Ako napísať odvolanie voči neprijatiu na strednú alebo vysokú školu

Výsledok prijímacích pohovorov zverejňujú vysoké aj stredné školy na svojich internetových stránkach, a tiež na výveskách v škole pod jednotlivými kódmi. Hneď, ako je známe, kto je prijatý a kto nie, začne sa v školách "chaos" s prijímaním a odvolávaním žiakov.

Niektorí totiž miesto na škole odmietnu, keďže boli úspešní aj na inej škole, ktorú si vybrali, a tak sa na ich miesto budú snažiť dostať tí, čo skončili tesne pod čiarou prijatia. Mnohých našich čitateľov zaujíma, čo robiť, ak ich dieťa na školu neprijmú, kde podať odvolanie a ako ho formulovať. Poradíme Vám.

Oznámenie o prijatí či neprijatí
Bezodkladne po tom, ako je známe, kto sa umiestnil nad čiarou prijatia a kto pod ňou, kto prijímacie skúšky urobil a kto ich nezvládol, je riaditeľ školy povinný vydať uchádzačom rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí. Musí ho vydať v takom termíne (hlavne pre neprijatých uchádzačov), aby si včas mohli podať prihlášku na inú strednú alebo vysokú školu, kde budú môcť znovu robiť prijímačky v ďalšom termíne.

Kedy sa odvolať
V prípade, že bol váš syn/dcéra neprijatý na strednú alebo vysokú školu pre to, že nezvládol prijímacie skúšky, nemáte veľké šance v odvolaní uspieť. Ak však bol neprijatý len pre to, že sa umiestnil pod čiarou prijatia, môže byť ešte na odvolanie prijatý. V školách sa totiž uvoľnia miesta po uchádzačoch, ktorí boli prijatí na dve školy naraz a vybrali si jednu z nich. Uspieť môže aj v prípade, ak škola v prijímacích skúškach urobila chybu (zle oznámkovala vášmu dieťaťu test, v otázkach bolo učivo zo strednej školy, ktoré tam nemá čo robiť).

Ako sa odvolať
V každom rozhodnutí o neprijatí je poučenie o tom, ako sa možno proti rozhodnutiu odvolať. Pozorne si ho preštudujte a na základe neho napíšte odvolanie (vzor odvolania nájdete nižšie). Písomné odvolanie proti rozhodnutiu o neprijatí sa zasiela riaditeľovi školy do 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia. Riaditeľ školy alebo jej dekan (VŠ) preskúma dôvody vášho odvolania a ak zistí, že ste v práve, vydá znovu rozhodnutie o zrušení pôvodného rozhodnutia (neprijatia) a následne rozhodne inak (prijatie). Tento proces sa nazýva  autoremedúra.

Ak riaditeľ strednej školy nezistí dôvody na zrušenie svojho rozhodnutia, postúpi odvolanie na zriaďovateľovi školy: na príslušný samosprávny kraj alebo krajský školský úrad. V prípade vysokej školy je to rektorát. Tieto odvolacie orgány v druhom stupni znova preskúmajú dôvody odvolania. Potom potvrdia alebo nepotvrdia rozhodnutie riaditeľa školy a rozhodnú, či riaditeľ vydal správne alebo nesprávne rozhodnutie.

Náš tip

Ak by ste chceli vidieť, ako ste napísali svoju písomnú prácu a ako bola opravená, je to možné. Stačí ak o to požiada zákonný zástupca uchádzača riaditeľa strednej školy. Ten mu umožní nazrieť do písomných alebo iných prác. Nazrieť do písomných prác uchádzača môže aj triedny učiteľ alebo učiteľ, ktorý vyučuje predmet prijímacej skúšky na základnej škole

Vzor návrhu odvolania voči prijatiu si môžete stiahnuť na tomto linku nižšie:

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:51

Zdieľajte článok

Autor

AdamNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.