Šírenie vší na školách. Ako na ne?

Mnohé školy na jeseň zaznamenali rovnaký problém ako vlani – v triedach šarapatia vši detské. Ako nám potvrdili v Ústave verejného zdravotníctva, tento problém v školách opakovane rezonuje najmä na jeseň.

 

Vtedy sa totiž deti vrátia do škôl po dlhšej prázdninovej pauze a znovu sa začlenia do detského kolektívu. Detské vši sa premnožili aj v českých školách, a rovnako ako u nás s nimi nevedia dať rady. „Som z okresu Karviná, a moja dcérka (1.trieda), už bojuje so všami už tri mesiace, ale stále neúspešne. Vši na ich škole sú už takmer rok a viem, že niektorí rodičia na to kašlú! Prečo nie je zákon, ktorý by donútil nezodpovedných rodičov k tomu, aby netrpeli ostatní?!,“ hnevá sa pani Kákošová.

Problém totiž je, že zavšivavené detské hlávky v triede treba odvšiviť naraz, inak si ich deti budú jedno druhému predávať ďalej aj niekoľko mesiacov. Kedysi odvšivenie robili zdravotníci, dnes je len na ochote rodičov, ako k problému pristúpia a či budú rešpektovať požiadavku učiteľov, aby odvšivenie urobili naraz. Ak so školou nespolupracujú, problém deti si budú vši neustále opakovane predávať jedno druhému.

Škola nemá veľa možností, ako sa problému brániť. Môžeme len rodičov upozorniť, aby dieťaťu umyli vlasy špeciálnym prípravkom na vlasy, oprali všetky veci. To je však všetko," hovorí Marián Czére, učiteľ zo ZŠ Waldorfskej v Bratislave. Podľa neho ak postup dodrží hoci aj 80 percent rodičov, nájdu sa takí, ktorí problém berú na ľahkú váhu. Minulý rok museli pristúpiť ku kroku, kedy deti, ktoré mali čo len trochu vajíčok na hlave (a to aj mŕtvych), mali zakázaný vstup do školy. Až po tomto razantnom kroku vši vymizli.

Veľký problém s týmito nepríjemnými zvieratkami majú najmä na školách, kde je veľa detí zo sociálne slabších rodín, prípadne rómskych. Ich rodičia často nemajú dosť peňazí, aby si mohli dovoliť kúpiť príslušný prípravok – šampóny proti všiam totiž stoja 200 až 300 korún. Navyše, nie vždy bývajú účinné – vši sa totiž pomaly ale iste stávajú voči nim odolné. Vedci zistili, že proti všiam pomáha viac prečesávanie mokrých vlasov s odstraňovaním vší a vajíčok, než samotné šampóny. Vhodné je preto oba postupy spojiť.

Podľa vedúcej odboru hygieny detí a mládeže Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach MUDr. Kataríny Strmenskej v prípade zavšivenia detí v školách veľa urobiť nemôžu, pretože to nie je v kompetencii úradu. „Všetko je na pleciach riaditeľa školy, alebo pedagógov. V prvom rade je dôležitá osvetová činnosť. Keď sa vši na škole vyskytnú, tak povinnosťou učiteľa, alebo riaditeľa je oboznámiť s touto skutočnosťou všetkých rodičov.“ Ak to neurobí, môže sa problém so všami opäť ťahať aj niekoľko mesiacov. Najideálnejšie je, ak sa s rodičmi dohodne, že všetky deti, aj tie, ktoré ešte vši nemajú, budú naraz v jeden víkend umyté špeciálnym prípravkom proti všiam, a ich hlavy vyčistené od vajíčok vši detskej. Tak sa dá problém účinne zvládnuť.

Na záver dobrá rada od čitateľka Renáty Kondrátovej: vši odstránila deťom tak, že im pravidelne každý deň umývala hlavy a aspoň dvakrát denne ich vyčesávala. „Hustý hrebeň som po každom pramienku vlasov namáčala vo variacej sa octovej vode, a voš z hrebeňa sme do nej dostali ihlou. Denne som prezliekala posteľné prádlo, vysávala a vytierala octovou vodu. Prádlo som všetkým prala minimálne pri 60 stupňoch, pričom predtým som ho uzavrela do vreca a nechala zavreté aspoň jeden týždeň – až potom prala. Dôležité je tiež pravidelne žehliť, všetko, i uteráky z froté . Nezabudnite na dôkladné upratanie bytu – povysávanie gauča, vypratie záclon. Boj so všami si vyžaduje disciplínu a trpezlivosť! Po dodržaní týchto rád boli naše deti za päť dní bez vší.“

Proti pedikulóze, alebo inak zavšiveniu, sa používa šampón Parasidose alebo Diffusil, ako však vši zvyšujú svoju odolnosť, pomaly stráca účinnosť. Momentálne sa vyvíja a schvaľuje nový. Často sa tiež používajú veterinárne šampóny Ortosan V a Ortosan H. Hoci sú určené len na veterinárne účely, niekedy sú jediné, ktoré fungujú.

Naposledy zmenené streda, 16 január 2013 10:15

Zdieľajte článok

Súvisiace položky (podľa značky)
komentáre3

 • Odkaz na komentáre Janka

  Janka

  sobota, 26 august 2017 19:25

  najlepsie sa na ne ide s ucinnymi prostriedkami, vsi vsetko prirodne preziju preto treba nieco ozaj ucinne, odporucam sampon a serum z lekarne liquido duo forte, nic ucinnejsie v lekarni nenajdete

  Nahlásiť
 • Odkaz na komentáre Lucuska

  Lucuska

  streda, 28 september 2016 23:51

  vsi sa da rychlo zbavit, stacia sampony pripravky, nam pomohol najviac liquido duo forte zabil viac vsi ako ine sampony, vsi tak 3 dni su prec ale hnidy sa vycesavaju este dlho... neznasam vsi taka prplava robota to vycesavanie och

  Nahlásiť
 • Odkaz na komentáre Baška789

  Baška789

  streda, 30 september 2015 12:56

  boj so všami je náročný keď sú v celkom kolektíve, my sme ich doma riešila cez liquido duo forte z lekárne ktorý dcéru úplne zbavil vší ale keď sa vráti do kolektívu kde tie vši stále sú, tak nám neostáva nič iné ako sa ich stále zbavovať

  Nahlásiť
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.