štvrtok, 06 apríl 2017 12:38

Žiaci súťažili o najzdravší recept

Napísal(a)

Projekt zdravej výživy plný vzdelávacích, ale aj zábavných a súťažných aktivít prebieha počas celého aktuálneho školského roka. Bodové skóre súťažiacich škôl zamiešala druhá súťaž „Môj zdravý recept“, do ktorej sa zapojilo až 63 základných škôl. Žiaci opäť ukázali svoju kreativitu pri tvorbe hravých, chutných, no zároveň zdravých receptov, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani dospelí. Projekt sa tak teší počtu 166 prihlásených detských receptov. 

Už v prvej súťaži sme sa presvedčili, že detskej kreativite sa medze nekladú. Tentokrát však bola úloha o niečo praktickejšia a deti z jednotlivých tried mali možnosť súťažiť s vlastnými receptami od zdravých raňajok, desiatej, či hlavného chodu až po zdravé, no zároveň chutné maškrty. Každú triedu však mohol v súťaži reprezentovať len jeden vybraný recept. Za každý z nich trieda získala body a desať najlepších si navyše pripísalo aj bonusové body podľa umiestnenia, o ktorých rozhodovali blogerky z Beautifood Miroslava Kašubová a Martina Bolibruchová. „Vybrať z veľkého množstva receptov tie najzaujímavejšie nebolo vôbec jednoduché. Uprednostňovali sme recepty, v ktorých sa inovatívne používala zelenina, ovocie či iné zdravé suroviny. Keďže ide o jedlá, ktoré majú deti potešiť nielen chuťou, ale aj pohľadom, vizuálna stránka bola pre nás taktiež dôležitá. Veríme tomu, že práve farebnými veselými jedlami dokážeme deti priviesť k zdravej strave omnoho jednoduchšie,“ opísali hodnotenie receptov dievčatá z Beautifood.

Prvé miesto v súťaži vyhrala základná škola  SSV na Skuteckého ulici z Banskej Bystrice, druhé miesto patrí základnej škole s materskou školou Ľubeľa a na treťom sa umiestnila Špeciálna základná škola Rovníková z Košíc. „Výhra spomedzi tak veľkého počtu prihlásených receptov nás aj našich žiakov naozaj prekvapila a neskutočne potešila. Aktivitu sme realizovali v rámci predmetu prírodoveda na tému zdravá strava, kde sme sa o téme spoločne rozprávali. Tvorba receptov bola dobrovoľná a to, že sa do nej zapojila viac než polovica žiakov, nám ukázalo, že projekt ich naozaj baví. Deti svoje recepty prezentovali v triede a všetci spoločne sme vybrali ten najlepší, čo nebolo vôbec ľahké,“ vyjadrila svoje nadšenie Beáta Lukačovičová, učiteľka 3.A triedy z víťaznej základnej školy na Skuteckého ul. v Banskej Bystrici.

Zoznam desiatich výherných tried, aktuálny zoznam bodov všetkých zúčastnených tried, ale aj všetky súťažné recepty žiakov sú dostupné na webovej stránke projektu www.viemcozjem.sk. Triedy, ktoré sa v top 10 neumiestnili, však vôbec nemusia zúfať, pretože prihlásené školy čaká ešte aj tretia súťaž, ktorá v hre o hlavnú cenu poradie ešte určite premieša.

Školy prihlásené do projektu súbežne so súťažami absolvujú aj osvetové prednášky z oblasti prevencie nesprávneho stravovania. Lektormi prednášok sú pracovníci regionálnych pracovísk Úradu verejného zdravotníctva SR. Okrem toho majú školy v rámci projektu k dispozícii aj podklady k realizácii ďalších osvetových aktivít z oblasti zdravej výživy, ktoré už realizujú v ich vlastnej réžii. Na výber majú lekcie z oblasti hygieny potravín, propagácie ovocia a zeleniny, či problematiky vyváženej stravy.

Projekt „Viem, čo zjem“ sa realizuje s odporúčaním Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Odborným partnerom je Úrad verejného zdravotníctva SR. Projekt je súčasťou globálneho programu Nestlé Healthy Kids. Viac informácií o projekte je dostupných na webovej stránke www.viemcozjem.skNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.