streda, 05 január 2011 14:36

Mobily v rukách detí: prieskum

Napísal(a) prerodicov

Každé druhé dieťa, ktoré mobil používa, si ho nevypína dokonca ani počas vyučovania. Až 4 z 10 detí vo vekovej skupine 12 – 15 rokov dostalo už niekedy SMS s vulgárnym obsahom. Pritom takmer polovica z nich nepovažuje neslušné SMS alebo obrázky za niečo, s čím by sa mali zverovať rodičom.

Čo vedia rodičia o tom, ako a kde ich dieťa používa mobilný telefón? Sú informovaní o rizikách, ktorým sú ich deti v súvislosti s mobilnou komunikáciou vystavené? Mnohí veru nie.

Mobilný telefón už dnes vlastní viac ako polovica slovenských detí. V priebehu niekoľkých rokov sa pre ne stal nevyhnutnou súčasťou ich života. Tieto zaujímavé zistenia vyplývajú z exkluzívneho prieskumu, ktorý pre spoločnosť Orange Slovensko uskutočnila agentúra TNS AISA Slovakia. Jeho cieľom bolo zistiť, akú rolu zohrávajú mobilné telefóny v živote detí a odhaliť, ako a na čo v súčasnosti deti mobilný telefón najviac využívajú.

Niektoré údaje vyplývajúce z prieskumu sú doslova alarmujúce. „Aj keď deti nie sú cieľovou skupinou ani jedného mobilného operátora, používanie a obľuba mobilných telefónov medzi deťmi a mládežou sa neustále zvyšuje. Deti sú technicky zdatné, ľahko prijímajú nové veci a tak vedia s mobilmi narábať častokrát lepšie ako dospelí,“ uviedla Stanislava Púčková z agentúry TNS AISA Slovakia.

Prieskum potvrdil, že mobilný telefón používa 60 percent a internet približne 81 percent detí vo veku od 8 do 15 rokov. Podľa prieskumu deti svoj prvý mobilný telefón získavajú v priemere vo veku 10 rokov. Okrem kontaktu s rodičmi a kamarátmi ho často používajú aj na sťahovanie a posielanie zábavného obsahu, hier a v neposlednom rade na pripojenie na internet a chatovanie.

Prieskum potvrdil, že až 4 z 10 detí od 12 do 15 rokov dostalo už niekedy sms s vulgárnym obsahom. Štvrtina opýtaných detí priznala, že pravidelne chatuje s ľuďmi, ktorých pozná len cez internet. 18 percent detí sa priznalo, že si na internete pozeralo erotické stránky a rovnaké percento detí navštívilo aspoň raz stránky zobrazujúce agresivitu. Viac ako tri štvrtiny detí by podľa prieskumu odpovedali na anonymné telefonáty.

Prieskum potvrdil aj rezervy v etikete mobilnej komunikácie v komunite maloletých. Mobilné telefóny si napríklad väčšina detí nevypína ani v škole a takmer polovica detí priznala, že mobil počas vyučovania použila, či už na telefonovanie, esemeskovanie, ako kalkulačku, prípadne ako fotoaparát.

Rodičia a učitelia však môžu ovplyvniť, ako ich ratolesti tieto vymoženosti používajú. Ako na to, im poradí prvá publikácia svojho druhu na Slovensku, ktorú vydáva v týchto dňoch spoločnosť Orange Slovensko. Pod názvom "Mobilné telefóny a elektronické komunikácie: Čo by rodičia o nich mali vedieť", ju bude tento mobilný operátor v najbližších dňoch distribuovať riaditeľom všetkých základných škôl, Krajským pedagogicko-psychologickým poradniam a Krajským školským úradom. Príručka bude k dispozícii taktiež na predajných miestach Orangeu, na internetovej stránke www.orange.sk, je ju tiež možné objednať telefonicky cez Zákaznícku linku 0905 905 905.
 
Čo ukázal prieskum
- Až 60 % detí na Slovensku vo veku 8 – 15 rokov používa mobilný telefón.
- Priemerný vek, kedy deti dostávajú svoj prvý mobilný telefón, je 10 rokov, pričom až 9 z 10 detí získa mobilný telefón ako darček, najmä od rodičov.
- Pre deti mobilný telefón v súčasnosti predstavuje slobodu, prináša im pocit istoty a bezpečia a je pre nich jedným z najdôležitejších zdrojov zábavy.
- Používanie mobilných telefónov počas vyučovania je zakázané a rodičia si myslia, že ich deti tento zákaz dodržiavajú. Pritom až takmer polovica detí už mobilný telefón v škole počas vyučovania použila.
- Deti navyše mobil v škole niekedy zneužívajú – 14% detí použilo mobil v priebehu vyučovania ako ťahák pri písomke. Niekedy si pomocou hands-free vzájomne radia bez toho, aby si to vyučujúci vôbec všimol.
- Obľube sa teší používanie mobilov na tajné fotografovanie spolužiakov či učiteľov počas telocviku ako aj posielanie si agresívnych obrázkov a videí.
Zdroj: TNS AISA Slovakia Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.