10 % , vláda im však chce dať maximálne 5. To je po rokoch, kedy sa platy dlhodobo nezvyšovali, pre učiteľov neprijateľné. Prostestné zhromaždenia sa teda niesli v duchu hesla "Viac peňazí do školstva" . V rukách mali transparenty s textami ako: "Vzdelanie sa necení", "Podvyživené školstvo - nevzdelaný národ", "Nie gorilám na colu, ale deťom na vzdelanie“ či "Na zlaté padáky máte".

V prvý deň štrajku vytiahli do ulíc tisícky učiteľov s transparentmi a štrajk zapĺňal prvé stránky novín. Na druhý deň sa už štrajk na hlavných stránkach novín až tak nespomínal, bulvárne noviny ho posunuli takmer do úzadia. Niektoré školy obnovili vyučovanie, väčšina však protestuje ďalej. Predseda BSK Pavol Frešo však tvrdí, že štrajk učiteľov treba riešiť. Ako povedal, "druhý deň sme svedkami štrajku učiteľov a dva dni s nimi nerokuje ani premiér, ani minister školstva Dušan Čaplovič."

V prvý deň sa do štrajku zapojilo 80% základných a 70% stredných škôl. Niektorí rodičia si zobrali dovolenky a sú doma s deťmi, ďalší využili ponuky miest či centier pre deti, ktoré zorganizovali rôzne športové podujatia, pobyty či "tábory". Problémy nastali v niektorých rodinách, kde sú deti v rôznych školách. "Škola staršej dcéry štrajkuje, mladšej nie. Tá teraz nechce ísť do školy, lebo nechápe, prečo ona musí a druhá dcéra nie," hovorí Sylvia Poláková, mama základo a stredoškoláčky.

Rezort školstva zároveň zriadil Krízovú radu, ktorá bude monitorovať vzniknutú situáciu, pričom pre poradenstvo vytvára dve špeciálne telefónne linky 02/59 374 888, 02/59 374 889 a emailovú adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Tieto sú v prevádzke od pondelka 26. novembra 2012.

Aké máte skúsenosti so štrajkom vy? Čo si myslíte o platoch učiteľov? Budeme radi, ak nám svoje názory napíšete do diskusie pod článkom..Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.