streda, 11 október 2017 11:27

„Viem, čo zjem“: ako sa stravujú slovenské deti?

Napísal(a)

Raňajky či desiata pripravená rodičmi dnes už nemusí byť samozrejmosťou v každej domácnosti. Zvyšujúca sa popularita fast foodov, nárast detí trpiacich intoleranciou, ale aj nedostatok času či finančná situácia rodín na Slovensku do určitej miery ovplyvňujú stravovanie našich detí. Výsledky prieskumu ukázali, že 6 z 10 detí konzumuje jedlo pravidelne. 

Zjedia viac ako 4 porcie jedla denne, čo zodpovedá raňajkám, desiatej alebo olovrantu, obedu a večeri. Iba necelá desatina detí skonzumuje v priebehu dňa len dve alebo menej ako dve porcie. Približne dve tretiny detí raňajkuje každý deň, pričom 8 % detí neraňajkuje vôbec. Najčastejšími dôvodmi sú nechuť do jedla, odmietanie alebo nedostatok času na raňajky. Väčšina detí je zvyknutá desiatovať v škole každý deň a podiel detí, ktoré nedesiatujú, je minimálny (1 %). 

 V dnešnej uponáhľanej dobe sa o stravovaní detí vedú rôzne dohady. Na aktuálnu situáciu si v rámci prieskumu posvietil projekt zdravej výživy „Viem, čo zjem“, ktorý je súčasťou globálneho programu Nestlé pre zdravie detí. Realizoval sa v auguste 2017 na vzorke 907 respondentov, ktorými boli rodičia detí vo veku 8 až 11 rokov.  Prieskum ponúka reálny obraz o tom, či sa školopovinné deti stravujú pravidelne, ako sú na tom s konzumáciou ovocia, zeleniny, mliečnych výrobkov, ale aj nezdravých jedál a sladených nápojov.  Prieskum však potvrdil, že napriek tomu majú rodičia o stravovaní svojich detí dostatočný prehľad. U detí predstavuje zdravá a nutrične vyvážená strava významnú kapitolu nielen v detstve a počas dospievania, ale zároveň je základom ich stravovania aj v dospelosti.

Frekvencia raňajok
Deti sú k pravidelným raňajkám dobre vedené. Dve tretiny raňajkujú každý pracovný deň, iba 20 % z detí raňajkuje menej ako 3 x týždenne.V porovnaní so staršími deťmi raňajkujú mladšie deti pravidelnejšie. Deti najčastejšie vynechávajú raňajky z dôvodu, že ráno nemajú chuť do jedla. Každé piate neraňajkujúce dieťa ráno jedlo odmieta, podobný počet detí raňajky proste nestíha. Iba každé šieste dieťa, ktoré vôbec neraňajkuje, má raňajky nahradené skorým jedlom v škole alebo po rannom tréningu.

60 % detí desiatuje výlučne desiatu pripravenú doma. Aspoň občas si musí kúpiť desiatu približne 40 % detí, iba minimum je ich odkázaných na stály nákup desiatej.

Až tri štvrtiny rodičov sa domnieva, že má veľmi dobrý prehľad o zvyku svojich detí raňajkovať, u desiatej je to o niečo menej (67 %). O raňajkách a desiatej svojich potomkov majú lepší prehľad ženy než muži. Väčšina detí (79 %) konzumuje ovocie a zeleninu aspoň 3 až 4-krát do týždňa. V polovici z nich však hovoríme len o jednej porcii ovocia a zeleniny denne. Mliečne výrobky jedia deti podobne často ako ovocie a zeleninu, 83 % detí ich konzumuje 3 až 4-krát týždenne.

Menej uspokojivé výsledky prieskum preukázal pri konzumácii vysoko kalorických jedál a sladených nápojov. Väčšina detí konzumuje vyprážané jedlo alebo jedlo z fast foodu aspoň raz za týždeň (76 %), pričom frekvencia konzumácie týchto jedál stúpa s klesajúcim príjmom domácnosti. Tento typ stravy vôbec nekonzumuje štvrtina detí. 

Sladené nápoje sú u detí pomerne obľúbené, štvrtina detí ich pije denne. Frekvencia pitia týchto nápojov rovnako stúpa s klesajúcim príjmom domácnosti. Aspoň 1 liter sladených nápojov za päť pracovných dní vypije dve tretiny detí, pričom až štvrtina detí si dopraje od pondelka do piatku dokonca viac ako 1,5 litra sladených a dochucovaných nápojov.

Pozitívnym zistením je, že podiel detí, ktoré sa mimo školy vôbec nevenujú športovým aktivitám, je minimálny (6%). Zvyšok sa hýbe aspoň raz týždenne, pričom takmer dve tretiny detí športuje aspoň 3-krát týždenne. Vyvážený príjem a výdaj energie zaručujú rovnováhu v tele, preto je pohyb v detskom veku pre zdravie dieťaťa veľmi dôležitý.

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako správne kojiť

Ako správne kojiť

Tá najcennejšia chvíľa v živote každej ženy sa pomaličky blíži a v rodine pribudne deväť mesiacov očakávaný drobunký...

Prev Next