Päť rád, ako pripraviť deti na návrat do školy

Vaši malí divosi sa po 62 dňoch prázdnin budú musieť pripraviť na poslušné sedenie v laviciach. Zo dňa na deň to nepôjde a preto ich musíte na návrat do školy pomaly pripraviť. Skoré ranné vstávanie, pravidelný režim a každodenné učenie totiž opäť čaká všetkých školopovinných.

Rada prvá: Dokúpte, čo deťom chýba
Skontrolujte, čo zo školských pomôcok vašim deťom chýba a z akého oblečenia či obuvi vyrástli. Všetko by ste mali doplniť k začiatku školského roka, pretože neskôr v návale povinností možno nebudete mať čas behať po obchodoch. Aj vaši školáci si uvedomia, že návrat do školy sa už blíži, keď vás uvidia nakupovať školské pomôcky, papuče či zošity.

Rada druhá: Začnite ich ráno budiť skôr
Deti začnite pripravovať na režim skoršieho vstávania. Ak ste ich cez prázdniny nechali vylihovať do deviatej či desiatej, mali by ste ich posledný týždeň budiť skôr. Inak sa môže stať, že v prvý školský deň budú mať problémy so vstávaním. Rovnako to znamená, že by mali večer ísť spať skôr. Pokiaľ chodili vaše deti cez prázdniny spávať o desiatej či jedenástej v noci, posledný týždeň prázdnin by ste mali termín večierky posunúť aspoň na deviatu večer.

Rada tretia: Zopakujte si s nimi učivo
Aby školáci nemali problémy s učením, učitelia doporučujú, aby si školáci (prvý a druhý stupeň) za pomoci rodičov zľahka zopakovali základné učivo. Druháci by si mali zopakovať násobilku, prečítať zopár riadkov v knihe. Ak mali deti na prázdniny nejaké domáce úlohy, mali by ste skontrolovať, či si ich spravili. Ak nie, majú ešte posledný týždeň na to, aby všetko stihli.

Rada štvrtá: Začnite im o škole rozprávať
Najmä menšie deti si ešte neuvedomujú časovú postupnosť, preto by sme im už v týchto dňoch mali hovoriť, že sa blíži návrat do školy. Aby sme v nich nevyvolali nepríjemné pocity, mali by sme im pripomínať najmä tie dobré stránky školy: opäť sa vrátia medzi spolužiakov, znovu sa niečo nové dozvedia, pozdravia pani učiteľku. Spolu s nimi rátajte, kedy do školy opäť pôjdete, a premýšľajte nad tým, čo ich tam bude tohoto roku čakať.

Rada piata: Nestresujte deti
Ak radi strašíte dieťa vetami typu: „Veď počkaj, v škole ťa naučia!“, prípadne: „Už sa nebudeš celé dni len povaľovať, učiť sa budeš!“, alebo „Skončia tvoje zlaté časy“, nečudujte sa, že sa dieťa bude školy obávať a nebude chcieť do nej ísť. Pokiaľ vyššie spomínané vety používate s obľubou, prvotný odpor ku škole ste k dieťaťu už zasiali. Pokiaľ to chcete napraviť, snažte sa školu vyzdvihovať pozitívnymi vetami typu: „V škole ťa naučia čítať, budeš si môcť čítať knižky sám,“ alebo „Ak budeš v škole dávať pozor, veľa sa dozvieš a naučíš“…

 

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: