streda, 05 január 2011 14:13

Podľa čoho vybrať letný tábor

Napísal(a) prerodicov

Ak uvažujete dať počas letných prázdnin dieťa do letného tábora, mali by ste ho rezervovať ešte v máji. Niektoré turnusy sú totiž už v júni vypredané a s blížiacim sa koncom školského roka sa čoraz viac začínajú ozývať rodičia, s rezerváciami táborov na leto.

Deti by si mali cez prázdniny odpočinúť a načerpať veľa energie. Ani nie tak fyzickej, ako práve psychickej - teda zmenou prostredia a netradičnými aktivitami. Pobytové detské letné tábory sú azda najlepším variantom trávenia prázdninového času. Tábory majú rôzne zamerania a pripravia deťom nezabudnuteľné zážitky v novom kolektíve. Sú zamerané najmä na rozvoj a harmonizáciu osobnosti, deti sa učia spolu vychádzať a akceptovať sa navzájom. Oddieloví vedúci sa snažia individuálne dostať na povrch to, čo je v nich pozitívne, deti sa naučia komunikovať s rovesníkmi a nájsť si miesto v kolektíve.

"Mnohé sú prvýkrát bez rodičov a keď zistia, že môžu veci vyriešiť aj samy, pomáha im to aj v škole. Získajú odvahu hovoriť o svojich problémoch, pocitoch, vedia sa lepšie presadiť. Rodičia zrazu zistia, že ich deti majú kapacity, o ktorých oni ani netušili,“ tvrdí liečebná pedagogička Mária Takáčová z Centra výchovnej a psychologickej prevencie.

Najlepšou cestou, ako si nájsť tábor, je zasurfovať si na internete. Najznámejšou je asi stránka www.tabory.sk, na ktorej nájdete obšírny zoznam táborov rôznych cestovných kancelárií, a to pre deti od 6 až do 26 rokov.

Čo je v ponuke
V ponuke vedú pobytové tábory, z nich najmä športové, stanové a poznávacie. Módne sú tábory pri koňoch, pri mori, alebo jazykové. Ak si ujasníte, o aký tábor má vaše dieťa záujem (je dobré nechať výber na neho, respektíve aspoň prihliadať na jeho koníčky a záujmy), stačí si už len vybrať z jednotlivých kategórií.  Pri každom tábore je uvedené, ako dlho trvá, čo stojí na deň, aké akcie deti čakajú a kto ho organizuje.

Za akú cenu
Ceny táborov sa už dlhé roky pohybujú v priemere od 150 do 300 eur za turnus (zahraničné). Ak hľadáte ešte niečo lacnejšie, je dobré siahnuť po táboroch, kde sa stanuje, alebo po letných táboroch, kde nemusíte platiť za ubytovanie.

Na čo si dávať pozor
Ak je cena tábora prinízka, môže to byť na úkor kvality ubytovania alebo stravy. Vždy si preto vopred zistite, či je strava aspoň 5 krát denne, najmä u malých detí, a či ide o ubytovanie v stanoch alebo chatkách (malé deti nie je vhodné dávať na stanový tábor). Pri cene sa tiež pýtajte, či je v nej zahrnutá aj doprava, poistenie detí, DPH. Aby napokon cena, ktorá vyzerá ako primeraná, nevyskočila po zaplatení zálohy na oveľa vyššiu. Najlepšie je vždy si cenu za tábor prepočítať počtom dní, ktoré tam dieťa trávi a tak môžete porovnať ceny jednotlivých táborov.

Podľa čoho poznáte, či je tábor seriózny?
Jediným meradlom serióznosti organizátora je podľa  šéfredaktora stránky tábory Petra Haruma skúsenosť a odporúčania známych. „Spokojnosť odrekreovaných detí je mnohokrát aj jedinou zárukou pri výbere tábora. Veľa vám napovie aj prístup organizátora, keď sa dodatočne informujete, napríklad, o programe v tábore. Všeobecne by sa dalo konštatovať, že čím viac informácií uvedie organizátor na svojich propagačných letákoch a čím menej sa vás snaží zviesť na prvý pohľad nízkou cenou, ktorá rastie s rôznymi príplatkami, tým môžete mať väčšiu istotu, že ide o seriózneho organizátora. Platí, že do dobrého tábora sa vaše dieťa bude chcieť vrátiť aj o rok.“Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom