Šikanujú dieťa v škole? Zažalujte ju

Ako dieťa bol Tomáš Petrůj v škole šikanovaný. V triede ho každý deň čakali posmešky, rany a zničené veci. A preto sa dnes ako dospelý rozhodol proti šikane na školách bojovať. Rodičom šikanovaných detí české ministerstvo školstva odporúča: žalujte školy.

Tomáš Petrůj z Prahy sa rozhodol vyhlásiť šikane boj. Hoci má školu už dávno za sebou, nevie na ataky spolužiakov zabudnúť. Deväť tried na základnej škole si doslova pretrpel. „Na prvom stupni sa mi spolužiaci posmievali, ničili mi pomôcky. Na druhom stupni to prerástlo vo fyzickú šikanu. Musel som dávať pozor, kde stojím, kto mi podrazí nohy, zhodí ma. Spolužiaci sa chovali veľmi zákerne,“ spomína. Raz mu zlomili ruku, prestávky pre neho predstavovali chvíle hrôzy.


Petrůj si nemyslí, že by sa niečím líšil od ostatných, aby mali spolužiaci dôvod vŕšiť sa na ňom. „Bol som len nemotornejší na telocviku. A tým som asi priťahoval silnejších,“ myslí si. Šikanovanie ho doviedlo až k psychologičke, nepríjemné útoky prestali až na strednej škole. Dnes sa k šikane okľukou vrátil – chráni tých, ktorým okolie ubližuje a snaží sa upozorniť na tento nešvár Ako však priznáva, občas sa cíti ako osamelý vojak uprostred bojového poľa. Niektorí riaditelia škôl si totiž myslia, že preháňa a na šikanu zbytočne upriamuje pozornosť žiakov.

Agresivity je čím ďalej viac. V poslednej dobe bolo v televízii hneď niekoľko prípadov, ako si žiaci dohodnú bitku a natáčajú ju,“ upozorňuje  Petrůj. Českí právnici a psychológovia v spolupráci s ministerstvo školstva nedávno predstavili jednoduchý recept na riešenie šikany: žalujte školy za to, že dopustili týranie zverenej osoby. Žaloby na školy, ktoré dostatočne nezabezpečujú dohľad nad žiakmi, by prinútili učiteľov zamyslieť sa nad šikanou a konečne ju začať riešiť.

Recept českého ministerstvo školstva proti žiackej brutalite počíta aj s ďalším opatreniami: začnú sa organizovať školenia, na ktorých by psychológovia učiteľom vysvetlili, čo šikana je, ako sa začína a čo proti nej môžu urobiť. Predmet školské šikanovanie sa totiž na vysokých školách pedagogického zamerania nevyučuje. Školenia na tému šikana sa organizujú aj u nás, ale nie organizovane na návrh ministerstva školstva, ale skôr ako občasné aktivity jednotlivých pedagogicko-psychologických poradní či centier výchovnej a poradenskej prevencie. O účasť na nich je záujem, nie každá škola však svojich učiteľov na školenia uvoľní.

České ministerstvo v boji proti šikane tiež navrhlo, aby učitelia začali využívať triednické hodiny na to, aby žiakom vysvetlili, čo je zábavka a čo je už šikana. Každá škola by tiež mala mať triedny parlament, aby žiaci mohli riaditeľovi školy povedať, čo ich trápi. A hlavne by si mala každá škola priznať, že sa šikana vyskytuje a vypracovať proti nej vopred krízový plán. Prieskum ministerstva školstva ČR z roku 2001 totiž ukázal, že šikanu zažilo na vlastnej koži až 41 percent žiakov. Ale ukázal tiež, že učitelia nevedia, čo proti nej majú robiť. Zistilo sa, že šikane sa najviac darí v triedach, kde učitelia nemajú prirodzenú autoritu.
redakcia

Pokiaľ sa chcete porozprávať na tému šikana, môžete sa zapojiť do internetovej diskusie Tomáša  Petrůja na adrese: www.pandora.cz/list/sikana alebo mu môžete priamo poslať mail na: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:19

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.